Havel mi psal do nemocnice, vzpomíná prezidentův fotograf
Uherské Hradiště – Uznávaný a respektovaný novinářský fotograf, ale díky své povaze také oblíbený člověk. Dvaapadesátiletý Karel Cudlín vydal řadu knih a obrazových esejů, například o Národním divadle, Izraeli nebo pražském Žižkově, kde od narození až donedávna bydlel.
Fotografoval Sametovou revoluci, odchod sovětských vojsk z českého území i Václava Havla, jemuž byl za dob jeho úřadu oficiálním fotografem.
Právě personě prvního prezidenta České republiky je věnována Cudlínova výstava v prostorách uherskohradišťské kavárny Portal. Dvaadvacet snímků zachycuje někdejší hlavu státu v New Yorku před dnes již neexistujícími „dvojčaty" či třeba v Praze při čekání na amerického protějška Billa Clintona. „Nebylo to zaměstnání na plný úvazek, práce zabrala v průměru tři dny v měsíci. I tak jsem se dostal do zajímavého, nezvyklého prostředí zahraničních cest, významných návštěv, vrcholné politiky a reprezentace státu," ohlíží se Karel Cudlín za prezidentským angažmá.
V týmu fotografů kolem prezidenta působil od roku 1996 až do Havlova odchodu z funkce. Tehdejšího prvního muže České republiky a jeden ze symbolů polistopadové demokracie popisuje jako bezvadného člověka. „V roce 2003, rok po jeho odchodu z prezidentského postu, jsem pobýval v nemocnici. Probudil jsem se z narkózy a na stolku mi ležel ručně psaný dopis od Václava Havla. Přál mi hodně zdraví," vzpomíná fotograf, jenž do Hradiště na Letní filmovou školu jezdí často a rád.
Loni zde byl poprvé pracovně, letos se kromě uvedení výstavy v kavárně Portal zaobírá i organizováním workshopu na téma reportážní fotografie. Vernisáž nejlepších prací jeho svěřenců se uskuteční ve čtvrtek v 16 hodin opět v Portalu.