Ve finále dvoudenního Svátku fotbalu, který hostila nová Malšovické aréna v Hradec Králové, přetlačili Základní školu Heyrovského z Olomouce 3:2 a po dvou letech znovu opanovali největší školní soutěž v Česku.

„Jsme nadšení, moc nás to těší. Je to pro nás velký úspěch, další odměna za dlouholetou práci s mládeží. I na tomto krásném výsledku je vidět, že se fotbalu, ale i dalším sportům na naší škole věnujeme,“ prohlásil ředitel Základní školy Sportovní v Uherském Hradišti Milan Melichárek.

Naděje ze Slovácka braly medaili na prestižním mládežnickém klání potřetí za sebou. „Moc si toho ceníme, protože je to celorepubliková soutěž, také ostatní školy mají velkou kvalitu,“ ví dobře.

Podívejte se na vítězný gól ve finále:

Tobias Šumulikoski a jeho vítězný gól v rámci Svátku fotbalu, finále McDonald's Cupu v roce 2024 | Video: se svolením O2 TV Sport

Vedení školy připravuje pro úspěšný tým tradiční přivítání.

Kapitána Tobiase Šumulikoského a další hráče čeká audience u ředitele, o jejich triumfu bude informovat školní rozhlas, pohár vystaví na chodbě školy, kde se na něj mohou podívat či sáhnout další děti.

„Na konci školního roku pak všechny nejúspěšnější žáky představíme v atriu školy. Ostatním řekneme, čeho dosáhli. Mohou se pochlubit poháry, medailemi. Taky od nás dostanou dortík, nějakou odměnu,“ říká Melichárek.

Velkým dárkem je návštěva českého reprezentanta Václava Černého ve Wolfsburgu.

První oslavu už ale mají zlatí medailisté za sebou. Trenér mládeže Slovácka Marek Stojaspal s učitelem Jiří Kodrlou, kteří tým z Uherského Hradiště na finálovém klání vedli, pozvali vítězný tým do McDonald’s.

Právě v jedné z restaurací světového řetězce rychlého občerstvení si to kluci náramně užili. „Zasloužili si to,“ ví dobře Stojaspal.

Svěřence po triumfu v McDonald’s Cupu právem chválil.

„Bylo to perfektní. Byl jsem moc rád, že jsem mohl být u toho a sdílet s kluky jejich radost i nervozitu. Bylo to s nimi ale náročné,“ přiznal s úsměvem.

„Samozřejmě jsme od začátku šli za svým cílem, chtěli turnaj vyhrát, ale udržet jejich koncentraci a soustředěnost po oba dny nebylo vůbec jednoduché. Důležité však bylo, že ke každému zápasu přistoupili zodpovědně, postupnými krůčky došli až do finále,“ přidává.

Základní škola Sportovní při cestě za zlatem jednou zaškobrtla, když v základní skupině ztratila s Olomoucí vedení 3:1 a těsně prohrála.

Finálová odplata ale vyšla celku ze Slovácka skvěle. Dramatický duel rozhodl krásným volejem kapitán Šumulikoski, po výhře 3:2 propuklo veselí, všichni kluci před kamerami O2 Sport spontánně slavili.

„Do finále jsme prošli díky výhrám nad školami z Ostravy a Hradce Králové. Tyto zápasy nás zocelily. Kluci se uklidnili, na finále byli výborně připravení. Rozhodující utkání zvládli i s troškou štěstí, ale hlavně díky většímu chtíči,“ míní Stojaspal.

„Náš triumf značí i perfektní spolupráci školy s klubem 1. FC Slovácko. Na druhé straně v týmu byli i čtyři hráči sousedního Starého Města,“ upozorňuje Stojaspal.

Klíčovou postavou byl Tobias Šumulikoski. Syn bývalého reprezentanta Severní Makedonie a současného sportovního ředitele prvoligového Slovácka táhl tým po celou dobu turnaje, parádní ranou z voleje rozhodl i finále.

„Byl skutečně ústřední postavou,“ chválil talenta Stojaspal. „Pomáhali mu ale i další kluci. V bráně nás klidným výkonem a skvělými zákroky držel Matyáš Franta, takto bych mohl jmenovat celý tým. Je to úspěch každého hráče, kteří vytvořili skvělou partu,“ prohlásil Stojaspal.

A to se ještě Základní škola Sportovní musela obejít bez Jonáše Vojáčka. Další velký talent Slovácka je kvůli poraněnému kolenu dlouhodobě mimo, letošní spanilou jízdu si s kamarády neužil.

„S ním bychom byli ještě o dost silnější, ale kluci se semkli a kolektivním pojetím to zvládli i bez něj,“ dodává Stojaspal.