Nyní, po téměř čtyřech letech, vynesla Etická komise Fotbalové asociace ČR svůj verdikt. Záložníkovi Michalu Hladíkovi z třetiligového Frýdlantu nad Ostravicí udělila patnáctiletý zákaz působení ve fotbale a pokutu milion korun za ovlivňování nebo pokus o ovlivňování zápasů.

„I když podle mých informací byl tento hráč u civilního soudu zproštěn obžaloby, jsem rád, že Etická komise se k tomu postavila čelem a Hladíka potrestala. Výše trestu dokazuje, že český fotbal jde správným směrem,“ říká sekretář a manažer TJ Valašské Meziříčí Antonín Hořín.

„Navíc gólman Pobořil ukázal nejen ostatním hráčům v našem klubu, ale i v celé České republice, že u nás jsou čestní fotbalisté a že nekalé praktiky odmítáme,“ přidal.

Hladík se v srpnu 2019 pokusil ovlivnit dvě utkání domácího poháru Valašské Meziříčí - Slavičín a Valašské Meziříčí – Třinec.

Brankáři Lukáši Pobořilovi v prvním případě nabízel úplatek mezi 25.000 a 50.000 korun. Za ovlivnění druhého duelu MOL Cupu mu slíbil částku mezi 25.000 a 100.000 korun.

„Hladík Lukáše kontaktoval několikrát. Když s tím za mnou přišel a ukázal mi komunikaci, kontaktoval jsem policii České republiky a jako důkazní břemeno to zaslal i na FAČR,“ říká Hořín.

V tu chvíli začalo vyšetřování. Zmiňované duely ale žádné podezřelé branky ani jiné zvláštní momenty, které by budily pochybnosti, nepřinesly. V prvním střetnutí parta kouče Pavla Hajného vyřadila Slavičín 4:2 po prodloužení, s druholigovým Třincem následně padla 0:5.

„Vím, že na zápasech byla přítomná i policie, ale žádné zásadní pochybení nenašla. Na druhé straně ve fotbale se to občas schová,“ uvedl Hořín.

Ani manažer Valašského Meziříčí však v pohárových duelech žádné nekalosti nezaregistroval. „Je fakt, že se Slavičínem to bylo divoké, ale to bývá vždycky a porážka s tehdy druholigovým Třincem se dala čekat,“ pronesl.

„Zpětně si vybavuji jen naše zdravotní problémy, problémy se sestavou. Jinak se duel kromě dramatičnosti v ničem jiném ničemu běžnému nevymykal,“ upřesnil tehdejší a současný kouč Slavičína Petr Slončík.

Obě střetnutí tehdy odchytal právě Pobořil, který byl i na podzim jedničkou divizního týmu. Deník jej oslovil s žádostí o rozhovor, slušně však odmítl.

Etická komise Fotbalové asociace ČR potrestala i Filipa Firbachera a Javiera Nerudu, kteří se na Hladíkův pokyn pokusili ovlivnit jiné fotbalisty.

Firbacher, jenž z Hradce Králové hostuje v druholigovém Varnsdorfu, si nezahraje 30 měsíců. Obránce Neruda z třetiligové Hostouně dostal zákaz účasti na všech aktivitách spojených s FAČR po dobu 18 měsíců. Oba navíc zaplatí pokutu 20.000 korun. Všichni tři se mohou vůči verdiktu odvolat.