Je známo, že každým rokem návštěvníky Letní filmové školy něčím překvapíte. Která překvapení jste připravili pro letošní třiatřicátý ročník?

Těch překvapení je několik, zásadně se změnila například technická báze LFŠ – nepříjemnou absenci Slováckého divadla nahrazujeme projekcí v nových kinech – Zimní stadion (1000 míst), Měšťanská beseda (350 míst), dvě auly UTB v Regionálním vzdělávacím centru Uherské Hradiště (obě pro 160 osob). Potěšující je i nárůst nabídky ubytování, především díky vstřícnosti UTB a sportovní haly. Zásadní změnou je i centralizace tiskového střediska a akreditace hostů ve sportovní hale (v prostorech spinningu).

Potvrdil vám král brazilské samby svou účast na letošní LFŠ?

Bohužel nepotvrdil, pouze jeho princové a princezny ze skupin Afoxe Loni a Axial. Ale samby v originálním provedení si letos diváci maximálně užijí - největší událostí bude samostatné vystoupení Afoxe Loni v sobotu 21. 7. od 23:15 na Kolejním nádvoří, o den později pak velkolepý karnevalový průvod (do 19:30) a následně obrovský koncert 100 hudebníků a tanečníků na Kolejním nádvoří. Pochopitelně král samby nakonec přítomen bude ve snímku MORO NO BRASIL velkého hosta letošní LFŠ finského režiséra Miky Kaurismaki. V karnevalovém průvodu a pak na koncertě vystoupí několik desítek tanečníků a tanečnic – pastva pro oči i uši.

Slibujete program i pro rodiče a jejich děti. Přibližte našim čtenářům, jakým způsobem jim hodláte představit brazilskou a kavkazskou kulturu?

Tradičně připravujeme i čtyři komponované opoledne pro rodiče i děti ve Smetanových sadech. Kromě výtvarných dílniček nebudou chybět ani taneční workshopy, divadelní představení, projekce filmů Biografu pana Wolfa ve Slovácké búdě a další atrakce. Brazilskou hudbu představíme opravdu velkolepě. Ze zahraničí přijede skvělá brazilská kapela AXIAL, karnevalový cirkus AFOXE LONI , virtuózní hráč na harmonium Renato Borghetti a maďarská fúze TRIO RIO. Pozadu nebudou zůstávat ani domácí brazilské kapely – Vesna Caseras, Tam Tam Batucada, Brasil Show. Kavkazkou hudbu budou pak reprezentovat skvělí muzikanti z Gruzie – SHIN (v pátek 27. 7).

S jakým rozpočtem letos pracuje organizační tým, který LFŠ zajišťuje? Dá se to s takovou částkou zvládat na úrovni, kterou si hradišťská filmová přehlídka za roky své existence vybudovala?

Letošní rozpočet je 13 milionů (o něco málo víc než vloni), ale v porovnání se srovnatelnými jinými festivaly (např. Karlovy Vary, Febiofest, Zlín) je náš rozpočet několikanásobně menší. Akci sice zvládáme , ale na úkor fyzického nebo duševního zdraví pořadatelů (letos zatím registrujeme už dvě hospitalizace důležitých organizátorů). Osobně jsem přesvědčen, že akce je v mnoha případech zatím pro mne z neznámých důvodů hodně podceňovaná institucemi, které by mohly a i měly pomoci nejvíce.

Která z doprovodných akcí by podle vás mohla být tou nejatraktivnější?

Rozhodně návštěva Václava Havla, držitele Oscara, a nejslavnějšího jihoamerického režiséra Hectora Babenca, skvělého polského herce i režiséra Jerzy Stuhra a legendy gruzínské kinematografie Edara Šengelaji. Z doprovodných akcí pak divadelní skupiny z Francie (PADOX) a především nedělní Brazilský karneval.

Budou prostory regionálního vzdělávacího centra dostatečnou kompenzací za Slovácké divadlo, se kterými letos nelze počítat?

Velmi pomohou, ale klimatizované divadlo jen stěží nahradí. Doufejme jen, že se umoudří počasí, jinak nám diváci budou v sálech bez klimatizace omdlívat.

Které z republikových divadelních souborů se v UH letos představí?

Kromě atraktivní nabídky francouzského divadla je připravena i kolekce skvělých českých divadel. Velkou retrospektivu bude mít Divadlo na tahu, atraktivní bude i návštěva divadla Viola (Josef Somr, Blanka Bohdanová, Lilian Malkina), HaDivadla (Jan Sedal, Maršálek) a divadla Archa (Divnej soused). Nezapomínáme ani na nejmenší diváky, pro které jsou připravena dvě divadelní představení. Velkou atrakcí pak bude i první mimopražské uvedení slavného Kinoautomatu. Ve dvou představeních se uvede přímý účastník slavného kanadského turné na světové výstavě v Montreal 97, herec a moderátor Eduard Hrubeš.

Performance v ulicích města nejsou u nás příliš obvyklé. Myslíte, že taková představení najdou pozitivní odezvu mezi obyvateli Hradiště?

Bude to velký pokus a věříme, že navyklí účastníci LFŠ místním dodají odvahu.