„Všichni víme, kde český fotbal tlačí bota. Reforma je potřeba, ale ne na úkor vyšších soutěží,“ posteskl si místopředseda holešovské kopané Petr Labancz, s jehož názorem se ztotožnila většina Deníkem oslovených divizních klubů.

Rozladěni jsou především myšlenkou, že by v budoucnu mělo dojít k opětovné redukci moravských divizních skupin (IV. ligy) na dvě.

Fotbalový míč.
Pro MSFL a hlavně divize by reforma znamenala velké zeštíhlení

„To by byl velký krok zpět! Dvě skupiny jsme si tady už před pár lety vyzkoušeli, stejně jako šestnáct účastníků ve skupině. Výsledkem byly větší dojezdové vzdálenosti a s tím spojené vyšší finanční náklady a výrazně menší atraktivnost. Lidé vždy raději přijdou na regionální derby, než na duel s hodně vzdáleným týmem někde z Vysočiny,“ poznamenal šéf divizního nováčka z Baťova Vlastimír Hrubčík.

„Navíc drtivá většina divizních fotbalistů jsou amatéři, což v případě 16členných skupin by přinášely tolik neoblíbená vložená středeční kola, kdy by si řada hráčů musela brát dovolenou. Pro amatéry v našich klimatických podmínkách jsou nejlepší skupiny o 14 týmech,“ má jasno Hrubčík, mimo jiné bývalý předseda Zlínského KFS.

Právě zvýšené náklady na cestování a menší atraktivita byly nejčastějšími skloňovanými argumenty, proč se klubům plánována prozatím málo prezentovaná změna divizním zástupcům nelíbí. „Sice se toto téma čím dál více skloňuje v médiích, reforma je téměř na spadnutí, ale doteď nás nikdo oficiálně ničím neobeznámil, neobeslal. Chybí mi diskuze se svazovým vedením,“ přiznal Hrubčík.

Fotbalisté napříč výkonnostními, neprofesionálními soutěžemi se od sezony 2024/25 s největší pravděpodobností dočkají další fotbalové revoluce. Řada klubů opustí své dosavadní soutěže.
Konec divizí, přeborů, ale hlavně I. B třídy. Blíží se další fotbalová revoluce!

Nejradikálnější pohled přitom mají ve Skašticích, tradičním účastníku divizních soutěží posledních let. „Pokud se reforma zrealizuje, IV. liga zredukuje na dvě skupiny po 16 účastnících, půjdeme dobrovolně o soutěž níže, do krajského přeboru. Proč? Zvětšení dojezdových vzdáleností. Už nechci zažít dobu, kdy bychom museli jezdit na Vysočinu, ještě hůře někdy uprostřed týdne. Aktuální stav – tři skupiny moravských divizí po 14 účastnících - je ten nejlepší, k čemu jsme se dopracovali. Proto jsme vždy bojovali o účast v této společnosti. Má potřebnou prestiž a za rozumných podmínek,“ zdůraznil hrající kouč Skaštic a člen jeho vedení Lukáš Motal.

K zlepšení nálady by mohla pomoci již tolik žádaná schůzka klubů se zástupci svazů. „Teď jsme se dozvěděli, že vedení pro Moravu takové setkání v rámci pracovního aktivu klubů naplánovalo na 8. března v Olomouci. Konečně,“ zajásal Petr Koseček, člen vedení TVD Slavičín.

„Máme totiž hromadu otázek a málo odpovědí. Už se těšíme a věříme, že celá záležitost, plánovaná reforma, se bude s námi kluby ještě důkladně probírat a řešit. Jestli má být reforma úspěšná, musí přinést něco lepšího, než je teď. A ne naopak! Ze současného popisu nemáme dobrý pocit,“ dodal Koseček.