Její organizátoři přitom před začátkem festivalu ujišťovali, že pokud to bude třeba, klidně si pro Jasného přijedou až domů. Jenže léčba nedávno pohmožděných obratlů se nakonec ukázala komplikovanější, než se na první pohled zdálo.

Vojtěch Jasný je nyní v péči lékařů, jež mu naordinovali absolutní klid. To vylučuje jakékoliv cestování. „Výroční cenu Asociace českých filmových klubů, která se bude předávat ve čtvrtek večer při slavnostní projekci opusu Všichni dobří rodáci v kině Hvězda, převezme za pana Jasného jeho přítelkyně Zuzana Marková," uvedla ředitelka LFŠ Radana Korená.

Pořadatelský tým se přesto chystá Vojtěcha Jasného navštívit a natočit s ním krátký rozhovor, který poté zveřejní na webových stránkách filmovky. Fanoušci se tak s legendou tuzemské kinematografie setkají alespoň zprostředkovaně.

„Pana režiséra tato situace velice mrzí, na návštěvu festivalu vyhlášeného svou přátelskou atmosférou se těšil," podotkla Radana Korená.

Na letošní LFŠ byla Vojtěchu Jasnému věnována reprezentativní retrospektiva jeho tvorby, zaměřená především na filmy natočené po odchodu z Československa v roce 1970. Součástí sekce je i výstava jeho fotografií ve Slováckém muzeu.