„Byly jsme jen malinký krůček od historického postupu, takže ta bolest je opravdu velká a ještě nějakou dobu potrvá. Těžko se to popisuje,“ říká smutně dvaadvacetiletá brankářka, která dramatický duel i napínavý penaltový rozstřel prožívala společně s dalšími náhradnicemi i členy realizačního týmu.

„Bylo to šílené,“ vrací se ke klíčovým chvílím do Thunu. „Ty emoce, napětí a stres se v ten okamžik jen těžko kontrolují,“ přiznává.

Penalty i tak pozorně sledovala. Otáčet se nebo zakrývat oči si nechtěla. „Dívala jsem se a věřila, že to zvládneme. Bohužel se štěstí v penaltové loterii přiklonilo k soupeři,“ povzdechla si rodačka z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

České fotbalistky premiérový postup na velkou akci nevybojovaly. Svěřenkyně trenéra Karla Rady prohrály ve venkovní odvetě play off se Švýcarskem na penalty 2:3, v normální hrací době i po prodloužení skončil zápas stejně jako úvodní utkání v Chomutově nerozhodně 1:1.

Fotbalistka Slovácka Alena Pěčková.
Gól kariéry? Nevím, usmívá se Pěčková. Slovácku trefila výhru přímo z rohu

Skóre v Thunu v 51. minutě otevřela Kateřina Svitková, hned za osm minut vyrovnala střídající Coumba Sowová.

„Holky hrály výborně, bojovaly jako lvice a na hřišti nechaly všechno,“ smekla před jejich výkonem Růžičková.

České hráčky nepostoupily na evropský šampionát ani na třetí pokus, byť tentokrát měly k premiérovému startu na závěrečném turnaji nejblíže. Při obou předchozích účastech v play off v letech 2005 a 2009 nestačily na Itálii.

„Máme silný tým, který se neustále zlepšuje. Dokonce dokázal potrápit Anglii a porazit Polsko, takže to, že jsme se Švýcarsku vyrovnaly, mě nepřekvapilo,“ tvrdí.

Český tým ani tak Švýcarkám nedokázal oplatit dvě vysoké porážky z předchozí evropské kvalifikace. „Na nějaké větší rozbory pochopitelně nebyla vůbec nálada. Přestože byl předvedený výkon skvělý, vracelo se nám k tomu těžko. Domů jsme letěly až další den dopoledne,“ hlásí.

Výběr helvétského kříže se tak může těšit na druhou účast na Euru po sobě, šampionát v příštím roce hostí Anglie.

Radův tým v uplynulé kvalifikační skupině skončil na druhém místě za Španělkami a nevešel se mezi tři přímo postupující celky z druhých míst. Růžičková věří, že si na nějakém šampionátu v budoucnu rovněž zahraje.

„Touto kvalifikací jsme si dokázaly, že máme sílu se tam dostat. Za chvíli začíná další kvalifikace, tentokrát na MS, takže je potřeba se z toho oklepat a zkusit to znovu,“ burcuje jednička Slovácka.

Podle Růžičkové českému ženskému fotbalu schází především lepší podmínky k trénování. „Těch faktorů je určitě víc, ale myslím si, že hlavním problémem je, že česká liga není plně profesionální,“ je přesvědčená.

Fotbalistka Slovácka Andrea Holá.
Holá odmítla Slavii. Na stáži v Bayernu poznala jiný svět. Chce do Anglie

„Hráčky chodí běžně do práce a fotbalu se nemůžou věnovat naplno, jako je tomu v jiných ligách. Taky by mohlo pomoct, kdyby se více hráček prosadilo v kvalitních zahraničích klubech,“ míní.

Růžičková byla jedinou hráčkou Slovácka v nominaci. Pozvánky do národního týmu si vždycky váží. A byť nechytala, reprezentační sraz si i přes neúspěch užila. „Bylo to skvělé,“ říká.

„Jsem ráda, že jsem se po delší pauze mohla znovu připojit k družstvu. Máme skvělý realizační tým, který se o nás stará, takže jsem vděčná, že tu můžu být,“ vyznává se.

Pozici dvojky či trojky vnímá jako obrovskou příležitost se učit. „Je to taky velká motivace na sobě dál pracovat a přidat další starty,“ uvedla.

Nyní už se bývalá hodonínská gólmanka soustředí na závěrečný zápas základní části ženské ligy proti Liberci. Utkání se v neděli hraje na Širůchu ve Starém Městě. „Zápas bychom měly odehrát na přírodní trávě, snad kvůli počasí nenastanou změny,“ přeje si.

Výhra nad Slovanem je pro moravský tým povinností.


Načítám výsledky ...

Načítám tabulku ...