„Po tříapůlhodinové operaci jsem se znovu učil chodit. Rozhodně to nebylo nic příjemného,“ přiznává Gúčik.

Jeho diagnóza zní kardiomyopatie. Zatímco průměrný srdeční puls má hodnotu kolem 75 úderů za minutu u mužů a okolo 82 u žen, Gúčikovo srdce jelo na třetinu a vykazovalo pouze 25 až 30 úderů za minutu.

„A to je hlavní důvod, proč jsem musel skončit s trénováním. Můj stav byl natolik vážný, že jsem okamžitě musel podstoupit operaci,“ vysvětluje.

Rodák z Nového Mesta nad Váhom nedávno absolvoval náročný zákrok. V těle mu nyní pulsuje a do srdce krev hrne nová pumpa.

„A tento přístroj mě drží při životě,“ přiznává.

Rok čekání a rok léčení

Pokud všechno půjde podle plánu, čeká ho za rok transplantace srdce. Dříve není složitá operace možná. A taky získat náhradu za tento životně důležitý orgán není na Slovensku vůbec jednoduché.

„Je to problém. Musím čekat, co se bude dít,“ říká a doufá, že už zase bude všechno v pořádku.

Doba doba léčení po transplantaci srdce trvá dvanáct měsíců.

„Po této době mohu zase normálně fungovat a vést plnohodnotný život,“ říká.

Gúčikovy problémy začaly v roce 2011. Tehdy si ještě jako aktivní fotbalista zlomil nohu a měl jít na operaci. Vyšetření ale odhalilo právě problémy se srdcem.

„Tehdy jsem ještě hrával vyšší soutěže. Nastupoval jsem v horečkách, přechodil nějaké chřipky. Do toho práce a další věci, takže v té době došlo k poškození,“ ví dobře.

I přesto fungoval úplně normálně.

„Devět roků jsem žádné zdravotní problémy neměl. Srdce jelo na maximum, všechno bylo v pořádku,“ líčí.

Ještě před pár lety přišel do Strání jako posila a normálně hrával. Žádné úlevy, na hřišti patřil k oporám.

„Asi jsem tělu hodně ubližoval a dost riskoval,“ uvědomuje si zpětně.

Komplikace nastaly až na konci loňského roku. Gúčik strávil týden v nemocnici. Od té chvíle ale problémy neustupovaly, jeho stav se spíše zhoršoval.

„Naštěstí srdce nápor vydrželo a nic hrozného se nestalo. Když ale vidím, jak různí sportovci padají k zemi jako hrušky, není mi dobře po těle,“ přiznává.

Nyní má klidový režim. Každé dva týdny jezdí do Bratislavy na kontrolu. Doma si musí zapisovat hodnoty průtoky krve a další údaje.

„Člověku to úplně změní život. Je to poučné a zajímavé,“ tvrdí.

„Když jste zdravý, nic neřešíte, všechno děláte automaticky a snadno,“ pokračuje.

Odkázán na pomoc

„Ráno prostě stanete z postele a celý den normálně fungujete. Když se teď vzbudím, nemohu se ani pořádně postavit. Jsem odkázaný na pomoc druhých,“ přidává.

Na fotbal ale nezanevřel. Když má náladu a volnou chvíli, zkontroluje výsledky a zjistí novinky ze světa sportu. Dokonalý přehled má hlavně o Strání, které mu i po nečekaném konci přirostlo k srdci.

„Sleduji výsledky, změny v kádru. Vím, že kluci mají nového trenéra a byli teď na soustředění,“ hlásí.

Bývalému klubu bude na dálku fandit.

„Doufám, že jim změna trenéra pomůže k ještě lepším výsledkům. Že se chlapci nastartují a bude to fungovat,“ přeje svému nástupci a krajanovi.

Jediné, co nyní ignoruje, jsou sociální sítě.

„Každý na nich řeší hovadiny. Lidem utíká smysl života. Člověk hledá problémy tam, kde ani nejsou,“ dodává.

Jeho slova mají váhu. A jsou řečené od srdce.

Co je kardiomyopatie? Skupina onemocnění srdečního svalu (myokardu), které vedou k poruše funkce srdce. Jde o značně nesourodou skupinu nemocí, které se od sebe liší příčinou, projevy i léčbou. Společnými rysy jsou porucha čerpací funkce srdce a (v různé míře) výskyt srdečních arytmií, které můžou vést až k náhlému úmrtí.