V klubu vyrostli David Jurásek s Lukášem Ambrosem. Levý obránce či záložník pražské Slavie nebo i reprezentace stejně záložník německého Wolfsburgu pocházejí z Dolního Němčí, v rodné obci začali kopat do míče, s kamarády hrát fotbal.

„Oba u nás byli jenom v přípravce. Jelikož vyčnívali a byli šikovní, brzy odešli do Slovácka,“ upozorňuje předseda FK Dolní Němčí a trenér mládeže Ludvík Zimčík.

David Jurásek se sice kvůli neshodám z akademie Uherského Hradiště ještě na chvíli vrátil zpět, po přestupu do Brna ale začala jeho kariéra strmě stoupat.

Přes Zbrojovku, Prostějov a Mladou Boleslav se dostal během dvou let do pražské Slavie, kde patří k důležitým hráčům.

Lukáš Ambros přišel do německého Wolfsburgu v létě 2020 z pražské Slavie, letos na jaře debutoval v Bundeslize a ve věku 18 let, 8 měsíců a 13 dnů se stal nejmladším Čechem, který kdy nastoupil v německé nejvyšší soutěži.

V Dolním Němčí měli z debutu odchovance obrovskou radost, ale klubovou pokladnu jim to nenaplnilo. Za Ambrose klub inkasoval jen symbolickou částku, zato na přestupu Davida Juráska do Brna vydělalo více než sto tisíc korun.

„Ale žádné miliony jako v přestupu Tomáše Součka to nejsou,“ podotýká s úsměvem Zimčík.

Podle něj jsou oba talentovaní mladíci skromní, k mateřskému oddílu i k rodné obci se hrdě hlásí, mají k ní vztah.

„Táta Davida Juráska u nás trénuje dorost, takže když má David čas a je doma, rád přijde na stadion, mezi děti z přípravky, rozdá kartičky, pokecá. U Lukáše je to složitější, protože žije v Německu, ale pokud je v Dolním Němčí, rozhodně se neschovává,“ uvedl Zimčík.

close Mládežnický reprezentant Lukáš Ambros jako nejmladší Čech debutoval v Bundeslize. info Zdroj: www.fotbal.cz zoom_in Mládežnický reprezentant Lukáš Ambros jako nejmladší Čech debutoval v Bundeslize.

Vedení klubu slavné odchovance pozvalo na oslavy výročí devadesáti let fotbalu v Dolním Němčí, které se konají v sobotu 24. června. „V plánu je jejich autogramiáda, ale není jisté, zda kvůli startu přípravy nebo dovolené dorazí,“ ví Zimčík.

Jurásek s Ambrosem ale nejsou jedinými odchovanci, kteří to dotáhli až do ligy. V obci jsou hrdí i na brankáře Slovácka Víta Nemravu, jenž nyní hostuje v třetiligovém Uherském Brodu. V minulosti si nejvyšší soutěž v dresu Baníku Ostrava zahráli i Jan Bobčík nebo František Kadlček.

Ve stopách klubových legend nyní kráčí zejména čtyři odchovanci, kteří působí v akademiích ligových klubů. Brankář Adam Zimčík stejně jako jmenovec Adam Zimčík (opravdu se jmenují stejně – pozn. red.) působí ve Slovácku, Radim Kroča a Matyáš Jančář jsou zase ve Zlíně.

„U nás má fotbal dlouholetou tradici. Před třiceti nebo čtyřiceti lety nešlo říct, který ročník je lepší či horší. V každém družstvu byli výborní hráči. Geny se předávají z generaci na generaci, teď to táhnou jejich synové či vnuci. Jsem rád, že pořád vychováváme tak kvalitní fotbalisty, ale samozřejmě je jasné, že musíme mít i štěstí na špičkové hráče,“ uvědomuje si Zimčík.

„Třeba v sousedním Hluku mají výbornou mládež, ale do ligy to v posledním období nikdo nedotáhl,“ upozorňuje.

V Dolním Němčí i v této složité době mají dva týmy dospělých, družstvo dorostu, žáky i přípravku. „Doufáme, že se nám to bude dařit alespoň na této úrovni držet alespoň dalších padesát let,“ přeje si Zimčík.