VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobnosti, které přijedou na Letní filmovou školu

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - V rámci doprovodných akcí vystoupí na kolejním nádvoří Vesna Cáceres, muzikantka českého původu, jejíž tvorba je ovlivněna mnoha světovými kulturami.

20.7.2007
SDÍLEJ:

Vesna CáceresFoto: archiv

Akordeonistka Cáceres

Zajímavým hostem letošní filmové školy bude zpěvačka, akordeonistka a skladatelka chorvatsko česko španělského původu Vesna Cáceres. Nejen její původ, ale i hudba, je značně multietnická. Její elegantní kombinace rytmů salsy, rumby s jazzem, funkem a rockem překypuje vitalitou a přesvědčivostí. Talentovaná zpěvačka a akordeonistka přišla do Prahy v devadesátém roce. Po otci Čechomaďarka, po matce Slovinkošpanělka.

„Co teď dělám při živých vystoupeních obsahuje jazz, k tomu etno, rock, něco popu, místo pro improvizace. Někdo to považuje za jazz, někdo říká, že je to moc popové. Obecně se snažím eliminovat zbytečnosti a najít vlastní cestu a jiskru, kterou chci do hudby dát to, co mě vnitřně dráždí,“ říká o své hudbě Vesna.

Vesna je pravděpodobně první zpěvačkou, která v Praze zpívala brazilské MPB (Music Popular Brazileira) písně. Začalo to v roce 1995, kdy s mexickým kytaristou Pablem Ortizem založila skupinu Ánima. V repertoáru měli písně velkých brazilských básníků-–zpěváků jako například Caetano Veloso, Jorge Ben či Milton Nascimento, jehož skladba Ánima dala skupině název. Od roku 2003 vystupuje vesna sama. Její repertoár obsahuje vlastní písně i lidové písně různých národů, zejména pak chorvatské, mexické a brazilské.

25. 7. ve 20.30 – koncert na Kolejním nádvoří

Lingvista David Crystal

David Crystal působil deset let jako profesor lingvistiky v Readingu. Publikoval přes sto knih o jazyce a lingvistice, byl šéfredaktorem encyklopedií Camridge University Press.

Crystal je předním odborníkem na Shakespeara a vymírající jazyky (language death). V roce 1995 mu byl udělen Řád britského impéria a v roce 2000 byl zvolen členem Britské akademie.

„Všechno, co napíšu o jazyce, je oslavou jeho rozmanitosti a tvořivosti. Jsem přesvědčen, že právě toto je základním kamenem definice toho, co znamená být člověkem,“ řekl o své práci David Crystal.

Crystal strávil dětství ve waleském Holyedau a Liverpoolu a potom studoval angličtinu na londýnské University College. Deset let strávil ve funkci vedoucího jazykové katedry v Readingu, poté opustil akademickou půdu a stal se nezávislým badatelem. Od roku 1984 je čestným profesorem lingvistiky na University of Wales v Bangoru. Crystal vydal první ze svých více než sta knih v roce 1964 a v osmdesátých letech se stal šéfredaktorem obecných encyklopeií v nakladatelství Cambridge University Press, poté přešel do Penguin Books. Věhlas mu přinesly jeho specifičtěji tematizované knihy jako například Smrt jazyka a Jazyk a internet. Ve spolupráci se svým synem Benem napsal Shakespearova slova a Shakespearův almanach. Crystal také napsal divadelní hru, která pojednává o smrti jazyka, Přežívání.

Přispěl do několika rozhlasových a televizních pořadů. David Crystal konzultuje také filmový projekt Michala Havase Brazilský sen, který se skrze příběh malé brazilské komunity dotýká globálního problému vymírání jazyka. V roce 2003 pronesl Crystal na konferenci UNECO v Paříži zásadní projev na téma ohrožených jazyků. Řekl tehdy: „Jak to, že se mi ještě nedostala do ruky vánoční pohlednice, která by mi popřála hodně štěstí v aramejštině, v jazyce Ježíše Krista a jeho učedníků, v jazyce, který je dnes na Středním východě tak blízko vymýcení, že kdyby se měl On dnes vrátit na zemi a promluvit ve své mateřštině, zjistil by, že mu nikdo nerozumí?“

Vystoupí v sobotu 21. července ve 14.30 v kině Hvězda

Fotograf Jindřich Štreit

Jindřich Štreit je považován za žijící legendu české fotografie. Do dnešního dne připravil více než sedm set autorských výstav. Jindřich Štreit se narodil ve Vsetíně. Poté vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. První impulz k fotografování pocházel od otce a v době studií se již Štreit zúčastnil několika fakultních výstav. Studium následně zakončil první samostatnou výstavou. Koncepčně se věnoval zobrazování vesnického života. Soustředil se na portrét a romskou tematiku. V roce 1982 se zúčastnil jako jediný fotograf nepovolené výstavy neoficiálních výtvarných umělců v Praze, kde jeho fotografie vzbudily pozornost tajné policie. Byl vzat do vyšetřovací vazby a odsouzen. Štreit měl zakázáno pokračovat ve své „trestné“ činnosti a byl sledován. V dějinách fotografie je tento případ pravděpodobně unikátní. Jeho fotografie budou k vidění po celou dobu LFŠ.

Armenia Nercessian de Oliveira z Brazílie

V rámci brazilské retrospektivy LFŠ navštíví poradce prezidenta a zástupce amazonských indiánů Ailton Krenak a brazilská aktivistka a spoludržitelka Nobelovy ceny Armenia Nercessian de Oliveira.

Ailton Krenak je náčelník malého kmene, který nese jeho jméno (Krenak) u řeky Rio Doce v provincii Minais Gerais. V roce 1998 se stal spoluzakladatelem slavného hnutí Forest Alliance, které prosadilo práva indiánů do brazilské ústavy.

V roce 1998 vytvořila ve spolupráci s časopisem National Geographic webovou stránku www.novica.com, která zastupuje deset tisíc umělců a uměleckých řemeslníků ze západní Afriky, Brazílie, Mexika, Thajska, Indonésie a Indie. Novica vytváří kulturní a komerční platformu pro umělce z celého světa a je velebena jako revoluční příspěvek k zachování etnického umění v tropech.

Armeniin otec emigroval do Brazílie z Arménie jako jeden z mála, kteří přežili genocidu v roce 1915. Narodila se v brazilské Fortaleze a vystudovala sociologii, mezinárodní vztahy a práva se specializací na uprchlíky a běžence.

„Za mých studií v šedesátých letech vládl v Brazílii vojenský režim a řada mých přátel a spolužáků byla zatčena a mučena, někteří byli dokonce umučeni. Proto je pro mne přirozené pracovat v oblasti lidských práv,“ vzpomíná na nelehké mládí sama Armenia. Pracovala jako vysoká komisařka OSN pro uprchlíky. Působila v Brazílii a ve Švýcarsku a účastnila se misí do Argentiny, Chile, Kostariky a Bosny a Hercegoviny. Měla dohlížet na dodržování lidských práv, rozvoj vzdělávacích kampaní a reintegrace vojáků do společnosti. V roce 1981 získala se svým týmem Nobelovu cenu za mír.

24. 7. ve 14.30 vystoupí jako host v Redutě

20.7.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích elektrikář (autoelektrikář). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montáž a demontáž výtahových technologií. Montáž ocelových kontrukcí. manuální zručnost, ŘP "B", zájem učit se nové dovednosti, SŠ/SOU tech. směru, svářeč. průkaz výhodou. Friemní telefon. Prac. poměr na 1 rok.Kontakt e-mailem.. Pracoviště: Euro výtahy s.r.o. - pracoviště, 687 12 Bílovice u Uher.Hradiště. Informace: Monika Hájková, +420 606 048 425.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 330 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pouze životopis poštou nebo e-mailem. Pracoviště: Sociální služby uh. hradiště - domov pro osoby se zdravotním postižením kunovice - cihlářská, Cihlářská, č.p. 526, 686 04 Kunovice. Informace: Vladimíra Ševčíková, +420 572 548 812.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 13 000 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Radomír varga - pracoviště, 687 12 Bílovice u Uher.Hradiště. Informace: Radomír Varga, +420 792 245 840.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 150 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost Dohody o provedení práce, stříkání železných dílců epoxidovými, polyuretanovými barvami, vyučení v oboru, záv. stravování, 5 týdnů dovolená, zaměst. benefity, kontakt telefon (6-14 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Letasol, spol. s r.o. [474], Letecká, č.p. 1110, 686 04 Kunovice. Informace: Ivana Kohoutková, +420 572 520 711.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zkušeného obránce Michala Kadlece (na snímku vpravo) na soustředění ve Velkých Losinách přivítal trenér Slovácka Michal Kordula.

Velký návrat? Michal Kadlec už trénuje se Slováckem

Ilustrační foto.

Hradiště pojmenovalo atletický stadion po Daně Zátopkové

Hradiště navýší filmovce příspěvek na téměř dvojnásobek

Namísto částky něco málo přes dva miliony korun se Letní filmová škola v Uherském Hradišti dočká od města v budoucích letech až tři a půl milionu korun.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Policisté hledají svědky střetu chodce a cyklistky

Střet cyklistky s chodcem řeší od soboty dopravní policisté v Ostrožské Nové Vsi. Kvůli objasnění hledají svědky události. K té mělo dojít v 18.40 v ulici Nádražní, poblíž fotbalového hřiště.

Osmáci z Březové věnovali srdce mírovému běhu. Získali za něj ocenění

Hlavolam vytvořený pomocí 3D tiskárny získal mimořádné ocenění nejen za technickou tvořivost, ale i cenu mírového běhu. S těmito úspěchy se mohou pochlubit žáci osmé třídy Základní školy Březová. Letos stejně jako v minulých letech se totiž škola zapojila do soutěže Srdce s láskou darované.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT