Náročnost úkolu hodnotil organizátor cyklu Michal Stránsky: „Z velkého množství zapojených subjektů plyne složitost jednání, nicméně jsem rád, že zájem všech zúčastněných je vytvořit opravdu ucelený a funkční areál.“

Na ploše srovnatelné s velikostí místního Masarykova náměstí vznikne nejen památník, ale také soud nebo sídlo mediační a probační služby. Za budoucí podobu Národního památníku Věznice Uherské Hradiště pak odpovídá Moravské zemské muzeum.

„Památníky vytváříme proto, abychom široké veřejnosti umožnili pochopit komplikovanou minulost a vyrovnat se s ní. Našim cílem je vytvořit unikátní instituci s maximálním potenciálem pro další generace,“ komentoval zástupce muzea Marek Junek. Na moderní podobě památníku panuje všeobecná shoda.

Nedílnou součástí živé instituce bude memoriální, expoziční, kulturní, badatelská, ale také edukativní funkce.

Inspirativním pak může být přístup ke vzdělání na základní škole Štítná nad Vláří, kde žáci vytvořili krátký dokument o perzekucích tamních obyvatel v 50. letech minulého století. 

„Snažili jsme se motivovat spolužáky k vnímání dějepisu jinak,“ vysvětlil tvůrce Vojtěch Staša.

Snímek uvedl profesionální dokument od režisérky Kristýny Vlachové Kauza Uherské Hradiště. Časosběrný dokument popisuje osudy krutých vyšetřovatelů StB, kteří působili v Uherském Hradišti. Promítání bylo obohaceno o diskuzi s publikem nad tématikou vyrovnávání se naší společnosti s komunistickou minulostí.

Cyklus pořadů je součástí dlouhodobé spolupráce spolku Memoria a Městských kin Uherské Hradiště, příspěvkové organizace města Uherské Hradiště. Další projekce i doprovodný program se odehrají v kině Hvězda v následujících měsících a vstup je zdarma.

Autor: Štěpán Daněk