Organizátoři festivalu celkem zaznamenali 4827 akreditací, což je ve srovnání s loňskými zhruba šesti tisícovkami citelný pokles. Sami pořadatelé počítali s asi pěti tisíci vydaných akreditací. „Tohoto čísla jsme téměř dosáhli, takže můžeme hovořit o spokojenosti,“ konstatoval výkonný ředitel LFŠ a Asociace českých filmových klubů Michal Surma. „Přestože počet akreditací byl letos nižší než loni, tento pokles jsme zaznamenali hlavně u prodeje jednodenních akreditací a celkové příjmy z akreditace jsou vyšší,“ přiblížil statistiky Surma. Podle jeho slov to znamená, že se diváci na LFŠ zdrželi déle. „Navíc zaznamenáváme pozitivní ohlasy i u diváků, zástupců filmových klubů a tvůrců, kteří metropoli Slovácka navštívili,“ tvrdí Surma.

Letošní ročník filmovky šel dál cestou, kterou se akce vydala minulý rok. Tehdy nastoupil do funkce uměleckého ředitele festivalu Pavel Bednařík, který na tomto postu vystřídal Jiřího Králíka. „Mám velkou radost z toho, že diváci přijali záměr představovat zajímavé a inspirující, ač málo známé tvůrce a nikoliv velké hvězdy. Jsem také mile překvapen, jak velký zájem vyvolaly u obecenstva náročné snímky z Rakouska a Belgie, které by v běžných kinech byly pravděpodobně přehlédnuty,“ prohlásil Bednařík.

Předseda Asociace českých filmových klubů Petr Korč zase pochválil pořádání besed. „Jsem rád, že organizátoři filmovky mysleli i na hodnotné besedy, které se týkaly například digitalizace českých kin či koncepce podpory české kinematografie. LFŠ se tak stala podstatným hráčem v diskuzi o budoucnosti českého filmového průmyslu,“ sdělil Korč.

Hlasy filmových labužníků, kteří kvůli filmovce zavítali na Slovácko, jsou v otázce hodnocení festivalu nesourodé. „Letos na akci není takový výběr filmů jako před dvěma nebo třemi lety. Už loni to bylo horší a letos se to nezlepšilo,“ postěžovala si sedmadvacetiletá studentka z Kadaně Vlasta Cikrová. Z jiného úhlu se na filmový svátek dívá Jan Regoň z Brna. „Oceňuji kvalitu filmů a zlepšující se organizaci festivalu. Radost mi udělala i přítomnost režisérů v sálech a jejich komentáře k promítaným snímkům,“ uvedl dvaadvacetiletý student.

Filmovka je příležitostí nejen k uspokojení kulturních potřeb, ale také k obohacování se nezákonnou formou. Podle policistů se letošní ročník nesl ve znamení poklesu počtu spáchaných trestných činů a přestupků. Kvůli zvýšenému počtu lidí se ve městě pohybovalo více policejních hlídek, které kontrolovaly bezpečnost a dodržování veřejného pořádku.

„Řešili jsme čtyři trestné činy a devět přestupků, což je méně než v uplynulých letech,“ řekl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.
Podle něj šlo převážně o výtržnictví, krádeže nebo fyzická napadení.

Problémům se však nevyhnula doprovodná festivalová produkce. Ke změně tak muselo dojít v případě hudebního programu v Semtex stanu, který pořadatelé po prvním dnu raději přesunuli do klubu Mír.

Podobně dopadl koncert Svatého Pluka u Mojito stanu v sousedství UMPRUMky, který po stížnostech na hlasitost ukončili v úterý po 22. hodině městští strážníci.

Mimořádné situace nezažívali ani zdravotníci v metropoli Slovácka.

„Nápor na ambulance je v průběhu filmovky vždycky větší. Letošní ročník se ale naštěstí obešel bez nutnosti ošetřovat závažnější zranění,“ řekl tiskový mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Michael Lapčík, Pavel Bohun