Senát zlínské pobočky Krajského soudu v Brně ho za trestný čin pokusu o vraždu a poškozování cizí věci poslal v lednu na čtyři roky do vězení s dohledem a navíc mu udělil šestiletý zákaz řízení. Proti tomuto rozsudku se odvolal Bednařík i státní zástupce Roman Kafka.


Obhajoba neuspěla

Obhajoba se v odvolání domáhala, aby Vrchní soud zrušil původní rozsudek a případ vrátil zpět k projednání do Zlína. „Podle obhájce provedené důkazy nepotvrzují, že by byl srozuměn s možným smrtelným následkem protijedoucího řidiče, a nemohl tedy naplnit skutkovou podstatu tresného činu vraždy. Dále obžalovaný namítal, že ze spisového materiálu nešel spolehlivě učinit závěr o jeho příčetnosti v době činu,“ vyjmenoval jedny z důvodů Bednaříkova odvolání mluvčí Vrchního soudu Petr Angyalossy.

Mladý sebevrah prostřednictvím své advokátky Ivany Santariusové rovněž poukazoval i na to, že trpí poruchou osobnosti. Tato skutečnost se podle něj měla důsledněji zkoumat, protože se závěry znaleckého posudku, který je ve spise, nesouhlasí. „V této souvislosti pak, podle něj, není řešena i otázka dopadu výkonu trestu na jeho osobu právě s ohledem na zmiňovanou duševní poruchu,“ uvedl další z dovolacích důvodů mluvčí soudu.

Naopak státní zástupce Roman Kafka ve svém odvolání zase nesouhlasí s výší trestu, která je podle něj nepřiměřeně nízká. „Stejně tak i trest zákazu činnosti v trvání šesti roků je neúměrně mírný, když automobil v podstatě použil jako zbraň, a tedy je zde vyšší stupeň společenské nebezpečnosti,“ upozornil Kafka ve svém odvolání. Včera jeho návrhu olomoucký soud vyhověl.

„Podle senátu skutečně zlínský soud zvolil neadekvátně nízký trest. Proto mu zvýšil trest o dva roky, ale zůstal zařazen do věznice s dohledem. Nejedná se totiž o kriminálně narušenou osobnost, která by vyžadovala dozor,“ sdělil závěry mluvčí Angyalossy. Senát zároveň Bednaříkovi zvýšil i zákaz řízení ze šesti na deset let. „Jsem spokojený, že soud vyhověl mému odvolání,“ uvedl včera Kafka.

U Vrchního soudu už Bednaříka zastupovala advokátka Irena Döményová. Zda se pokusí dovolat k Nejvyššímu soudu, zatím není jasné. „Rozhodnutí soudu musíme respektovat, spokojeni ale nejsme. O dalším postupu se ještě se svým klientem poradím,“ reagovala Döményová.

Co se tenkrát stalo

Myšlenku skoncovat se svým životem dostal Bednařík večer před tragickou červencovou událostí. „Poslouchal jsem alternativní rock. Ta muzika byla depresivní. Najednou mě napadlo, že bych se mohl zabít v autě, abych se vyhnul problémům,“ vypověděl mladík v přípravném řízení.

Další den ráno pak sedl do své felicie a vyrazil z Tlumačova směrem na Otrokovice. Tam v téměř stokilometrové rychlosti na rovném a přehledném úseku najednou strhl volant doprava a narazil do protijedoucí octavie.

„V protisměru jelo několik aut. Najednou jedno z nich vybočilo z cesty a mířilo proti mně. Myslel jsem si, že řidič usnul za volantem nebo dostal infarkt. Rychle jsem proto strhl vůz doprava, abych se vyhnul čelnímu nárazu,“ uvedl řidič octavie.

Sedmatřicetiletý muž skončil v nemocnici s otřesem mozku, poraněním krční páteře, hrudníku a ruky a se zlomenou lýtkovou kostí. Podle znalců v oboru dopravy právě rychlá reakce druhého řidiče zabránila tragickým následkům.

Bednařík se k sebevražednému úmyslu přiznal nejen policii, ale i zdravotníkům, kteří ho po nehodě ošetřovali.