„Když jsem se v den vyhlášení výsledků poprvé dozvěděl, že mi bude umožněno strávit jeden den v ČNB, převládly u mě po počátečním nadšení spíš obavy,“ říká Adam. Svoji návštěvu zahájil Adam Zimčík hned ráno v kanceláři guvernéra Jiřího Rusnoka. Spolu probrali téma virtuálních měn a na konci rozhovoru zbyl čas i na osobní dotazy. „Musím říct, že mě velmi mile překvapila vstřícnost pana guvernéra, který ani v nejmenším nedal najevo, že bych jej i přes jeho nabitý program jakkoliv obtěžoval,“ dodává student Gymnázia Uherské Hradiště.

Před polednem čekala na Adama poměrně netradiční exkurze na střechu budovy ČNB. „Přestože jsem neměl velké očekávání, protože na Petříně i Žižkově jsem už byl, opak byl pravdou. Například Prašnou bránu v takových detailech skutečně z jiného místa neuvidíte,“ dodává Zimčík. Po obědě s viceguvernérem ČNB následovala více než dvouapůlhodinová prohlídka všech prostor banky s hlavním archivářem ČNB Jakubem Kunertem. „Pan archivář mě podrobně informoval o historii budovy, o jejích přístavbách a opravách, až jsme dorazili do archivu, kde jsem měl možnost zhlédnout ukázky prvorepublikových akcií s podrobným popisem tehdejšího bankovního systému,“ popisuje Zimčík.

Na závěr svého pobytu obdržel Adam výroční stokorunu s přítiskem k výročí 100 let ČSR a sadu speciálních Trojských tolarů navržených státní tiskárnou cenin pro pražskou ZOO. „A pokud byste se mě zeptali, jaký byl můj nejsilnější dojem z návštěvy, tak je to zcela jistě profesionalita všech lidí, kteří v této instituci pracují,“ uzavírá Zimčík.

Adam Zimčík