Originální je tím, že diváci mohou zasáhnout do jeho děje. Film se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, na jeviště před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat.

Poprvé Kinoautomat čeští diváci viděli v pražském kině Světozor v roce 1971, o rok později byl tehdejším režimem zakázán a zařadil se tak, jako ideologicky nepřípustný, na několik desítek let mezi řadu jiných vynikajících filmů takzvané nové vlny.

„Diváci na to tehdy chodili jako o život, bylo to děsně úspěšné představení. Bohužel, byl film i přes četné pochvalné kritiky velmi záhy zakázán,“ vzpomíná Alena Činčerová, dokumentární režisérka a dcera Radúze Činčery.

Světová veřejnost mohla snímek zhlédnout na světové výstavě EXPO 67 v kanadském Montrealu a okamžitě vzbudil nadšení jak laické, tak i odborné veřejnosti. Letos se Kinoautomat do Světozoru vrátil a byl s velkým úspěchem promítán. Návštěvníci Letní filmové školy tak mají jako první po pražském kině jedinečnou příležitost navštívit tento unikátní ryze český projekt.

Premiérové uvedení se koná dnes v 17 hodin v Klubu kultury, repríza pak ve stejném sále zítra od 14.30. Průvodcem Kinoautomatu bude Eduard Hrubeš, který si vyzkoušel tuto roli už na EXPO 67 a je jedním z mála pamětníků velkého úspěchu české kinematografie. „Projekce se může zúčastnit i neakreditovaná veřejnost, pro kterou však bude uvolněno pouze sto lístků,“ dodávají pořadatelé.

Prvním interaktivním filmem na světě, ve kterém diváci mohou zasahovat do průběhu děje je snímek Člověk a jeho dům.