„Promítací kapacitu jsme navýšili, a to o devět set míst. Nové možnosti jsme hledali již od loňského srpna. Novými projekčními prostorami se tak stane zimní stadion, který jsme vyzkoušeli již před dvěma lety, další dva sály uherskohradišťské Reduty a také kreslírna hradišťské střední uměleckoprůmyslové školy,“ vyjmenovala mluvčí Asociace českých filmových klubů (AČFK) Lenka Zemánková.

Organizátoři divákům slibují, že situace z loňského roku, kdy bylo velice obtížné se na projekce některých filmů dostat, se už letos opakovat nebude. „Jé, to je dobrá zpráva. Vloni to bylo velice nepříjemné. Já jsem se dostal skoro všude, ale moji přátelé už ne. Takže chodili spíš na doprovodný program,“ sdělil devatenáctiletý student Ondřej Hastík z Olomouce, který do Uherského Hradiště na LFŠ jezdí pravidelně už tři roky.

Novými partnery LFŠ jsou letos firmy RWE a SYNOT TIP. „Podpora nových osobností ze soukromé i komerční sféry je pro nás motivací i důkazem, že je naše činnost perspektivní,“ uvedl předseda AČFK Petr Korč.

Pětatřicátý ročník LFŠ představí rakouskou a belgickou kinematografii. V doprovodném programu nabídne LFŠ tradičně na přelomu července a srpna také dvacet koncertů, pět výstav v různých prostorách konání LFŠ včetně Slováckého muzea, třicet přednášek, dvanáct besed a diskusních panelů, projekce na zimním stadionu a také projekce v letních kinech na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech.

Záštitu nad LFŠ 2009 dosud převzali:

– ministr kultury Pavel Jehlička
– ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg
– ministr školství Ondřej Liška
– velvyslankyně rakouské republiky Dr. Margot Klestilová–Löfflerová
– velvyslankyně belgického království Renildy Loeckx
– ředitel Slovenského filmového ústavu a předseda ASFK Peter Dubecký
– předseda federace polských filmových klubů Maciej Gil
– ředitel NFA Vladimír Opěla
– děkan FAMU Pavel Jech