„Žena v pátek oznámila, že byla v místě trvalého bydliště napadena ze strany svého druha. Hlídka zjistila, že se nejedná o první případ napadení a že má vzrůstající tendenci, proto policisté přistoupili k rozhodnutí o vykázání agresivního muže,“ popsala událost Jitka Zámečníková, hradišťská policejní mluvčí.

Násilnické chování bylo u muže umocněné silnou dávkou alkoholu. V krvi mu podle dechové zkoušky provedené policisty kolovalo 2,39 promile alkoholu. Policisté muže vykázali ze společné domácnosti na deset dní.

Muž se opil a chtěl zpátky domů

„On však jejich rozhodnutí nerespektoval a hned následující den opět pod vlivem alkoholu bouchal na dveře své družky. Hlídka, která přijela na místo, muže opět předvedla na policejní služebnu, kde mu policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až do výše šesti měsíců,“ informovala Zámečníková.
Odborníci tvrdí, že vykázání z domácnosti je prostředkem, který je přínosný zejména pro napadenou osobu. Účinnost metody má však rozdílný výsledek podle dalších okolností.

„V tomto konkrétním případě to vypadá, že muž má ještě problém s alkoholem. Náprava prostřednictvím vykázání z domu je tak u něj složitější právě kvůli ovlivnění návykovou látkou. Takový člověk by potřeboval hlavně léčení. Vykázání z domu však pomůže především ženě. A to je nejdůležitější. Zákon má chránit především napadené,“ míní Hana Hořáková, psycholožka z Uherského Hradiště.

Policisté na Slovácku vyjížděli během uplynulého víkendu hned ke třem případům domácího násilí.

Donutit násilníka opustit na deset dní domácnost mohou policisté od ledna. Umožňuje jim to nový zákon. Ve Zlínském kraji od začátku roku využili pravomoci ve více než 20 případech. Kromě jednoho, kdy zlínští policisté vykázali z domu ženu, jež týrala svou babičku, šlo vždy o muže.

Jaká jsou pravidla při vykázání z bydliště?

Vykázání trvá po dobu deseti dnů ode dne vydání rozhodnutí. Tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření podle občanského soudního řádu v průběhu vykázání se uvedená lhůta prodlužuje až do pravomocného rozhodnutí soudu o návrhu.

Policista je povinen ve lhůtě do tří dnů od vydání „rozhodnutí o vykázání“ provést kontrolu, zda rozhodnutí dodržuje nejen vykázaná, ale také ohrožená osoba. O provedené kontrole sepíše policista úřední záznam.