Rodiče a prarodiče ze Slovácka dopřáli svým dětem a vnoučatům pohyb malebnými zákoutími Uherského Hradiště. Start a cíl byl u nákupního střediska Dukla. Vyrazit si pěšky na turisticko-soutěžní akci, plnit na pěti stanovištích města drobné dovednostní úkoly, a být na čerstvém vzduchu a bavit se – to byl vynikající recept na rodinný výlet z města až k barokní kapli sv. Rocha, k dominantě přírodně historického areálu Park Rochus nad Uherským Hradištěm.

Stoupání na Rochus vynahradil dětem i dospělým nádherný pohled na stále se k lepšímu měnící přírodní areál, královské město Uherské Hradiště a krajinu, která jej obklopuje.

„Kluci a holky museli prokázat, že jsou alespoň trochu manuálně zruční, že umějí kupříkladu řezat malou pilkou, zatlouct kladívkem hřebík do prkna a kleštěmi jej vytáhnout, že poznají naše běžné lesní dřeviny, rostliny a zvěř. Mnoho zajímavostí se děti i dospělí dozvěděli na posledním stanovišti, které opanovali zaměstnanci Lesní správy Buchlovice,“ neodpustil si poznámku František Čevela, předseda Klub českých turistů Uherské Hradiště.

Spokojeně dodal, že cílem hradišťského turistického klubu je, aby vylákal k pohybu hlavně děti, které o víkendech nejraději vysedávají u počítačů, přestože jako sůl potřebují ke svému zdraví pohyb v přírodě.

„Děti musely prokázat, že jsou alespoň trochu manuálně zručné, že poznají naše běžné lesní dřeviny a rostliny. Za splnění dovednostních úkolů jsme je cíli odměnili pamětními listy a dárečky. Ačkoliv někteří přespolní účastníci trasu neznali, třeba paní z Francie se svými dvěma ratolestmi, došli do cíle u nákupního střediska Dukla bez bloudění.

Zaslal Zdeněk Skalička

Foto: František Čevela