Jak to vypadá v kostnici v Čermné:

Zdroj: Youtube

Kaplica Czaszek, Sanktuarium Milczenia i Zadumy nad śyciem, Śmiercią i Wiecznością. V českém překladu pak Kaple Lebek, Svatostánek mlčení a zamyšlení nad životem, smrtí a věčností. Tak se jmenuje velmi zajímavé místo v těsném sousedství české státní hranice.

Obec Čermná, která je v literatuře někdy uváděna jako Německá Čermná na Kladsku, se nachází pár kilometrů od Náchoda v těsném sousedství známého polského turistického místa Kudowa – Zdroj. Z Prahy sem cesta autem  trvá necelé dvě hodiny, z Ostravy asi tři a půl hodiny.

Za turistickým cílem Čechů v Polsku stojí Čech

Jak připomíná dokument Masarykovy univerzity s názvem Kostnice v Czermne, v době, kdy byla kostnice budována, stála ještě na českém území a jejím tvůrcem je také kněz českého původu – Václav Tomášek. Ten působil v místní farnosti na pozici probošta. Shromažďoval kosti z hrobů, hřbitovů i okolních polí a lesů.

Zámek Moszna v Polsku má přesně 99 věžiček. Uvnitř je 365 pokojů o celkové ploše 7 000 metrů čtverečních.
Dechberoucí zámek Moszna jako polské Bradavice. Češi to k němu mají blízko

Hroby totiž byly často kopané narychlo, nedbale a mnohdy byly mělké. Kvůli tomu ostatky snadno z půdy vyhrabávali psi, čímž došlo k jejich znevážení.

Většina pohřebených byly oběti dvou Slezských válek v letech 1740 až 1742 i 1744 až 1745 a dále pak Války sedmileté, která byla vedena v letech 1756 až 1763.

Kaplica Czasek je zajímavým turistickým místem:

„Čermnou sice nikdy žádná frontová linie neprošla. Místo toho tudy procházely a byly zde umístěny pruské a rakouské jednotky bojující proti sobě. Na obou stranách také nebyla nouze o žoldnéře. Proto v kapli můžete najít ostatky Mongolů, Tatarů a Skandinávců. Vojáci po sobě zanechali různé nemoci, takže zde docházelo i k lokálním pandemiím,“ uvedl římskokatolický web Czermna.pl.

Doplnil, že za často zbytečnými tragickými úmrtími stojí náboženská nenávist tehdejší doby, kdy proti sobě stáli katolíci, protestanti i příznivci učení Jana Husa.


Nahrává se anketa ...

Jak vypadá kostnice v Čermné uvnitř

Stěny kostnice jsou vyloženy lebkami, mezi nimiž jsou stejnoměrně uloženy řady kostí.

„Udává se, že v kapli jsou uloženy ostatky přibližně 25 až 30 tisíc zemřelých,“ přibližuje Masarykova univerzita.

Čachtická hrad - pohled na jihozápadní hradební zeď s obrannou věží.
Teď je to romantická zřícenina, dříve zde krvavá hraběnka týrala dívky

Většina z nich je uložena v prostorách pod podlahou, kam se vstupuje po odklopení poklopu. I kosti se postupně vysušují, proto se zde naplňuje i známá biblická pravda: „Prach jsi a v prach se obrátíš.“

Kolik stojí vstupné a kdy do kostnice přijít

Vstupné:

  • pro dospělého: 12 zlotých
  • děti 6 a více let: 7 zlotých
  • důchodci: 10 zlotých
  • děti do 6 let mají vstup zdarma.

Otevírací doba: S výjimkou neděle je otevřeno každý den. Otevírací doba záleží na tom, jaký je měsíc.

  • Květen – červen: 9:00 – 17:45 hodin
  • Červenec – srpen: 9:30 – 17:15 hodin
  • Září: 9:00 – 17:00 hodin
  • Listopad – duben: 10:00 – 16:00 hodin