„Letos už jsme předali tři ceny, a to Janu Švankmajerovi, Juraji Jakubiskovi a Petrovi Dubeckému. Ve středu dostali cenu i Jan Joukal a Doris Grozdanovičová, což jsou naši zasloužilí klubisté. Na slavnostním zakončení obdrží sošku Julio Mendem a Amos Gitai. Perličkou bude vyhlášení tří oceněných, to je ale prozatím tajemství. Ocenění získají někteří zasloužilí členové štábu. Ceny jsou z dílny Jaroslava Válka,“ uvedla mluvčí Letní filmové školy Lenka Zemánková.

Spolupráce uměleckého kováře a sochaře Jaroslava Válka z Veselí nad Moravou s Asociací českých filmových klubů trvá už několik let. V minulosti pro organizaci vyrobil i cenu pro nejlepší český film roku. „S asociací, která ceny navrhuje a předává, spolupracuji pět až deset let. Sošky mají podobu kráčejícího ptáka. Vyrobeny jsou z kované oceli, soška je 40 centimetrů vysoká a vyjde na 2 500 korun. Mosazné štítky se jmény jsem nechal udělat u rytce,“ uvedl Válek.

Kdo letos patří mezi oceněné na LFŠ:
Jan Švankmajer – český režisér, výtvarník, animátor. Výroční cena AČFK za výrazné celoživotní dílo v oblasti české animované tvorby a přínos českému surrealistickému hnutí.
Juraj Jakubisko – slovenský režisér. Výroční cena AČFK za celoživotní přínos československému filmu a rozvíjení poetiky nové vlny ve svébytném, umělecky svrchovaném díle.
Peter Dubecký – generální ředitel Slovenského filmového ústavu a předseda Asociácie slovenských filmových klubů. Výroční cena AČFK za dlouholetou podporu a spolupráci na Letní filmové škole, Projektu 100 a rozvíjení vztahů českých a slovenských klubových aktivit.
Jan Joukal – klubista. Výroční cena AČFK za dlouholetý přínos klubovému hnutí a jeho rozvoj od 70. let do současnosti.
Doris Grozdanovičová – klubistka. Výroční cena AČFK za výraznou činnost v počátcích klubového hnutí v Československu.
Julio Medem – španělský režisér. Výroční cena AČFK za modernizaci filmových vyprávěcích postupů magického realismu a španělské/baskické kinematografie.
Amos Gitai – izraelský režisér. Výroční cena AČFK za umělecké postižení citlivých politických a kulturních souvislostí blízkovýchodní otázky.

Sandra Vasková