Čínská hora Chua-šan je známá jako jeden z kořenů čínské kultury. Jde totiž o jednu z takzvaných Pěti velkých hor, které se uctívají jako posvátné hory taoismu. Tedy čínské filozofické školy či náboženství. Chua-šan má celkem pět vrcholů. Svým tvarem připomíná květinu, odtud pochází i její přezdívka Květinová hora.

Nejsmrtelnější turistická stezka na světě:

| Video: Youtube

Hora je rovněž oblíbeným cílem čínských zamilovaných párů, které zavěšují na řetězy kolem cesty zámky jakožto symbol pevnosti a nezničitelnosti jejich vztahu.

Kde se Chua-šan nachází

Chua-šan je vzdálen asi 800 kilometrů jihozápadně od Pekingu. „Jeďte přímo k hoře autobusem nebo vlakem. Celková doba samotné túry pak představuje tři až pět hodin. Pokud vyrazíte na cestu ráno, můžete se pohodlně vrátit do západu slunce,“ radí specializovaný web Travel Triangl.

Vstupné v místě přijde v přepočtu na přibližně 30 amerických dolarů. Záleží na konkrétním měsíci v roce.

„Nejlepší čas na tuto túru je od dubna do října, kdy je docela příjemné počasí,“ doplnil Travel Triangl.


Nahrává se anketa ...

Nebezpečí stezky na Chua-šan

U jižního vrcholu hory Chua-šan se nachází takzvaný Sráz tisíce stop, kolem něhož vede údajně nejnebezpečnější stezka na světě. Ta se skládá z úzkých dřevěných prken upevněných na ploché svislé stěně ve výšce několika set metrů.

O moc více bezpečné nejsou ani schody vytesané mnichy do skály, které k dřevěným prknům směřují. Jsou tak prudké, že se z nich často někdo zřítí a ošklivě zraní. Na druhou stranu je zde o poznání větší šance na přežití, než když jedinec spadne ze stezky složené z dřevěných prken.

Jak popsal web China Discovery, stezka místem vede už asi 700 let. „Od starověku sem přicházejí davy lidí včetně učenců a celebrit, aby zažili její nebezpečí a otestovali svou statečnost,“ popal web China Discovery.

Opravdu extrémní podmínky si vybírají svou daň. „Říká se, že celkový počet úmrtí na hoře, konkrétně v jejích nejnáročnějších pasážích, je asi 100 za rok, ale to nebylo oficiálně potvrzeno,“ uvedl web Travel China Guide.

Momentka z výstupu na Chua-šan

Kolik mrtvých leží na dně útesu?

Výstup na horu Chua-šan na vlastní kůži zažili australští cestovatelé Alesha Bradford a Jarryd Salem, kteří provozují web Nomadosaurus.

Co si všechno si do svého cestovatelského blogu poznamenali?

  • Muž ve vojenské uniformě vydával povinné postroje za pět dolarů. Byly nekvalitní, zajišťovaly pouze horní část těla. Ječení čínských studentů se rozléhalo všude kolem. I my jsme se připoutali k ocelovému lanu, které bylo naším jediným záchranným lanem podél prkna, po kterém jsme šli.
  • Naklonili jsme se přímo přes okraj a zírali jsme dolů do prázdného prostoru pod námi. Zvěsti o 100 lidech, kteří ročně zemřou na této hoře, jsou možná nepodložené, ale přesto by mě zajímalo, kolik mrtvol leží na dně toho útesu.
  • Vzrušení z přežití nejnebezpečnější túry světa bylo stejně obrovské jako hora, kterou jsme právě zdolali.

Na místo se vypravil i reportér webu Busines Insider Harrison Jacobs. Ten popsal i poněkud neveselé stránky celého místa.

Šlo například o skutečnost, že v místě určeném k zaplacení vstupného či lanovky, která turisty dopraví na úpatí hory, přijímají pouze hotovost, WeChat Pay nebo AliPay. „Jinak žádné platební karty. Naštěstí mi jedna milá Číňanka nabídla, že použije svůj AliPay k zaplacení mojí vstupenky,“ popsal reportér Jacobs.

Tipy na další nebezpečné světové túry najdete v rubrice související články pod tímto textem.

Reportér Harrison Jacobs rovněž poukázal na dlouhé, až několikahodinové fronty, kvůli kterým se nakonec vůbec nemusíte stihnout dostat na vrchol, nebo v opačném případě se včas vrátit a v místě tak musíte někde přenocovat.

Na vrcholu Chua-šan

A zradit může i veřejná doprava, která k nástupním místům vede. Reportérovi tak výlet zkomplikovala vlaková výluka, kdy vlak vůbec nejel skoro dvě hodiny, ačkoliv by měl jezdit co 30 minut.

Přestože z cesty na vrchol mohou bývat fantastické výhledy, kochání se panoramaty může narušit počasí.

„S tím zataženým počasím jsem toho moc neviděl, ale možná o to šlo. Obklopující bělost smíchaná s tichostí vyvolávala pocit, že jste v nebi. Ve velmi, velmi přeplněném nebi,“ uvedl Harrison Jacobs.