Ve Slušovicích v sobotu začíná dostihová sezona.
Kam za sportem ve Zlínském kraji? Na fotbal nebo dostihy

ZLÍNSKO

Otevírání pramenů 
KDY: 12. - 14. dubna, od 14 hodin
KDE: Luhačovice
ZA KOLIK: zdarma, pouze koncert F. Slováčka (690-790 korun) a sobotní beseda u cimbálu se vstupným
PROČ PŘIJÍT: Otevírání pramenů je tradiční akce a připomenutí přírodního bohatství místních minerálních pramenů, které jsou jedinečné pro význam nejenom Luhačovic, ale i celého přilehlého okolí. Slavnostní zahájení letošní lázeňské sezony letos odstartuje svým koncertem český hudebník Felix Slováček. Vyvrcholením celého víkendového programu je slavnostní průvod až 100 krojovaných účastníků za hudebního doprovodu a svěcení pramenů. Jedná se o 33 ročník nabídne na Lázeňském náměstí swingovou kapelu Melody Gentlemen s prvorepublikovou hudbou, Luhačovický okrašlovací spolek Calma, Spolek elegantních dam, taneční skupiny The Crazy Flappers a Swing Zlín. Návštěvníci si mohou pořídit dobové foto v secesním fotoateliéru. Ani letos nebude chybět pouliční jarmark a program pro děti.

Otevírání pramenů v Luhačovicích.
Otevírání pramenů v Luhačovicích zahájí Felix Slováček. Bude i tradiční průvod

Festival pro čolka 
KDY: 13. - 14. května, od 10 hodin
KDE: Kurovický lom
ZA KOLIK: neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Prožijte den plný zábavy a vzdělávání v prostředí lomu. Festival o přírodě a v souladu s přírodou s pestrým programem - expozice místní fauny a flory s biologem Janem Švanygou, komentované prohlídky lomu, ukázka sokolnictví, lodě na lomu, lukostřelba, lanové lávky, kreativní dílny pro děti i dospělé, lokální dobroty a výrobky řemeslníků, interaktivní výstava.

Přes tři sta návštěvníků si našlo cestu do lomu v Kurovicích na akci nazvanou Festival pro čolka. Ilustrační fotoFestival pro čolka. Ilustrační fotoZdroj: se svolenim Kateřina Žaludková

Dobrojarmark 
KDY: 13. května od 10 hodin
KDE: Zlín, sad Svobody
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Setkání drobných výrobců, farmářů a pěstitelů, na kterém si návštěvníci mohou koupit lokální výrobky, ochutnat farmářské produkty, nebude chybět gastro koutek, kreativní dílny a kulturní program.

Dobrojarmark v Sadu svobody u zámku ve Zlíně.Dobrojarmark v Sadu svobody u zámku ve Zlíně.Zdroj: Deník/Jan Karásek

Mineral - Expo
KDY: 13. května od 9 hodin
KDE: Velký a Malý kongresový sál Interhotel, Zlín
ZA KOLIK: Děti do 15 let 30 korun, dospělí 80 korun
PROČ PŘIJÍT: Všichni příznivci kamenů a dekorací z nich jsou zváni na prodejní výstavu minerálů, šperků a fosilií s bohatým doprovodným programem pro celou rodinu. Mineral Expo vás zve do prostoru Interhotelu Zlín ve Zlíně, které doplní krásu přírodních skvostů z domova i dalekého zahraničí či unikátních autorských šperků, které expozice nabídne.
MINERAL-EXPO jsou prodejní výstavy minerálů a šperkůMINERAL-EXPO jsou prodejní výstavy minerálů a šperkůZdroj: Deník/Jan Karásek

Laco Deczi & Celula New York 
KDY: 14. května od 19 hodin
KDE: Zelenáčova šopa ve Zlíně
ZA KOLIK: vyprodáno
PROČ PŘIJÍT: Koncert amerického jazzového trumpetisty, hudebního skladatele a malíře slovenského původu. V roce 1962 odešel z Bratislavy do Prahy, kde působil do emigrace v roce 1985.

Během Týdne snů vystoupil v choceradském Ostende také Laco Deczi. Laco DecziZdroj: Richard Karban

KROMĚŘÍŽSKO

Gastrofestival Mňam!
KDY: neděle od 10 do 20 hodin
KDE: Výstaviště Kroměříž
ZA KOLIK: základní vstupné 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Oblíbená gastroakce nabídne jak tradiční česká jídla, tak například chobotnice, ústřice, pštrosí maso, žabí stehýnka či italské pizzatini, mexické burrito, indonéskou kuchyni nebo gruzínské chačapuri a japonské koláče teriaki. Akce, kterou spolumoderuje kuchař Roman Staša, nabídne také soutěž Hanácké vdolek, ochutnávky a program pro děti. Letošní novinkou bude koncert kapely Fleret.

První ročník gastrofestivalu Mňam na Výstavišti KroměřížPrvní ročník gastrofestivalu Mňam na Výstavišti KroměřížZdroj: Deník / Jakub Omelka

Hanácký den
KDY: sobota od 9 do 17 hodin
KDE: Hanácké náměstí v Kroměříži
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Hanácké zvyky, hudbu, tance a kroje připomene Hanácký den v Kroměříži, na kterém se představí dětské i dospělé folklórní soubory z blízkého okolí. Akce je pořádána na podporu hanáckého folklóru ve městě i jeho okolí formou prezentací souborů, krojů, zvyků a regionální gastronomie.
Hanácký den v Kroměříži.Hanácký den v Kroměříži.Zdroj: se svolením Města Kroměříž

Jarní poježdění v Rajnochovicích
KDY: sobota i neděle od 9 do 17 hodin
KDE: Rajnochovice
ZA KOLIK: základní vstupné 70 korun
PROČ PŘIJÍT: Nadcházející víkend nabídne první letošní poježdění na lesní železnici v Rajnochovicích. Tamní specifické soupravy vláčků budou jezdit v sobotu i neděli. Rezervace na místa nejsou potřeba. Organizátoři si navíc pro návštěvníky akce připravili i jedno překvapení.

Nadšenci mohli o víkendu navštívit areál lesní železnice v Rajnochovicích. Zájemce svezl také vláček.Areál lesní železnice v Rajnochovicích. Zdroj: Deník / Anna Nováková

Festival pro čolka
KDY: sobota od 10 do 18 hodin a neděle od 10 do 14 hodin
KDE: Kurovický lom
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Možnost poznat přírodu Kurovického lomu, užít si den plný zábavy, poznání či dobrého jídla a pití mají návštěvníci Festivalu pro čolka. Organizátoři si na celý víkend připravili také řadu outdoorových aktivit, workshopy, představení či dílny pro celou rodinu. Lidé se tak mohou těšit například na ukázku chovu včel a sokolnictví. Nechybí ani lanová stezka mezi stromy, výroba ptačích krmítek, lukostřelba a mnoho dalšího.
Přes tři sta návštěvníků si našlo cestu do lomu v Kurovicích na akci nazvanou Festival pro čolka. Ilustrační fotoFestival pro čolka. Ilustrační fotoZdroj: se svolenim Kateřina Žaludková

Výstava irských setrů
KDY: sobota od 9 hodin registrace, od 10:15 zahájení
KDE: Pionýrská louka v Kroměříži
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: První výstavu irských setrů hostí o nadcházející sobotě Pionýrská louka v Kroměříži.

Hafan sympaťák. Bernard „Bertík“ Lord Everdene, sedmiletý irský setr se stal vítězem kategorie Pes sympatie a vyhrál také 3. místo v kategorii Nejlepší pes.Hafan sympaťák. Bernard „Bertík“ Lord Everdene, sedmiletý irský setr se stal vítězem kategorie Pes sympatie a vyhrál také 3. místo v kategorii Nejlepší pes.Zdroj: Deník / Zavadilová Jana

SLOVÁCKO

Celostátní soutěž malířů a Mezinárodní soutěže opravářů zemědělských strojů
KDY: pátek 12. května 13 – 18 hodin a sobota 13. května 8 - 15 hodin
KDE: SOU Uherský Brod, Střední škola řemesel a chovatelství
ZA KOLIK: Zdarma
PROČ PŘIJÍT: V rámci Celostátní soutěže malířů a Mezinárodní soutěže opravářů zemědělských strojů s doprovodným programem. Zemědělská technika, bača s ovcemi, umělecký kovář, prodej sýrů, drobná zvířata, ukázka oborů SOU, prohlídka soutěžních prací, ukázka řemesel.
Areál Výsluní 8 - 15 hodin prohlídka dílen odborného výcviku a nově zrekonstruovaného Domova mládeže
Areál Vazová 8 - 15 hodin prohlídka učeben pro výcvik psů, terárií, akvárií, exotických zvířat a ptáků
9 - 14 hod ukázka výcviku psů žáků oboru Chovatelství

Běh pro paměť národa
KDY: sobota 13. května od 12 hodin
KDE: Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: Online od 200 Kč, Na místě od 300 Kč
PROČ PŘIJÍT: Letos se v Uherském Hradišti poběží za všechny, kteří to nevzdali, 5 nebo 10 kilometrů a symbolický neměřený běh na 1 kilometr. Připraveny budou i trasy pro děti. Registrace začnou na náměstí ve 12 hodin, první dětský běh odstartuje ve 14 a hlavní běh pak v 15.15 hodin. Organizátorům Běhu pro Paměť národa se podařilo dohodnout se spolkem Memoria výjimečné prohlídky uherskohradišťské věznice a bývalého justičního paláce. Jedná se o poslední možnost, jak se do nechvalně proslulého komunistického vězení podívat před plánovanou několikaletou rekonstrukcí.
Běh pro Paměť národa ve Starém Městě vynesl 11 000 korun.Běh pro Paměť národa ve Starém Městě vynesl 11 000 korun.Zdroj: Petra Kučerová

Ochutnávka vín v Dolním Němčí
KDY: sobota 13. května 14 – 24 hodin
KDE: Dolní Němčí
ZA KOLIK: Neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Milovníci vín se mohou těšit na další vinný košt v našem regionu, jenž v kulturním domě v Dolním Němčí uspořádají tamní zahrádkáři. Akce se koná v sobotu 13. května od 14 hodin a k dispozici na ochutnávce budou vzorky vín z našeho regionu i z jiných koutů Moravy. Občerstvení, jako třeba klobásy přímo z udírny, bude zajištěno.

VALAŠSKO

Goji, Žamboši, ME2D
KDY: sobota 13. května od 20 hodin
KDE: Hudební klub Vrátnice, Rožnov pod Radhoštěm
ZA KOLIK: v předprodeji 150 Kč, na místě 200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Trojkoncert kapel reprezentujících hudební žánry folk, world music či indiepop. Goji s Bárou Petříčkovou je hudební skupina z Hradce Králové a okolí hrající vlastní tvorbu po hospodách, klubech i na ulici. World music s kořeny na Valašsku.
Žamboši hrají v sestavě kytara, akordeon, bicí a samply. Je to současná, progresivní, akusticko-folkrocková skupina. Její písně kladou důraz na text a emocionalitu při živých koncertních provedeních. Za svých pět dosud vydaných titulů byli vždy nominováni na cenu Anděl v kategorii folk a třikrát se jim podařilo nominaci proměnit.
ME2D – surrealistický pop z Rožnova a okolí. Představte si, jako by vás jejich zvonící kytary hodlaly protáhnout podivuhodnou krajinou velmi sugestivních textů až někam na přelom osmdesátých a devadesátých let. K tomu špetku folku, country a máte originální, netuctové písničky.

The Dust + Ondřej Galuška & The Odd Gifts
KDY: pátek 12. května od 20 hodin
KDE: M klub, Valašské Meziříčí
ZA KOLIK: 190 Kč
PROČ PŘIJÍT: Společný koncert kapel The Dust a Ondřeje Galušky s kapelou.
Ondřej Galuška je hudebník a filosof, zakládající člen legendární multižánrové kapely eggnoise a frontman projektu The Odd Gift. Loni mu vyšlo sólové album, jež je složeno výhradně z česky otextovaných písní a nese název Stručný úvod do filosofie marnosti. Letos bylo doplněno stejnojmennou knihou. Album produkoval PJONI a hostují na něm mimo jiné Bára Zmeková, James Harries nebo Jakub König a získalo nominaci na ceny Apollo 2022.
Galuška je také spoluautorem dětského hudebně divadelního představení Krev není voda (spolu s Milanem Caisem, Davidem Novotným a dalšími) a spoluautorem soundtracku k filmu Jana Hřebejka Svatá Čtveřice. Píše hudbu pro Taneční studio Light (Žirafy netančí, Bratři, Krev není voda…) a taneční soubor SPOLK (S dovolením!, Absolutně nepřijatelné pt. 2).
Jeho verze písně Tea and Crumpets vyšla na albu Bazarem Proměn: A Tribute to Vladimír Mišík. V roce 2015 mu v nakladatelství TOGGA vyšla kniha Tělo hudby, hudebně-filosofická práce koncipovaná pro širší čtenářstvo zajímající se o hudbu. Předloni vydal experimentální album Ligeticitations na labelu Ma Records.

Farmářské trhy Vsetín
KDY: sobota 13. května, od 7 hodin
KDE: Dolní náměstí, Vsetín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Úvodní trh letošní sezony farmářských trhů tradičně pořádaných na Dolním náměstí ve Vsetíně. Letos v průběhu jara, léta i podzimu sem budou moci Vsetíňané i návštěvníci města přijít nakupovat hned dvanáctkrát. Prodejní stánky nabídnou farmářské výrobky a produkty lokálních pěstitelů a farmářů vždy v čase od 7 do 12 hodin.
Na pultech místních výrobců bude možné nakoupit ovoce, zeleninu, uzeniny či mléčné výrobky z domácích farem a zemědělských hospodářství. K zakoupení budou také pekařské a cukrářské výrobky, med, domácí sirupy a džemy. Chybět nebudou ani bylinky či pěstitelské přísady.

Farmářské trhy ve Vsetíně. Ilustrační foto.Farmářské trhy ve Vsetíně. Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Michal Burda

Bazárek pro dobrou věc VI.
KDY: sobota 13. května od 9 do 17 hodin
KDE: I. nádvoří zámku Žerotínu, Valašské Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Další ročník Bazárku, jehož výtěžek putuje na potřeby handicapovaným dětem z Valmezu. Motto akce zní: Zbavte se věcí a dejte jim nový smysl.

Michal je kvítko
KDY: sobota 13. května od 10 hodin
KDE: velký sál Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí
ZA KOLIK: 290 Kč
PROČ PŘIJÍT: Dětské představení Michala Nesvadby. Michal, bez ohledu na počasí i roční období dokáže, že během představení rozkvete celé jeviště. Mění nejen scénu, ale i sám sebe. Roztančí sál v různých rytmech třeba letní plážové Samby, tančit tak budou nejen děti, ale i květiny.

Artuš Scheiner – Pohádky a jiné příběhy
KDY: do 28. června
KDE: Galerie Na Radnici, Rožnov pod Radhoštěm
ZA KOLIK: ---
PROČ PŘIJÍT: Artuš Scheiner (1863 – 1938) byl významný český ilustrátor, od jehož narození letos uplyne 160 let. Jeho obrázky znají v podstatě všichni, jen to mnozí nevědí – právě jeho kresby provázejí ta nejklasičtější vydání pohádek Karla Jaromíra Erbena nebo Boženy Němcové.
„Scheinerův výtvarný názor spoluutvářela secese, která vyhovovala jeho smyslu pro pohádkovou snovost i citu pro ornament,“ říká kurátor výstavy Tomáš Prokůpek.
Jako kreslíř Scheiner se už před I. světovou válkou prosadil i v zahraničí, knihy s jeho výtvarným doprovodem vyšly v Dánsku, Francii, Německu nebo USA. Za první republiky se z něj stal uznávaný klasik a jeho ilustrací a obálkových kreseb si cenila i ta největší domácí nakladatelství. Společně s Martou Voleskou také vytvořil 14dílnou sérii dětských knížek o Kulihráškovi, která měla velký úspěch u čtenářů i kritiky. „Po II. světové válce byl bohužel Scheiner komunistickým režimem zavržen, jelikož byl vykládán jako nejtypičtější reprezentant ‚formalismu a naturalismu‘ v tvorbě pro děti. Později byly vzaty na milost alespoň jeho ilustrace knížek Erbena a Němcové, které státní nakladatelství Artia vydávalo i v cizojazyčných mutacích pro zahraniční trhy,“ připomněl Prokůpek.
Otevírací doba: pondělí, středa 8-17 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 8-14 hodin.

Karpatské roubenky
KDY: do 29. října
KDE: Zámek Lešná u Valašského Meziříčí
ZA KOLIK: od 30 do 60 Kč
PROČ PŘIJÍT: Hlavní výstava letošní sezony v zámku Lešná u Valašského Meziříčí ukazuje historický vývoj roubenek na Valašsku i to, jak bydleli naši předkové v minulých staletích. Prezentovány jsou přírodní materiály používané ke stavbě, stavební techniky, obyčeje spojené s bydlením, nebo rozmístění usedlostí v krajině. Mimo fotografií a modelů roubených chalup, zde jsou k vidění také staré nástroje na opracování dřeva či dochované součásti domů z muzejních sbírek. Děti si mohou vyzkoušet některé stavební postupy.

Svět kostiček: CHEVA
KDY: do 28. května
KDE: Zámek Vsetín
ZA KOLIK: od 50 do 90 Kč
PROČ PŘIJÍT: Expozičně-herní výstava připomíná téměř zapomenutý fenomén stavění modelů z ryze české stavebnice CHEVA®. K vidění je výběr z nabídky továrních setů, včetně prosincové novinky roku 2021 CHEVA 66 - Tahač. Ve druhé autor výstavy a sběratel Petr Šimr představuje světově unikátní, detailně propracované modely ze své vlastní ateliérové tvorby. K největším tahákům patří diorama vesnických staveb s architektonicky tradičními znaky napříč regiony České republiky nebo vybrané objekty zahraniční architektury. Za zmínku rovněž stojí ranč se stájemi a policejní transport koně v přívěsu z nejnovější tvorby autora. Součástí výstavy je i komfortně vybavená dětská herna. Další podrobnosti a zajímavosti o výstavě a exponátech na www.svetkosticek.cz.

Jan Nepomuk Polášek? Neznámý známý
KDY: do 28. května
KDE: Zámek Kinských, Valašské Meziříčí
ZA KOLIK: od 50 do 90 Kč
PROČ PŘIJÍT: Výstava přibližuje životní osudy výjimečného pedagoga, sběratele lidových písní a hudebního skladatele Jana Nepomuka Poláška, který vešel do dějin jako „písničkový profesor“. V letošním roce si připomínáme 150. výročí jeho narození.
Rodák z Frenštátu pod Radhoštěm (16. dubna 1873) většinu svého soukromého a profesního života strávil ve Valašském Meziříčí, kde také 3. dubna 1956 zemřel. Jeho ostatky spočívají na Valašském Slavíně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově.
Jan Nepomuk Polášek se řadí do popředí významných počinů svými sbírkami lidových písní. Nejprve s Leošem Janáčkem, coby svým učitelem a později s Arnoštem Kubešou, kolegou z meziříčského gymnázia, nasbíral Polášek za více jak půl století okolo 4 500 valašských a lašských písniček. Část z nich se podařilo vydat tiskem v několika publikacích a dodnes jsou cenným materiálem pro národopisné soubory a milovníky hudby vůbec.

Barbora Křivská – Čirá všednost
KDY: do 4. června
KDE: Galerie Kaple, Valašské Meziříčí
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Barbora Křivská (roz. Hölzelová) se narodila 5. července 1976. Studovala na pražské Výtvarné škole Václava Hollara a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v atelieru profesora Vladimíra Kopeckého. Během studií absolvovala několik studijních pobytů ve Francii a Německu. Vedle volné tvorby se věnuje spolupráci s architekty (barevné řešení fasád, prosklená schodiště, niky), dále se zabývá designem skla, interiéru a ilustracemi. Samostatně vystavuje od roku 2000.
Autorka se s lehkostí pohybuje mezi plochou a prostorem, barvou a grafickou strukturou, sklářským uměním a textilem, kresbou a malbou. Volně pluje mezi disciplínami, nebo spíše ukazuje umělost jejich oddělování. Propojujícím prvkem většiny děl je výrazná barva, lehkost a neobvyklost barevných kombinací.
Barbora Křivská je technicky zdatná a zvládá pestrou škálu technologií. Nenechá se ale svazovat klasickými postupy a rámci – přirozeně přechází mezi technikami. V nedávné sérii rozměrných váz tak například oblékla jejich skleněná těla do pestrobarevných textilních futrálů a vytvořila tak materiálově neobvyklé, barevné a hravé objekty. Stejně tak některá její díla přecházejí z kresby do malby, textilních reliéfů a objektů.

Jan Saudek „88“'
KDY: do 20. června
KDE: Informační centrum Zvonice, Soláň, Horní Vsacko
ZA KOLIK: ---
PROČ PŘIJÍT: Prodejní výstava díla fotografa Jana Saudka věnujícího se zejména ateliérové fotografii s typickým a nezaměnitelným rukopisem, jehož práce ovlivnila celosvětovou fotografii.

Poklady východní Moravy
KDY: do 22. října
KDE: Zámek Kinských, Valašské Meziříčí
ZA KOLIK: od 50 do 90 Kč
PROČ PŘIJÍT: Atraktivní pohled do světa pokladů nalezených na území okresů Vsetín a Zlín nabídne nová výstava s názvem Poklady východní Moravy, která odstartuje v sobotu 6. května na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Muzeum regionu Valašsko představí nedávné objevy depotů s mincemi z Ústí, Loučky či Fryštáku a další nálezy pokrývající období od staré doby bronzové až po raný novověk.

Jak se do lesa volá
KDY: do 31. prosince
KDE: Zámek Vsetín
ZA KOLIK: od 50 do 90 Kč
PROČ PŘIJÍT: Až do konce letošního roku bude na zámku Vsetín k vidění víceoborová výstava s názvem Jak se do lesa volá, kterou připravilo Muzeum regionu Valašsko.
Expozice prezentuje les z pohledu různých oborů lidského vědění – historie, etnografie, biologie, čímž snaží se o vytvoření uceleného pohledu na celý jeho ekosystém a využívání, potažmo ovlivňování člověkem v minulosti. Je zaměřena primárně na oblast Valašska. Prolínají se v ní témata biologicky-ekologické, jako přirozená skladba lesů kontra lesy hospodářské, jejich druhové složení, ohrožení škůdci, význam pro klima či hydrologické poměry. Historický pohled přibližuje vývoj lesního hospodaření v regionu, celkovou proměnu vnímání lesa člověkem v průběhu staletí a dnes již zaniklá lesní řemesla jako dehtářství, uhlířství či potašárny. Etnografická část výstavy ukazuje les jako klíčový zdroj materiálu pro obyvatele regionu a vlastní využití dřeva, dále se zabývá i reflexí lesa v lidové kultuře. Výstavu finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Z povahy věcí (Ateliér design skla UTB Zlín)
KDY: do 14. června
KDE: Galerie Sýpka, Valašské Meziříčí
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Společná výstava studentů a pedagogů Ateliéru Design skla Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Svá díla v meziříčské Sýpce vystavují Kateřina Bušová, Irena Czepcová, Matija Jankovič, Adéla Kadlčáková, Lucie Kramářová, Amanda Lee, Maria Sixtová, Michaela Spružinová, Petr Stanický, Robert Vlasák a Alžběta Vocelová. Ve studentských pracích nejsilněji rezonují témata vzpomínek, emocí, ale také transformace přírody a krajiny.