"Hořet pravděpodobně začalo po druhé hodině ranní, na místo jsme přijeli o půl třetí a začali jsme hasit čtyřmi vodními proudy," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Až do rána hasiči rozebírali konstrukce a dohašovali skrytá ohniska.

Podle předběžných výsledků ohledání lidé do buňky vnikli neoprávněně, uvedla na svém twitterovém účtu policie. Po vzniku požáru už ze silně zakouřeného prostoru nenašli cestu ven. Podle majitele byl ve středu odpoledne objekt prázdný, bezdomovci jej využívali k přespání.

Noční požár obytných buněk v Plotní ulici v Brně za sebou zanechal osm obětí.
Osm mrtvých při požáru v Brně: lidé na místě tragédie hledali svoje příbuzné

Místo neštěstí ohledává také policejní pes. „Na místě je služební pes, který zjistí, zda tam nebyly nějaké hořlaviny, co by ten požár způsobily,“ řekl Deníku policejní mluvčí Pavel Šváb.

Vyjádření policejního mluvčího Pavla Švába

Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Škoda zatím vůbec není známa. „K čemu objekt sloužil, se neví, kdysi to bývala ubytovna pro dělníky, ale je možné, že už buňky byly neužívané, zřejmě v nich spali bezdomovci,“ doplnil Šváb.

K neštěstí se Deníku vyjádřil také ministr dopravy Martin Kupka

Zdroj: Deník/Tereza Hálová

Na místě spolupracovaly také hlídky městské policie Brno. „Dvě naše hlídky poskytovaly hasičům součinnost přibližně od půl třetí. Především se staraly o to, aby se nikdo nepovolaný nedostal do blízkosti plamenů, a usměrňovaly dopravu,“ popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Podle Ghanema jsou v oblasti nastavené velmi časté kontroly. „Jak ze služebny z Brna-středu, tak ze služebny na Brně-jihu. Plotní je na rozhraní. Hlídky tam chodí velmi často. Přibíráme k sobě sociální kurátory. Pro ně je hlídka určitá jistota, na druhou stranu je strážníci mohou seznámit s informacemi, které o té komunitě vědí. Pravidelně lidem nabízejí sociální služby a možnosti,“ řekl Ghanem.

K buňkám, které hořely, podle něj hlídky strážníků neměly přístup. „Prostor byl natolik chráněný, že si tam hlídka nemohla zajistit přístup. Bylo to uzavřené, na soukromém pozemku, hlídky k těmto objektům chodit nemohly,“ sdělil Deníku Ghanem.

Doplnil, že oblast není spojená se zásadními potížemi.

Před třemi lety uhořeli ve vagónu bezdomovci

V Plotní ulici zasahovali také záchranáři. „Naše operační středisko vyslalo na místo záchranářskou posádku, inspektora provozu a velkokapacitní sanitku. Jak se později ukázalo na místě už bohužel nebyl nikdo, komu bychom mohli pomoci. Z místa jsme proto byli odvoláni, ale byli jsme samozřejmě připraveni vrátit se, pokud by byla potřeba naše péče,“ řekla Deníku mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Tragický požár byl v Brně i koncem října roku 2020. Tehdy ve vyřazeném železničním vagónu uhořeli čtyři lidé. Vagón sloužil jako noclehárna pro bezdomovce. 

Čtyři lidé uhořeli v sobotu po půlnoci při požáru vyřazeného železničního vagónu v Brně. Vagon a okolí prohledávali policisté.
Tragédie mezi plameny. V Brně uhořeli ve vagonu čtyři lidé, zřejmě bezdomovci

Takto vypadalo místo v Plotní ulici v Brně před požárem

Video z místa tragického požáru ve čtvrtek dopoledne

Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Na požár, který je jeden z nejtragičtějších v jihomoravském kraji od roku 2015, reagovali také naši politici.

Upřímnou soustrast pozůstalým vyslovil premiér Petr Fiala. 

Brněnská primátorka Markéta Vaňková zároveň také poděkovala hasičům, kteří statečně bojovali s plameny. 

Tragická událost zasáhla i jihomoravského hejtmana Jana Grolicha.