V lásce na věku nezáleží. Nevěříte? Pak vězte, že řadu důkazů o platnosti tohoto rčení přinášejí i oficiální data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Tak kupříkladu: loni si 252 nevěst vzalo ženichy, kteří byli o více než 25 let starší. Po zralejších nevěstách toužili také pánové, i když v menším měřítku: 15 mužů loni pojalo za choť dámu, která byla o 25 či více let starší.

Ve statistice figuruje například jedna dvacetiletá nevěsta, která řekla ano snoubenci z věkové kategorie 65+. Věkový rozdíl mezi nimi tedy činil přinejmenším 45 let.

To nejmladším pánům, kteří se oženili s dámami v seniorském věku, bylo 39 let. Jednalo se hned o čtyři taková nová manželství.

Laura Janáčková
Sexuoložka: Pornografie je pohádkou pro muže, ale i ženy se rády kouknou

Manželé z dovozu? Proč ne

Svatební data také potvrzují klišé, že když si hledají životní partnery z ciziny, ženy pokukují spíše po ženiších ze Západu, naopak muži spíše po nevěstách z Východu.

České snoubenky se (po Češích a Slovácích) nejčastěji vdávaly za Němce a Brity. Naopak čeští ženiši si (po Češkách a Slovenkách) brali nejčastěji Ukrajinky a Rusky.

Hlavně nezapomenout na výročí

Ve svatebních datech se nezřídka projevuje buď víra v numerologii, či jen prostá snaha nezapomenout na tento velký životní krok při každoročních výročích.

„Nezvykle vysoký byl letos počet manželství uzavřených v únoru, k čemuž zřejmě přispěla zajímavá data v kalendáři,“ říká Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. „Až třetina únorových novomanželů si pro svatební den zvolila sobotu 22. 2. a na obřady byla bohatá i sobota 29. či čtvrtek 20. února.“

Silvestr 2019 na Kladensku.
Nařízení na Silvestra: Doma se může sejít i více lidí. Pozor ale na další zákazy

Měsíc nejvhodnější k početí? Říjen

Když už partneři zatouží po potomkovi, ve kterém měsíci ho nejčastěji počnou?

Nejvíce dětí se dlouhodobě rodí v červenci. Když se odečte devítiměsíční těhotenství, ukáže se, že nejplodnějším měsícem je ten, který je ostatně pojmenován po chuti k páření ve zvířecí říši. Tedy říjen.

Janové jsou na draka

„Když drak si z nosu síru pouští a Honza na něj číhá v houští, pak statistika předpovídá, že nestvůra už neposnídá,“ zní v písničce Statistika Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře z pohádky Princové jsou na draka, jejíž nejznámější úryvek jsme si půjčili i do titulku tohoto článku.

Případné pohádkové nestvůry zřejmě nepotěší fakt, že jméno Jan je mezi rodiči i nadále populární. Podle posledních dostupných údajů ČSÚ drží „Honzové“ či „Jeníci“ mezi nejčastějšími jmény novorozených chlapců druhé místo. Jen pro pořádek: první jsou Jakubové a třetí Tomášové.

Plné české pupky

Jaké další cenné údaje nám tuzemská statistika vyčíslí?

Třeba to, že jsme značně rozjedení. Spotřeba potravin dosáhla v roce 2019 hodnoty 796,5 kg na obyvatele, což je nejvyšší číslo od roku 1993.

„Historicky nejvyšší spotřeby na obyvatele bylo loni dosaženo u rýže, a to 6,7 kg, u drůbežího masa 29 kg, sýrů 13,8 kg či jižního ovoce 37,5 kg,“ říká Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Potraviny. Ilustrační foto.
Češi se přejídají a plýtvají. Spotřeba potravin loni stoupla až o sedm kilo

Kolik třešní, tolik višní?

Tato čísla je ale třeba číst obezřetně. „Kalkulované množství zahrnuje také možné potravinové ztráty a odpady, které jsou odhadovány až na jednu třetinu spotřeby,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

V datech lze objevit zajímavé detaily. Tak například zeleniny celkově sníme jen o pár kilogramů více než masa.

A údajné japonské přísloví „kolik třešní, tolik višní“ z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje čeští jedlíci nepotvrzují. Třešní totiž loni spořádali 900 gramů, ale višní jen 500 gramů.

Země psů i včel

Češi jsou podle mezinárodních srovnání také vyhlášenými „pejskaři“.

Alespoň jednoho psa chová 41 procent tuzemských domácností, vyplývá z údajů Evropské federace výrobců krmiv pro domácí zvířata. To je druhé nejvyšší číslo mezi evropskými státy po Rumunsku (46 %).

V dalším evropském srovnání pak bodujeme rovnou na prvním místě. Projekt Evropa v datech spočítal, že v Česku žije 578 chovatelů včel na každých 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc v Unii.

A nezaostáváme ani v počtu samotných včelstev přepočítaných na rozlohu země. Tuzemských osm úlů na kilometr čtvereční je třetí nejvyšší číslo mezi zeměmi sedmadvacítky.

Všude samá díra

I v případě posledního čísla zůstaneme u fauny. Mezi nezvyklými statistickými proměnnými lze najít třeba počet aktivních nor na hektar (ANV/ha). O co se jedná?

Měří se tak aktivita hrabošů na polích. „Průměr intenzity výskytu hrabošů stoupl z říjnové hodnoty 664 aktivních nor na hektar na 776 AVN/ha v listopadu,“ uvádí v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně.