Partu kouče Lukáše Motala poslala na šampionát vlastní branka Gormana v 80. minutě.

Krajský výběr nebyl v jednoduché situace.

Krátce po změně stran inkasoval, když se hlavou trefil Downey, pak kapitán Horňák neproměnil penaltu, ale reprezentanti Zlínska všechny karamboly ustáli a slaví největší úspěch svých kariér.

Fotbalový rozhodčí Jiří Jäger.
Za napadení sudího v Jasenné padly tvrdé tresty. I pro sudího!

„Je úžasné, co jsme všichni společně dokázali. Když si vzpomenu, jak jsme si před deseti měsíci sedli a Regions' Cup jsem si vzal na starosti, ani ve snu by mě nenapadlo, že dokážeme dojít až tak daleko,“ nechápe manažer úspěšného Výběru Zlínského KFS Petr Labancz.

Evropská kvalifikace UEFA Regions' Cup
EASTER REGION – ZLÍNSKÝ KFS 1:1 (0:0), hráno v Belfastu
Branky:
46. Downey – 80. Gorman vlastní. Rozhodčí: Frischer – Mõtsnik, Grønevik (Steen). Žluté karty: Dinu, Mckervey, Hunter – Bršlica, Kašík, Horňák, Švec.
Zlínský KFS: Švec – Glozyga, Kašík, Horňák, Bršlica – Sopůšek (90. + 3. Pavelka), Miklík (79. Juřica), Krajča (71. Chovanec), Gojš (90. + 3. Tkadlec) – Jakubowicz (71. Klečka), Goňa. Trenér: Motal.

„Velký dík patří naprosto všem. Je úplně jedno, kdo jak se na tom podílel. I když měl někdo větší minutáž, všichni táhli za jeden provaz a pro úspěch udělali maximum. Kolektiv byl opravdu fantastický, toto je třešnička na dortu,“ vyzdvihuje Labancz.

Šéfa divizního Holešova a člena výkonného výboru Zlínského KFS jenom trochu mrzí, že UEFA Regions' Cup je v Evropě brán daleko víc prestižně než v Česku.

„Třeba v sobotu večer jsme se s dalšími členy realizačního týmu zúčastnili slavnostní recepce, na které byli i předseda Severoirské asociace či místopředseda svazu z Walesu. Podle toho jde poznat, jak turnaj má velkou váhu,“ míní Labanc.

Moravané si ale postup uhráli na umělé trávě.

V Belfastu si poradili se švédským Göteborgem i celkem Tim Rhanbarthol Cymru z Walesu, v duelu o vše nastoupil v neděli proti domácímu týmu Easter Region.

První poločas skončil bez branek. První poločas skončil bez branek. „Do zápasu jsme vstoupili dobře. Měli jsme tam dobré zisky při soupeřově rozehrávce, ale nevyužili jsme je. Soupeř nás potom zatlačil. Byl více na balonu, měl tam nepříjemné situace. Některé z nich jsme odvraceli až na poslední chvíli. Tím, že kluci byli poctiví a vraceli se, tak to vždy uhasili,“ uvedl trenér Lukáš Motal.

Fotbalisté Veselé (bílé dresy) zvítězili na hřišti Louk.
MISTROVSKÁ KOPANÁ

Jeho tým se s přibývajícími minutami zlepšil a hru zase srovnal. „Museli jsme ale hru zjednodušit a pomoct si i dlouhými balony za obranu, protože soupeř nás dobře dostupoval a v napadání byl nepříjemný,“ řekl Motal.

Klíčové chvíle přišly až po změně stran. Moravané nezachytili nástup do druhé půle a gólem ze 46. minuty prohrávali. „Bohužel jsme dostali branku po banální situaci a centru ze strany, když se tam nedomluvili stopeři s brankářem a domácí hráč hlavičkoval úplně sám,“ nechápe kouč.

Výběr Zlínska se ale po nepříjemném direktu rychle otřepal a i díky změnám v sestavě soupeře přehrával. Vyrovnat mohl z penalty stoper Horňák, v důležité chvíli ale selhal.

Moravané si ale dál šli za svým snem. V závěru přečkali vyloženou šanci soupeře, který hlavičkoval do břevna, a vzápětí s přispěním obránce Gormana výsledek srovnal na konečných 1:1.

Fotbalisté Zlína (žluté dresy) se ve 12. kole FORTUNA:LIGY doma utkali s Libercem.
Ševci přemohli Liberec a ukončili sérii bez prohry. Rozhodl střídající Bartošák

„Závěr už kluci odmakali. Věděli, že remíza nám stačí. Na konci už jsme soupeře i díky střídajícím hráčům nepustili do žádného tlaku. Poctivou a zodpovědnou hrou jsme získali potřebný bod a můžeme v tomto projektu pokračovat dál,“ raduje se Motal.

Na závěrečný šampionát postupuje osm amatérských výběrů. O dějišti akce, která se koná příští rok, se teprve rozhodne. „Bude záležet i na tom, jaké týmy se kvalifikují. Zájem o pořadatelství ale bude velký, protože pro všechny země je to finančně docela zajímavé,“ míní Labancz.