Na přední straně žlutého dresu bílé hranice Ukrajiny včetně obsazeného Krymu, na té zadní zase nápis „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!“ S tímto vcelku originálním poselstvím vstoupí svěřenci slavného Andrije Ševčenka (vítěz Zlatého míče za rok 2004) do blížícího se evropského šampionátu.

Přátelské utkání Česko - Albánie
Generálka na Euro: Češi zdolali Albánii. Kdo si pomohl?

Oficiální vojenský pozdrav i kontroverzní logo mají od asociace UEFA zelenou. Podle ní je v souladu s platnými předpisy o vybavení. Tím pádem není co řešit. Na Ukrajině se baví, jenže v Rusku zuří. A pořádně.

„Fotbal je sport, který by měl vždy zůstat mimo politiku. Pokud tento dres UEFA povolí, vytvoří tím do budoucna precedens,“ uvedl ruský fotbalový svaz.

Provokace, zní od ruských poslanců

Co vadí nejvíce? Zfalšované hranice. Vedle Krymu jsou totiž vidět i části země na východě, které již dávno nejsou pod kontrolou Ukrajiny.

Rumunský záložník Nico Stanciu střílí na branku Anglie v přípravném zápase.
Stanciu šokoval Anglii. Před zápasem nepoklekl, chtěl tak podpořit Kúdelu

Výraz nepřátelství a provokace. Nelegální akt. Takovými slovy reagují ruští představitelé na představení nových ukrajinských dresů. „Je to něco podobného, jako kdybychom poslali naše fotbalisty na hřiště v dresech s mapou celého carského impéria včetně Polska nebo Finska,“ rozčileně líčil poslanec Státní dumy Sviščev.

Heslo jednoznačně připomíná dlouhodobou snahu Ukrajiny o nezávislost. Podle tamních zdrojů vyvolává obrovskou národní hrdost a sílu, která má národnímu týmu napomoct k úspěchu.

„Silueta naší země dodá fotbalistům sílu. Budou bojovat za celou zemi,“ prohlásil šéf svazu Andrij Pavelko.

Pořádně třaskavé čtvrtfinále

A k čemu že slogan „Sláva Ukrajině!“ přímo odkazuje? Jedná se o vlastenecký pokřik, který používali ukrajinští protestující v roce 2014 při ruské anexi Krymu a separaci dalších východních oblastí.

Kylian Mbappé s trofejí pro vítěze MS 2018.
Průzkum mezi novináři: Francie získá titul, na Euru by měl zářit Mbappé

Konflikt si tehdy vyžádal na 13 tisíc mrtvých. Velké boje utichly v únoru 2015, kdy došlo k uzavření mírových dohod. Avšak až dosud se žádné příměří nepovedlo zcela udržet a politický konflikt je stále všudypřítomný.

„Nové dresy našeho týmu se mi moc líbí,“ prozradil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Nedovolíme, aby byly naše národní symboly uráženy,“ dodal tvrdě na Twitteru.

Vladimír Coufal v přípravném zápase s Itálií.
Coufal zvládá i roli skauta: Vidím tu hráče, kteří by se ve West Hamu neztratili

Kam až dojde tento mezinárodní konflikt? Trávník již jednoznačně překročil, otázkou zůstává, kde mu bude konec.

„Pokud tyto dresy navlečou, může to vyvolat velké násilí,“ varoval poslanec Sviščev. Ostatně už nějakou dobu platí, že UEFA ani FIFA Ukrajinu a Rusko raději nezařazuje do stejných skupin na šampionátech či v kvalifikacích. Podobné podmínky platí také na evropské klubové scéně.

Pokud by se oběma týmům na turnaji dařilo podle plánu, můžeme se na jejich střetnutí těšit ve čtvrtfinále. Dovede si to vůbec někdo představit?