„Letos na filmovou školu přijelo mnohem víc lidí než vloni, což pro nás znamená, že to neděláme zbytečně a že největší nesoutěžní festival v této republice má budoucnost,“ neskrýval radost předseda pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) Petr Korč.

Rozsahem nabídky filmových projekcí je podle něj Letní filmová škola srovnatelná s Karlovými Vary. „Nicméně my veškeré prostředky našich partnerů věnujeme filmovému programu. Nemáme tady červené koberce, stříbrné limuzíny a opulentní večírky. Festival je opravdu určen skutečným filmovým nadšencům,“ zdůraznil Korč.

Program Letní filmové školy (LFŠ) nabídl v sedmi sálech a dvou letních kinech na čtyři stovky filmů, ale také doprovodný program, v němž nechyběly koncerty, divadelní představení či výstavy.

Vcelku příjemnou atmosféru festivalu poznamenalo nepříznivé počasí. „Nikdo ze štábu nepamatuje, že by na LFŠ někdy bylo tak škaredě jako letos. Vždy to bylo tak, že na festivalu v Karlových Varech pršelo a na filmovce v Hradišti bylo krásně, teploty stoupaly ke třicítkám. To byla pravidelná jistota. Letos se ovšem počasí naprosto proměnilo. Ve Varech bylo nádherně a na filmovce pršelo,“ okomentovala nepříznivé počasí v průběhu festivalu mluvčí LFŠ Lenka Zemánková.

Kvůli deštivému počasí se nehrály filmy Jánošík. Pravdivý příběh, Proč?, Psycho, Tři sezony v pekle, Commitments, Smlouva s vrahem, Třetí muž, Playtime a Zabriskie Point (výměna za Kawasakiho růže).

„Proč muselo zrovna filmovku postihnout tak špatné počasí? Těšily jsme se na Pravdivý příběh a na Tři sezony v pekle, ale déšť jejich promítání zhatil,“ posteskly si Jiřina Tvrdoňová a Marie Opluštilová ze Bzence.

Bouřka a silný vítr poznamenaly právě letní kina, takže pořadatelé museli zrušit všechna původně plánovaná představení ve Smetanových sadech a na Masarykově náměstí.

„V ulicích nebylo tak živo, jako obvykle na filmovce bývá. Ale zase byli návštěvníci nuceni jít do kin, takže v sálech bylo plno diváků,“ potvrdila Zemánková.

Jedním dechem dodala, že na letošní filmové škole bylo akreditováno na pět a půl tisíce lidí. „Přesný počet tří- a vícedenních akreditací činil 3705 a jednodenních akreditací bylo na osmnáct stovek,“ uvedla mluvčí LFŠ.

Někteří návštěvníci nedbali organizačních pokynů pořadatelů, aby na filmová představení chodili s dostatečným předstihem. „Já přišel do kina deset minut před zahájením projekce a už jsem se do sálu nedostal,“ smutnil Vít Rosecký z Kroměříže. „Ale to bylo jen jednou. Jinak tu vládla výborná atmosféra,“ dodal.

A které filmy se letos těšily největší pozornosti diváků? „Obecně to byly zejména distribuční tituly. Kupříkladu Pan Nikdo, Bunny a býk, Katka, ale také filmy ze sekce Film a živá hudba. V sobotu nám počasí přálo, takže se hrál Protektor, Svatá hora a Jmenuji se Joe. V neděli večer byla ve Smetanových sadech přidaná projekce filmu Jánošík. Pravdivý příběh,“ dodala Zemánková.

Po celou dobu konání filmové školy byly kvůli zvýšenému počtu lidí v ulicích Hradiště posíleny policejní hlídky, a to jak na odpolední, tak noční dobu. Hradišťské cyklohlídky byly vysílány do částí města, kde byl zvýšený pohyb ubytovaných návštěvníků.

„Policisté řešili v souvislosti LFŠ jen drobnější krádeže a přestupky, kterých bylo proti loňsku méně. Poctiví obyvatelé Hradiště přinášeli na policii nalezené věci, většinou batohy nebo osobní věci, o které přišli někteří přiopilí nebo nepozorní návštěvníci festivalu,“ sdělil mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.