Jedná se o režisérský debut Kamila Pulce, dlouholetého bývalého herce Slováckého divadla a nutno dodat, že debut opravdu vydařený.

Hra „Zlomatka“ je emotivní příběh konzervativně smýšlející matky v intencích prudérní morálky jižní Itálie - Neapole, která přišla předčasně o své dvě děti a manžela a protloukala se životem s posledním potomkem, jenž jí zůstal, synem Diegem studujícím na univerzitě v Římě.

Zásadní konflikt mezi matkou a synem nastává v okamžiku, kdy jí syn oznámí, že je gay a že žije na kolejích s přítelem.

Pro matku je to šok a její svázanost s tradičním pojetím morálky tehdejší jižní Itálie je tak silná, že není schopná přijmout skutečnost přirozené jinakosti, která provází lidstvo od nepaměti. Ve snaze „vyléčit“ syna se neštítí ani brutálního zločinu.

Autor ve hře Zlomatka nadčasově poukazuje na absenci tolerance a empatie, vnášející do lidské společnosti permanentní sváry a nedorozumění, jež mají za následek ničení životů jednotlivců, rodin i celých společenství.

Ochotnický spolek Čapek si odvážně nabral na svá bedra inscenaci protkanou emotivními dialogy, náročnou na množství textu i herecké výkony. Zahrát emoce spontánně a důvěryhodně je velmi obtížné i pro profesionály.

Díky dlouholetým zkušenostem na profesionální scéně Slováckého divadla dokázal Kamil Pulec dostat z ochotníků herecké výkony na takřka profesionální úrovni, bez nadsázky! Celá inscenace stojí v podstatě na dialogu dvou aktérů, matky, kterou ztvárnila brilantním způsobem Ludmila Řezníčková (MUDr., zubní lékařka, 70 let, Uherské Hradiště) a syna Diega (Šimon Štůral, číšník, 33 let, Veselí nad Moravou), jenž ji byl stejně kvalitním partnerem.

Oba protagonisté doslova excelovali více jak hodinu na prknech a zcela zaplněná Malá scéna tajila dech. Hlavním postavám inscenace skvěle sekundovaly vedlejší role, Alberto, milenec a přítel Diega, výtečně ztvárnil Patrik Polášek (číšník, 23 let, Uherské Hradiště), nevěstka Olga, v podání Miroslavy Janků (pánská kadeřnice, 33, let, Břestek), která oslnila přirozeností a sexappealem.

Významně přispěla k velmi úspěšné premiéře také asistentka režie a pohybové spolupráce Tereza Hrabalová, bývalá herečka Slováckého divadla, dnes na volné noze, 30 let, Uherské Hradiště.

Roli matky alternuje Jana Hoferková, Knihovnice, 59 let, Březolupy.

Na závěr vzkaz milovníkům divadla, nenechte si ujít výborný divadelní zážitek.