„Jsem rád, že rozhodcovská základna již neklesá a mírně roste. K ideálu ale je ještě daleko,“ přiznal bývalý zkušený sudí a nyní funkcionář a delegát moravských soutěží.

Na co nového se musí sudí na prahu nové sezony připravit?
Ze sportovního hlediska je nečeká nic zásadního. Došlo k nějakým drobným úpravám v pravidlech, ale ty se týkají spíše profíků. Na naší krajské úrovni je novinkou po vzoru nedávného evropského šampionátu střídání až pěti hráčů maximálně ve třech vlnách, kdy poločasová změna se do součtu nepočítá, přičemž po 81. minutě můžete vyměnit jen tři fotbalisty. Změna má pomoci plynulosti hry, přičemž toto pravidlo neplatí pro všechny okresy. Například u nás ve Vsetíně budeme střídat po staru.

Fotbal v Kašavě v sobotu oslavil 80. výročí od založení klubu.
Kam za sportem ve Zlínském kraji?

Jak moc se covidová opatření dotknou práce rozhodčích?
To je nyní ještě ve hvězdách. Ještě podle nedávného nařízení vše vypadalo, že právě sudí bude kontrolovat bezinfekčnost všech aktérů na hřišti, což by ale bylo hodně náročné, téměř nesplnitelné. Podle všeho vše v této otázce spadne na hřbet pořadatele, nyní ale ještě čekáme na finální rozhodnutí FAČR.

Jste rádi za zrušení penaltových rozstřelů?
Rozhodně. Byl jsem první, co to kvitoval, zdůvodňoval změnu problémy s přejezdy rozhodčích. Zachování rozstřelu jsem si umět představit na okresní úrovni, kde nejsou přejezdy tak velké, každopádně plošná změna dává nám všem klid a ukončení boje o druhý prémiový bod fotbalu neublíží.

Čeká sudí a hráče nějaký nový trend pískání? Na co se na podzim zaměříte, budete si více všímat?
Pravidla zůstávají stejná, ale je pravdou, že jsme se na posledním semináři vedle podstoupení testů zaměřili na posuzování hry rukou. Hlavně v případě nepatrných dotyků balonu s rukou. Pokud bezprostředně poté dojde k dosažení branky, ta neplatí. Pokud však poté doje ještě k nějaké kličce, hra plyne a až poté bude docílena branka, měla by platit. Naopak, ač s tím úplně nesouzním, když bránící hráč při odkopu zasáhne svou ruku, tato nešikovnost penaltou trestána dál není. Současně dál trvá náš přísnější pohled na simulování, tento nešvar musíme dál tvrdě trestat!

Tomáš Žižka na uplynulém srazu vstřelil dvě branky.
Mladý Beran Žižka znovu nechybí v reprezentaci. Na šanci čeká Heš

Jak to vypadá s členskou základnou sudích v kraji?
K ideálu nám ještě chybí asi 15 až dvacet rozhodčích, na druhou stranu se situace pozvolna zlepšuje. Oproti loňsku budeme mít na soupisce o tři více. Dál platí, že noví zájemci jsou srdečně vítání, rádi je zasvětíme a v začátcích pomůžeme. Bez sudích se fotbal hrát nedá!