Bylo to poslední ocenění udělené na letošním ročníku festivalu, který bude večer slavnostně ukončen. V sobotu fanoušky čekají už jen dvě dopolední projekce a vytrvalé diváky i večerní film Zombieland v letním kině na Masarykově náměstí.

„Ve všech sálech a prostorách, kde se návštěvníci scházejí a povídají si, vnímám velkou energii. Mám velmi dobrý pocit a hodně dobrých ohlasů, lidé chválí i dramaturgický výběr," zhodnotila dnes pro ČTK letošní LFŠ ředitelka festivalu a předsedkyně pořádající AČFK Radana Korená. LFŠ návštěvníkům nabídla 184 filmů.

„Pouze dvě projekce proběhly s technickými problémy. Jednou se neodpromítal nějaký poslední díl a jednou se podařilo panu promítači díly přehodit. Myslím ale, že z těch 184 filmů je to úplně mizivé množství," uvedla Korená. Do programu přehlídky ale letos zasáhla vyšší moc, která neumožnila účast dvěma plánovaným hostům. Filmoví fanoušci tak museli oželet účast herce Vladimíra Pucholta a režiséra Vojtěcha Jasného.

Mohli se ale setkat s jinými hvězdami stříbrného plátna. Do Uherského Hradiště letos dorazili režisér polských historických velkofilmů Jerzy Hoffman, autorský režisér z Portugalska Pedro Costa, srbský filmař Goran Paskaljević, slovenský režisér Dušan Hanák či legendy českého filmu Jan Kačer, Pavel Landovský a Josef Abrhám. Festivalu přálo počasí, návštěvníci si tak mohli užívat i doprovodného programu a společenského života. Fanoušci, které oslovila ČTK, byli s nabídkou „filmovky" vesměs spokojeni.

„Líbila se mi, jenom jsem měl pocit, že se těžko dostává na některé projekce. Musel jsem chodit hodně dopředu," uvedl Jiří Hanuš z Prahy, který přijel na LFŠ pošesté. „Pamatuji léta, kdy se do velkého sálu pouštělo, co to dalo, předpisy nepředpisy. Důležitější bylo, aby všichni zájemci film viděli. Dnes mám kolikrát podezření, že by se ještě nějaké místo uprostřed sálu našlo," míní Jaroslav Vystrčil z Kroměříže, který poprvé LFŠ navštívil v roce 1994.

Podle Korené byla kapacita velkých sálů naplněna v průměru jednou denně. Některé filmy lidé nemohli vidět ani v repríze, neboť jich z finančních důvodů ubylo. Navíc býval plný malý sál, Orlovna, kde se filmy v repríze promítaly. Podle ředitelky LFŠ letos kvůli nedostatku peněz nevyužila k projekcím větší sportovní halu, která bývala určena právě pro reprízy. „Pokud to jen trochu půjde, příští rok se do sportovní haly vrátíme," slíbila Korená.

Na festival se akreditoval podobný počet lidí jako loni. Podle ředitelky bylo bez dnes prodaných jednodenních, kterých si lidé denně koupí kolem 200, zatím vydáno asi 4900 akreditací. Loni LFŠ navštívilo 5010 lidí.