Na festival, který nové vedení pojalo letos v duchu úsporných opatření, bylo vydáno celkem 4 753 celotýdenních akreditací a 1367 akreditací jednodenních, oproti 5 122 akreditacím vydaným v minulém roce. Rovněž hostů pořadatelé pozvali méně než v minulých letech.

V noci z pátku na sobotu neznámý pachatel vykradl kancelář produkce LFŠ v kině Hvězda a odnesl si několik notebooků a záložní disk. „Zloději si vybrali pouze místnost, kde sídlí štáb. Přišli jsme o data z několika posledních ročníků. Například o databázi kontaktů. Co to bude ve skutečnosti znamenat, začneme zjišťovat hned po skočení festivalu,“ uvedla mluvčí LFŠ Lenka Zemánková s upřesněním, že zámky u dveří vykradené místnosti nebyly poškozené. Podobná krádež se přitom stala jen několik dní před začátkem festivalu, kdy zmizel počítač rovněž z kanceláře kina Hvězda.

„Kromě několika drobných krádeží, u kterých nevíme, zda vůbec s filmovkou souvisely, se nic nestalo. Letos jsme nezaznamenali výtržnictví ani krádeže ve stanech,“ poznamenal mluvčí hradišťských policistů Jaroslav Krejčíř.

O tom, zda krádeže počítačů byly cíleně směřovány na štáb LFŠ, nechtěl zatím spekulovat ani nový ředitel festivalu Pavel Bednařík. Přes dramatické podmínky, které organizaci letošní filmové přehlídky v metropoli Slovácka provázely, se však podle Bednaříka podařilo vytvořit nový dramaturgický tým a lépe a důsledněji rozčlenit festival do jednotlivých sekcí. Za úspěch nový šéf festivalu považuje i realizaci představení retrospektiv několika osobností, jako například Juraje Jakubiska či Jana Švankmajera.

„Velmi nás potěšil veliký zájem, který dokázal, že do Hradiště nejezdí návštěvníci jen díky personálnímu obsazení štábu, tím myslím pana Králíka, ale kvůli filmům,“ poznamenal Bednařík, podle něhož letošní festival omezovaly i zděděné dluhy.

Bývalý ředitel LFŠ Jiří Králík sledoval festival pouze virtuálně, nenavštívil žádnou projekci a myslí si, že organizační změny se v atmosféře festivalu projevily menší návštěvností. „Změny považuji za krok zpět. Program byl velmi chudý a festival ztratil svoji atmosféru. Chyběla propagace, lidé nevěděli, co se hraje na náměstí, jaké jsou koncerty, ani pořádně na jaké filmy jdou,“ řekl Králík s dovětkem, že se LFŠ proměnila v laboratoř filmových vědců.

Změnu atmosféry letošního filmového festivalu v Hradišti zaznamenala také řada návštěvníků. „Nedostal jsem se na padesát procent filmů. Na projekce bylo nutné chodit minimálně půl hodiny předem. Filmovka tak ztratila na pohodě a dřívější atmosféře,“ poznamenal dlouholetý návštěvník festivalu Petr Franta. Nižší zájem o LFŠ zaznamenali i ubytovatelé. „I tento rok jsme sice měli skoro plno, ale na rozdíl od minulých let, kdy návštěvníci zůstávali celý týden, letos přijížděli a odjížděli průběžně,“ poznamenal majitel jednoho z ubytovacích zařízení Jaroslav Misler.