„Festival letos nezastřešuje jedno téma, ale je rozdělený do souvisejících cyklů. Největší zájem lidé mají o cyklus Bratři v triku s podtitulem Film a magie. Mým největším cílem je, aby vše probíhalo podle plánu a všichni návštěvníci byli spokojení,“ poznamenal umělecký ředitel Letní filmové školy Pavel Bednařík, pro kterého je letošní ročník LFŠ premiérový.

Na festival nepřijeli jenom obyvatelé České republiky, ale také cizinci. „Máme i zahraniční návštěvníky, většina jsou cizinci, kteří žijí v Praze a neumí česky. Akreditovali se však také Slováci, Poláci nebo Rakušáci,“ dodal Bednařík.

Včera si svou akreditaci vyzvedlo už šestnáct set přihlášených návštěvníků. Celkově se však akreditovalo už přes tři tisíce lidí. „První víkend se všechno podařilo podle plánu. Největší počet lidí zavítal na slavnostní zahájení filmovky a na promítání snímku Juraje Jakubiska Bathory,“ podotkla tisková mluvčí Asociace českých filmových klubů Lenka Zemánková. „Sama jsem ještě žádný z bodů pestrého programu nestihla navštívit, tak snad se mi to během tohoto týdne ještě podaří,“ zasmála se.

„Já jsem do Hradiště na filmovou přijel letos poprvé s kamarády. Zatím jsme stihli zajít na film Bathory, který se nám velice líbil a také jsme si prošli centrum města. Hradiště je takové čisté hezké město a máte tady dobré hospody, pivo i víno, které jsme už stačili ochutnat,“ poznamenal třiadvacetiletý Tomáš Slezáček z Pardubic.

Pro návštěvníky byla lákavá také výstava Salamandr Jana Švankmajera, návštěva hosta festivalu Juraje Jakubiska nebo Pavla Kohouta. Organizátoři letos návštěvníkům LFŠ promítnou celkem 262 domácích i zahraničních snímků, a to na devíti místech. Na dalších osmi místech se koná doprovodný program.

Podle organizátorů se první dny Letní filmové školy nesly v poklidném a pohodovém duchu a nedošlo k žádným situacím, u kterých by musela zasahovat policie. „Bydlím v centru města a každý rok o lidech, kteří jezdí do Hradiště na filmovou školu v noci vím. Slyším je, ale toleruji to. Myslím si, že takový festival je pro naše město přínosný,“ řekl František Kolář z Uherského Hradiště.