Letní kina neorganizují jenom soukromí provozovatelé a města, ale také menší obce. Dobrou zprávou je, že první letní kino pod noční oblohou v historii poutního Velehradu, připravil o prvním srpnovém večeru pro milovníky retro filmů tamní obecní úřad. V návštěvnících, jež vyhledávají romantiku, letní pohodu a filmové hity pod širým nebem, vyvolalo představu prázdnin, horkých dnů i vlahých večerů.

Před velehradským turistickým centrem rozbalil velké bílé plátno a promítačku s 16mm filmovým pásem pražský filmový tvůrce – režisér, kameraman i střihač Petr Buňata, absolvent ČVUT oboru přesná mechanika a optika, poté bakalářský absolvent oboru Filmová studia na Univerzitě Karlově.

„Před zahájením prvního filmu pod širým nebem s názvem Limonádový Joe aneb Koňská opera, což je československá filmová hudební komedie, respektive osobitá parodie westernu na motivy knihy Jiřího Brdečky, jsem divákům povídal, jak mě v klukovských létech uhranul v jednom pražském klubu americký western Přepadení, režírovaný Johnem Fordem,“ zalistoval ve vzpomínkách Petr Buňata, který v roce 2015 vstoupil do spolku Film Laboratory Bohemia, z.s. Ten ze soukromých zdrojů jeho členů odkoupil podstatnou část někdejších filmových laboratoří Barrandov.

„Donedávna jsem měl jen několik celovečerních filmů. Ale když se mi podařilo sehnat sbírku filmů z jedné pražské instituce, která se zabývá mj. hvězdářstvím, mám jich po střechu plný Ford tranzit. Teď je budu dokumentarizovat, přepisovat a podobně,“ svěřil se Petr Buňata.

Když se na filmovém plátně pod širým nebem začala odvíjet bláznivá komedie, vyprávějící o Limonádovém Joeovi, který je ztělesněním všeho dobrého, mohli diváci sledovat hvězdy na noční obloze i na stříbrném plátně, ale také blížící se magický srpnový úplněk, připadající na 3. srpna. Indiáni této nebeské podívané říkávali jeseteří nebo červený úplněk.

„S nostalgií vzpomínáme na 70. léta minulého století. Tehdy jsme jako mladí a svobodní objevovali kouzlo letního kina. Dnes večer jsme se k němu na Velehradě vrátili a vzpomínali na dávné teplé letní večery, kdy jsme mívali v letním kině rande,“ poodhalili někdejší letní večery v kině pod širou oblohou v Praze manželé Jiřina a Květoslav, žijící už dvacet let v Uherském Hradišti.

Zdeněk Skalička