ZLÍNSKO 

Trhák muzikál
KDY: v sobotu 12. února od 15 a 19 hodin
KDE: Kongresové centrum ve Zlíně
ZA KOLIK: vstupné v rozmezí od 290 do 690 korun

Po dvou úspěšných sezónách v pražském Divadle Broadway zavítá v rámci regionálního turné legendární hudební komedie Trhák muzikál i do Zlína. Ten vznikl podle stejnojmenného filmu scénáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka a režiséra Zdeňka Podskalského. Na divadelní scénu jej adaptoval osvědčený scénárista a režisér Radek Balaš, který zachoval nespočet známých dialogů a hlášek, samozřejmě je doplnil o originální hity z filmu a se supervizí Zdeňka Svěráka i vyšperkoval dějovou linku celého příběhu.

Burza LP a CD
KDY: v neděli 13. února od 13 do 17 hodin
KDE: Stará sokolovna ve Zlíně
ZA KOLIK: vstupné 50 Kč 

Rock, Pop, Jazz, Blues, Funk, Punk, Metal, New Wave, domácí a zahraniční scéna, čili od Bacha po Vlacha. Tato burza je jedinečnou možností pro sběratele LP, CD, DVD, Blu-Ray jak nakoupit a sehnat rarity ze všech oblastí populární hudby.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

Běh Jižními Svahy
KDY: v sobotu 12. února od 10 hodin 
KDE: Zlín 
ZA KOLIK: startovné je uvedeno v textu 

Tradiční otevírací závod běžecké sezony seriálu Běhy Zlín. Pořadatelé připravili novou trať s lepším zázemím a novým místem startu. Běžci si mohou vybrat ze dvou tratí – 9 km a 4 km. Akce je určena pro všechny zájemce bez rozdílu výkonnosti.

Prezence do závodu: tělocvična Střední školy pedagogické a sociální, ulice Pasecká, Zlín - Jižní Svahy. Bude vyznačeno fáborkami od autobusové zastávky u fotbalového hřiště Paseky. Prezence a registrace na místě: 8.45 – 9.45 hodin. V zázemí tělocvičny jsou toalety, je možno se převléknout, uschovat si věci. Sprchy nejsou k dispozici.

Místo startu: Pasecký žleb, konečná autobusová zastávka č. 33 – Paseky 
Cíl běhu: přístřešek Kocanda 

Startovné:

  • 150 Kč při registraci a platbě online do 10. 2. 2022
  • 250 Kč při registraci a platbě na místě
  • 50 Kč mládež do 18 let při přihlášení a platbě předem
  • 100 Kč mládež do 18 let při přihlášení a platbě na místě

Běh. Ilustrační foto.Běh. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro

Mládí Tomáše Bati
KDY: v sobotu 12. února od 17 do 18 hodin 
KDE: infopoint Památníku T. Bati
ZA KOLIK: vstupné 99 Kč, snížené 49 Kč

Repríza úspěšné premiéry přednáškového cyklu na téma Mládí Tomáše Bati. Po prezentaci následuje exkluzivní možnost nafotit si slavnostně nasvícený interiér Památníku. Rezervace míst předem.

Mládí Tomáše Bati.Mládí Tomáše Bati.Zdroj: Deník/repro

Francisco Goya - Caprichos
KDY: v sobotu 12. a v neděli 13. února od 10 do 18 hodin
KDE: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

V grafickém kabinetu představuje galerie slavný konvolut 80 grafických listů, který v letech 1793 až 1799 vytvořil španělský malíř Francisco Goya. Originální cyklus leptů obsahuje širokou škálu námětů, k nimž patřily noční můry, neřesti a výstřednosti. Je považován za jedno z jeho vrcholných děl se satirickým tónem, kritizujícím dobovou společnost. První vydání roku 1799 vyšlo v nákladu 270 výtisků. Jednu sadu Rozmarů vlastní zámek Hradec nad Moravicí. Zřejmě přímo ve Španělsku ji získal majitel tohoto zámku Felix Maria IV. kníže Lichnovský z Voštic (1814–1848) a je nyní zapůjčena pro zlínskou prezentaci.

KROMĚŘÍŽSKO 

Vážanský košt slivovice
KDY: v sobotu 12. února od 17 hodin
KDE: Hostinec u Klimešů ve Vážanech

Pro všechny milovníky tradiční pálenky je připraven vážanský košt. Ten slibuje nejen setkání s přáteli, ale hlavně ochutnávku vzorků, které čekají na hodnocení a mohou také inspirovat k vlastní produkci.

Košt pálenek.Košt pálenek.Zdroj: Deník/archiv

Sokolské Šibřinky v Kroměříži 
KDY: v neděli 13. února od 16 hodin
KDE: Sokolský dům v Kroměříži
ZA KOLIK: vstupné 50 korun, děti 30 korun

T. J. Sokol Kroměříž zve malé i velké na Sokolské Šibřinky. Těšit se můžete na rej masek i veselá vystoupení.

Valentýnský charitativní turnaj pro Terezku
KDY: v sobotu 12. února od 17 hodin
KDE: Hostinec Na Kopci v Hulíně
ZA KOLIK: vstupné 300 Kč 

Milovníci kulečníku budou mít příležitost spojit příjemné s užitečným a využít krásný Valentýnský svátek pro účast na charitativním turnaji tentokrát pro Terezku. Terezka z Pravčic je upoutaná na invalidní vozík a jak ona tak i její blízcí nemají život jednoduchý. Vytěženou částkou z turnaje jí hráči mohou přispět k financování věcí, které pro spokojený život potřebuje.

Nejkrásnější je nahá… 
KDY: do 24. dubna 
KDE: Muzeum Kroměřížska 

V Muzeu Kroměřížska představuje svá díla malíř, kreslíř, karikaturista a autor drobných sochařských děl Vladimír Kudlík. Výstava s názvem Nejkrásnější je nahá… odkazuje k jeho inspiračnímu zdroji a věčnému tématu, jímž je žena ve všech svých fyzických podobách a životních situacích. Nejedná se však o reálné ženy, jsou to snové zahrady. Jeho tvorbu silně ovlivňuje i láska k folkloru, lidovému umění, ke krajině a k literatuře. Výstava je otevřena do 24. dubna.

Ozdoba pánských ložnic, 2013, kombinovaná technika.Ozdoba pánských ložnic, 2013, kombinovaná technika.Zdroj: Muzeum Kroměřížska

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Šití a cifrování
KDY: v sobotu 12. února od 9 hodin
KDE: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: vstupné 500 Kč 

Účastníci kurzu se seznámí se základy techniky cifrování, která patří ke krejčovským výzdobám soukenných krojových součástek. Zručné tvůrkyně dokáží přenést a stylizovat krojový vzor na současné textilní výrobky. Pod vedením zkušené lektorky Gabriely Mahdalové si můžete nechat vycifrovat jednoduchý motiv na výrobek, který si sami ušijete, a získat tak originální dárek pro své blízké. Zájemci mají možnost inspirovat se precizně vytvořenými motivy na speciálním cifrovacím stroji a vyrobit si prostírku, zástěrku nebo utěrku.

V ceně kurzu je materiál dle vlastního výběru na 1 výrobek a vycifrování vybraného motivu lektorkou. V případě zájmu je možné přikoupit materiál na výrobek další. Bližší informace získáte na gabriela.smerickova@slovackemuzeum.cz, tel: 572 556 556, 572 551 370.

Balkánská zabijačka
KDY: v sobotu 12. a v neděli 13. února od 10 hodin
KDE: Restaurace Balkán v Uherském Brodu
ZA KOLIK: vstupné 70 Kč 

První zimní měsíce bývají zasvěceny zabijačkám. Restaurace Balkán začíná tradici a zve na Balkánskou zabijačku vlastní výroby. V nabídce budou tradiční zabijačkové speciality, dobroty z udírny, paštiky a nakládané maso. Prodej bude probíhat po celý den do večerních hodin. Sobotní dopoledne bude provázet cimbálová muzika a večer si zazpíváte a zatančíte s country kapelou Prakl z Brna.

Zabíjačka.Zabíjačka.Zdroj: Deník/archiv

Ohlédnutí 2021 – vernisáž výstavy
KDY: v neděli 13. února od 17 hodin
KDE: Kino v Uherském Hradišti

Šestnáctý ročník kolektivní bilanční výstavy fotografií už má jasný tvar, základem hlavní expozice Ohlédnutí 2021 pro foyer kina Hvězda je kurátorský výběr, který vznikl 10. ledna na setkání stálých spolupracovníků výstavy Marka Malůška a Michala Stránského s letošními hostujícími, architektkou Linou Koníček Bellovičovou a básníkem Pavlem Petrem. Ti zasedli nad více než 850 fotografiemi od 71 autorů a dali vznik letošnímu výběru pohledů na události a okamžiky roku 2021 na Slovácku.

VALAŠSKO 

V Protisvětle
KDY: v sobotu 12. února od 9 do 13 hodin
KDE: Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí

Výstava nesoucí název V protisvětle přináší jedinečnou příležitost zhlédnout aktuální tvorbu Lubomíra Typlta poprvé na Valašsku. Série devíti obrazů pod kurátorským vedením Petra Vaňouse je k vidění v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí.

Šibřinky
KDY: v sobotu 12. února od 19 hodin
KDE: Sokol ve Valašském Meziříčí
ZA KOLIK: bez místenky 250 korun, s místenkou 300 korun

Na všechny ty, kteří mají v oblibě plesovou sezonu, čeká tradiční maškarní ples Šibřinky na téma Filmové hvězdy. K tanci a poslechu zahraje Duo Cadillac, vystoupí M-Studio Pole Dance & Aerial Hoop, Divadlo nad Bečvou, Irská taneční skupina Oileán. A k tomu všemu bude i bohatá tombola, občerstvení a mnoho dalšího.

Šibřinky. Ilustrační foto.Šibřinky. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

Další dobrodružství dráčka Ondráška
KDY: v sobotu 12. února od 10 hodin
KDE: Knihovna v Rožnově pod Radhoštěm

Dětské divadelní divák i jejich rodiče čekají další zážitky dráčka Ondráška v podání Loutkového divadélka Rolo.