Stát u stroje a vyzkoušet si vlastníma rukama nastavit frézku, soustruh či brusku, distanční výuka neumožní. Žáci mohou shlédnout nekonečné množství výukových videí, ale osobní zkušenost a manuální dovednosti, to nenahradí.

Věříme, že návrat do normálu se blíží, proto naše Střední škola – Centrum odborné přípravy technické v Uherském Brodě realizovala rozšíření dílny obráběcích center, která bude využívána nejen pro strojírenské obory. Od nového školního roku se tak nabídka strojního zařízení pro výuku rozšíří o nové pětiosé CNC frézovací centrum, nové vypalovací a gravírovací lasery, k těmto bude pořízen nejmodernější software a nové nástroje a nářadí. S touto technikou se u nás budou moci potkávat v rámci projektu, také děti z MŠ, žáci ZŠ a gymnázia. Náročnost seznamování se se strojním vybavením bude vždy zohledňovat jejich věk. Projekt Implementace krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území ZK, který je spolufinancován Evropskou unií, se již rozjíždí na plné obrátky.

Pro obory mechanik seřizovač a obráběč kovů škola pořídila výukový modul společnosti Heidenhain - HIT tříosé frézování. Naši žáci jsou tak již několik měsíců distanční formou výuky seznamováni s prvními modely a možnostmi jejich využití. Základy frézování, programování obrysů podle předloh z technických výkresů, programování cyklů, které umožňuje samostatně programovat jednoduché obráběcí cykly, jsou výukové platformy vedoucí ke zdokonalení dovedností a znalostí ve stále velmi žádaném profesním uplatnění. Absolventi těchto oborů nemají problém sehnat zaměstnání, i když nechtějí využít možnosti, kterou jim nabízí spolupráce školy s Českou zbrojovkou a.s.

Ačkoli naši učitelé odvádějí dobrou práci i distanční formou výuky, již se všichni těšíme na chvíli, kdy se budeme moci s našimi žáky opět potkávat ve školních lavicích i v dílnách u strojů a předávat jim znalosti, dovednosti a zkušenosti tou nejúčinnější formou.

Ladislav Kryštof