Od znalosti technologie po realizaci vede dlouhá cesta, zpevněná řemeslnou zručností a výtvarným citem. Jak je těžké rytí či broušení skla a co je k tomu potřeba? Jakými barvami se na sklo maluje? Není nic lepšího, než si to vyzkoušet – třeba na akci, kterou léta připravuje Muzeum regionu Valašsko společně se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou ve Valašském Meziříčí.
Na Sklářském kouzlení bude řemeslo k vidění i vyzkoušení – přímo u zámku bude stát mobilní sklářská pec, u níž budou mistři skláři převádět tekutou sklovinu v hotový sklářský výrobek. K vidění bude také broušení skla na historickém kuličském brusu a dokonalost kombinace broušeného a rytého dekoru v provedení Adély Lakomé. Úskalí práce s ryteckou tužkou pak bude možné otestovat pod dohledem sklářské výtvarnice Jitky Váhalíkové. Příležitost zkusit si malbu vypalovacími sklářskými barvami se naskytne v inspirativním prostředí výstavy Jaroslavy Hýžové. Kouzlo sklářského řemesla nabídnou i další tvůrčí dílny, přímo od sklářů bude možné i výrobky zakoupit.
Na Sklářské kouzlení se můžete těšit v sobotu 25. března od 10 do 17 hodin v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. V týž den bude také otevřena výstava ateliéru skla a designu zdejší sklářské školy – díla začínajících sklářů budou v muzeu vystavena do 18. června.
Kamila Valoušková, historik umění Muzea regionu Valašsko


