VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobnosti, které přijedou na Letní filmovou školu

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - V rámci doprovodných akcí vystoupí na kolejním nádvoří Vesna Cáceres, muzikantka českého původu, jejíž tvorba je ovlivněna mnoha světovými kulturami.

20.7.2007
SDÍLEJ:

Vesna CáceresFoto: archiv

Akordeonistka Cáceres

Zajímavým hostem letošní filmové školy bude zpěvačka, akordeonistka a skladatelka chorvatsko česko španělského původu Vesna Cáceres. Nejen její původ, ale i hudba, je značně multietnická. Její elegantní kombinace rytmů salsy, rumby s jazzem, funkem a rockem překypuje vitalitou a přesvědčivostí. Talentovaná zpěvačka a akordeonistka přišla do Prahy v devadesátém roce. Po otci Čechomaďarka, po matce Slovinkošpanělka.

„Co teď dělám při živých vystoupeních obsahuje jazz, k tomu etno, rock, něco popu, místo pro improvizace. Někdo to považuje za jazz, někdo říká, že je to moc popové. Obecně se snažím eliminovat zbytečnosti a najít vlastní cestu a jiskru, kterou chci do hudby dát to, co mě vnitřně dráždí,“ říká o své hudbě Vesna.

Vesna je pravděpodobně první zpěvačkou, která v Praze zpívala brazilské MPB (Music Popular Brazileira) písně. Začalo to v roce 1995, kdy s mexickým kytaristou Pablem Ortizem založila skupinu Ánima. V repertoáru měli písně velkých brazilských básníků-–zpěváků jako například Caetano Veloso, Jorge Ben či Milton Nascimento, jehož skladba Ánima dala skupině název. Od roku 2003 vystupuje vesna sama. Její repertoár obsahuje vlastní písně i lidové písně různých národů, zejména pak chorvatské, mexické a brazilské.

25. 7. ve 20.30 – koncert na Kolejním nádvoří

Lingvista David Crystal

David Crystal působil deset let jako profesor lingvistiky v Readingu. Publikoval přes sto knih o jazyce a lingvistice, byl šéfredaktorem encyklopedií Camridge University Press.

Crystal je předním odborníkem na Shakespeara a vymírající jazyky (language death). V roce 1995 mu byl udělen Řád britského impéria a v roce 2000 byl zvolen členem Britské akademie.

„Všechno, co napíšu o jazyce, je oslavou jeho rozmanitosti a tvořivosti. Jsem přesvědčen, že právě toto je základním kamenem definice toho, co znamená být člověkem,“ řekl o své práci David Crystal.

Crystal strávil dětství ve waleském Holyedau a Liverpoolu a potom studoval angličtinu na londýnské University College. Deset let strávil ve funkci vedoucího jazykové katedry v Readingu, poté opustil akademickou půdu a stal se nezávislým badatelem. Od roku 1984 je čestným profesorem lingvistiky na University of Wales v Bangoru. Crystal vydal první ze svých více než sta knih v roce 1964 a v osmdesátých letech se stal šéfredaktorem obecných encyklopeií v nakladatelství Cambridge University Press, poté přešel do Penguin Books. Věhlas mu přinesly jeho specifičtěji tematizované knihy jako například Smrt jazyka a Jazyk a internet. Ve spolupráci se svým synem Benem napsal Shakespearova slova a Shakespearův almanach. Crystal také napsal divadelní hru, která pojednává o smrti jazyka, Přežívání.

Přispěl do několika rozhlasových a televizních pořadů. David Crystal konzultuje také filmový projekt Michala Havase Brazilský sen, který se skrze příběh malé brazilské komunity dotýká globálního problému vymírání jazyka. V roce 2003 pronesl Crystal na konferenci UNECO v Paříži zásadní projev na téma ohrožených jazyků. Řekl tehdy: „Jak to, že se mi ještě nedostala do ruky vánoční pohlednice, která by mi popřála hodně štěstí v aramejštině, v jazyce Ježíše Krista a jeho učedníků, v jazyce, který je dnes na Středním východě tak blízko vymýcení, že kdyby se měl On dnes vrátit na zemi a promluvit ve své mateřštině, zjistil by, že mu nikdo nerozumí?“

Vystoupí v sobotu 21. července ve 14.30 v kině Hvězda

Fotograf Jindřich Štreit

Jindřich Štreit je považován za žijící legendu české fotografie. Do dnešního dne připravil více než sedm set autorských výstav. Jindřich Štreit se narodil ve Vsetíně. Poté vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. První impulz k fotografování pocházel od otce a v době studií se již Štreit zúčastnil několika fakultních výstav. Studium následně zakončil první samostatnou výstavou. Koncepčně se věnoval zobrazování vesnického života. Soustředil se na portrét a romskou tematiku. V roce 1982 se zúčastnil jako jediný fotograf nepovolené výstavy neoficiálních výtvarných umělců v Praze, kde jeho fotografie vzbudily pozornost tajné policie. Byl vzat do vyšetřovací vazby a odsouzen. Štreit měl zakázáno pokračovat ve své „trestné“ činnosti a byl sledován. V dějinách fotografie je tento případ pravděpodobně unikátní. Jeho fotografie budou k vidění po celou dobu LFŠ.

Armenia Nercessian de Oliveira z Brazílie

V rámci brazilské retrospektivy LFŠ navštíví poradce prezidenta a zástupce amazonských indiánů Ailton Krenak a brazilská aktivistka a spoludržitelka Nobelovy ceny Armenia Nercessian de Oliveira.

Ailton Krenak je náčelník malého kmene, který nese jeho jméno (Krenak) u řeky Rio Doce v provincii Minais Gerais. V roce 1998 se stal spoluzakladatelem slavného hnutí Forest Alliance, které prosadilo práva indiánů do brazilské ústavy.

V roce 1998 vytvořila ve spolupráci s časopisem National Geographic webovou stránku www.novica.com, která zastupuje deset tisíc umělců a uměleckých řemeslníků ze západní Afriky, Brazílie, Mexika, Thajska, Indonésie a Indie. Novica vytváří kulturní a komerční platformu pro umělce z celého světa a je velebena jako revoluční příspěvek k zachování etnického umění v tropech.

Armeniin otec emigroval do Brazílie z Arménie jako jeden z mála, kteří přežili genocidu v roce 1915. Narodila se v brazilské Fortaleze a vystudovala sociologii, mezinárodní vztahy a práva se specializací na uprchlíky a běžence.

„Za mých studií v šedesátých letech vládl v Brazílii vojenský režim a řada mých přátel a spolužáků byla zatčena a mučena, někteří byli dokonce umučeni. Proto je pro mne přirozené pracovat v oblasti lidských práv,“ vzpomíná na nelehké mládí sama Armenia. Pracovala jako vysoká komisařka OSN pro uprchlíky. Působila v Brazílii a ve Švýcarsku a účastnila se misí do Argentiny, Chile, Kostariky a Bosny a Hercegoviny. Měla dohlížet na dodržování lidských práv, rozvoj vzdělávacích kampaní a reintegrace vojáků do společnosti. V roce 1981 získala se svým týmem Nobelovu cenu za mír.

24. 7. ve 14.30 vystoupí jako host v Redutě

20.7.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 13 900 Kč Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13900 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Obsluha strojů. Kontrola a balení drobných dílů pro auta. V případě osobní schůzky telefonická domluva předem nutná.. Pracoviště: Svv-stav s.r.o. - pracoviště, U Dvora, č.p. 217, 687 51 Nivnice. Informace: Serhiy Tsubera, +420 776 605 989. Výroba - Výroba Strojírenští technici 18 480 Kč Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení Servisní technik pro čištění strojních zařízení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč, mzda max. 19320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení nebo přechodu na dobu neurčitou, zabezpečování čistoty stroj. zařízení ve výr. hale (odmašťování, čištění), kontrola, plánování a doplňování provoz. prostředků (oleke, kapaliny, mycí prostředky), ekolog. likvidace odpadů, hod. mzda 110,- Kč, příspěvek na stravenky, dodatková dovolená, příspěvek na důchod. připojištění.. Pracoviště: Daw czech s.r.o. - pracoviště, Jaktáře, č.p. 1660, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Alena Vávrová, +420 773 172 117. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 15 500 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách ZÁSTUPCE VEDOUCÍ PRODEJNY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zástup za vedoucí prodejny, práce na prodejně, pokladna. Dva dny osobního volna, příplatek na stravování. V případě osobní schůzky telefonická domluva předem NUTNÁ!. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v uherském ostrohu - bystřice pod lopeníkem, 687 55 Bystřice pod Lopeníkem. Informace: Dana Cardová, +420 725 997 360. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 13 000 Kč Ostatní specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Možnost i Dohody o provedení práce, Dohody o prac. činnosti nebo zkráceného úvazku, vyhledávání a oslovování nových investorů pro rozvoj projektů společnosti, vlastní telefon a PC s připojením na internet, dobré vyjadřovací schopnosti v českém jazyce, provize z investice, volná prac. doba, kontakt pouze e-mailem.. Pracoviště: Edupro, spol. s r.o. - provozovna, Palackého náměstí, č.p. 441, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Roman Pšurný, +420 777 878 380.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Daníček v bezvědomí v zápase proti Slavii
2

Divíšek byl po střetu s Coufalem v bezvědomí

Ilustrační foto.

Delikvent pod vlivem alkoholu ničil vše, co mu přišlo do cesty

Hulínu nic zlého nepřeji, říká Malenovský. Za angažmá v Brodě je ale rád

Možná to tušili, proto v letní přestávce prchli ke konkurentovi. Zatímco fotbalisté Hulína se v MSFL plácají na předposledním místě tabulky a stále čekají na první výhru letošní sezony, krajský rival z Uherského Brodu i díky třem posilám ze Spartaku na podzim září a po sedmi kolech se drží na druhém místě. Za vedoucí Líšní zaostává pouze o skóre.

Byl jsem při zajetí generála Dietricha von Müllera, vzpomíná statečný partyzán

„Proč tady ještě žiji. Možná proto, že se neuvěřitelně průměrný věk dožití prodloužil a já mám to štěstí, že jsem se dožil dvaadevadesáti let,“ řekne s pousmáním Ladislav Verner, někdejší člen partyzánského oddílu Olga, jehož velitelem byl Josef Houfek, zvaný Pepek, jehož zástupkyní byla Olga Františáková, po níž byl oddíl pojmenován.

Boj o Senát: sedm kandidátů

O senátorský post zabojuje sedm kandidátů. Volby za 80. volební obvod do jedné třetiny Senátu se konají 5. a 6. října, tedy ve stejný termín jako volby do zastupitelstev měst a obcí. Na jihu Zlínska a severu Uherskohradišťska tak lidé dostanou dvoje volební lístky a ve volební místnosti pak hned dvě obálky. Ty se budou lišit pouze barvou.

Radost v Dolním Němčí nebrala konce

Dolní Němčí Je sobota 15. září, krátce po 19. hodině. Před restaurací Rozkvět v Dolním Němčí právě zastavil autobus. Všichni, kteří z něj vystoupili, mají na sobě stejná bílá trika s nápisem Dolní Němčí a všichni jásají.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT