„Do výtvarné soutěže jsme se letos zapojili vůbec poprvé. Dozvěděla jsem se o ní z internetu a ihned mě zaujala. Nabízela hezký námět ke zpracování i myšlenku, která děti obohatí. Žáci mohli kreslit podle své fantazie, a přitom pomoci dobré věci. Děti téma zaujalo, kresby slunečnic propojily s motivy odkazujícími k roztroušené skleróze, například s žárovkou. Nejpodařenější výkresy jsme poslali Nadačnímu fondu IMPULS,“ říká učitelka výtvarné výchovy Šárka Lukášová ze ZŠ Vlčnov.

Zástupci Nadačního fondu IMPULS přijeli dětem ze základní školy poděkovat za podporu osobně a předali jim diplomy a dárky.

Porota i lidé v internetovém hlasování ocenili celkem devět dětí.

Mezi nimi například žačku II. stupně Františku, která získala ve výtvarné soutěži první místo. Děti dostaly za své výkresy například knihy i designové bloky, které do soutěže věnovala společnost Dawson production, aby podpořila kreativitu dětí.

„Těší nás, kolik dětí nám poslalo své obrázky slunečnic. Tato květina symbolizuje naději pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Kresby byly, stejně jako slunečnice, naplněny optimismem,“ říká organizátorka soutěže Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Ceny pro malé kreslíře do soutěže věnovalo České muzeum hudby, Sklárna Heřmanice, zmrzlinárna Créme de la Créme, Dawson production a Nese v lese. Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala již na jaře, kdy v několika městech po celé republice lidé podpořili pacienty s roztroušenou sklerózou vysázením slunečnic. Roztroušenou sklerózou v tuzemsku trpí více než 20 tisíc lidí.

„Snažíme se na onemocnění upozorňovat a zároveň bořit mýty, které kolem něj panují. Lidé bohužel stále často podceňují první příznaky onemocnění, například problémy s rovnováhou nebo ztrátu citlivosti. Včasné léčení přitom může zachránit desítky let aktivního života,“ vysvětluje Kateřina Bémová.   

Ze ZŠ Vlčnov zaujala odbornou porotu a účastníky internetového hlasování díla těchto dětí:

Františka – 1. místo ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Klára – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Kristýna – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Karolína – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Tereza – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Zuzana – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Lucie – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Adéla – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

Michaela – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O projektu Rozsviťme Českou republiku

Osvětová kampaň Rozsviťme Českou republiku si klade za cíl podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. Symbolem projektu je slunečnice. Její semínka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky zase aktivity NFI a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o niž se potřebují lidé s „ereskou“ opřít, a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Sázením a sdílením fotografií či namalovaných rozkvetlých slunečnic podpořili pacienty s RS společně s dospělými i ti nejmenší.