Soudce rozdal deseti obviněným nejen peněžité pokuty, ale také podmínky

Verdikty, při nichž byly obviněným uděleny podmínečné i peněžité tresty, včetně zákázů činnosti, vynesl ve čtvrtek 11. října dopoledne soudce Karel Rašín, kterému se aféra vrátila na stůl loni v červnu z rozhodnutí krajského soudu.

Soud proto doplnil dokazování podle návrhů procesních stran, na jejichž základě rozhodl o nových trestech. „Situace se nijak nezměnila, stále mám za to, že byla plně prokázána vina obžalovaných,“ podotkl Rašín.

Viníkům nepomohlo ani využití práva nevypovídat nebo neustálé tvrzení, že se o úplatky nejednalo. „Někteří se snažili tvrdit, že šlo v případě takzvaných kapříků skutečně o počet ryb, někdy dokonce o jejich váhu v kilogramech,“ poznamenal soudce.

Tresty pro sedm rozhodčích a trojici bývalých funkcionářů nakonec oproti rozsudku ze začátku loňského roku zpřísnil.

„Jsou poněkud jiné, dříve to byly spíše zákazy činností a peněžité tresty, nyní se soud přiklonil k návrhu státního zástupce na uložení podmínečných trestů,“ uvedl Rašín.

Ten navíc přihlédl k rozhodnutí ostravského okresního a krajského soudu, které za korupci ve fotbale v květnu pravomocně odsoudily rozhodčího Václava Zejdu na sedm měsíců podmíněně. „Kvůli tomu mu byl uložen souhrnný trest a následně i adekvátní tresty ostatním,“ poznamenal Rašín.

Václav Zejda tak nakonec dostal nejvyšší, desetiměsíční podmíněný trest, musí zaplatit dvousettisícovou pokutu a navíc má na pět let zákaz činnosti ve fotbale. Jeho kolegové Bohuslav Krátký a Jaromír Hlaváč odešli s osmiměsíční podmínkou a stotisícovým peněžitým trestem, zákaz činnosti mají na tři roky.

Půlroční podmínky a stotisícové peněžité tresty obdrželi i Stanislav Hruška a bývalý sportovní ředitel klubu Jaroslav Hastík, Eduard Cichý a Petr Řehoř zaplatí o padesát tisíc korun méně.

Sudímu Petru Dvořáčkovi soud uložil podmíněný trest na pět měsíců a padesátitisícový peněžitý trest se zákazem činnosti na dva roky. Čtyři měsíce obdržel někdejší majitel klubu Ivo Valenta, který navíc zaplatí tři sta padesát tisíc korun. Další bývalý funkcionář klubu Igor Štefanko dostal trest o měsíc kratší a padesátitisícový peněžitý trest.

Nikdo z obžalovaných se včera dopoledne hlavního líčení nezúčastnil, kromě státního zástupce Pavla Pukovce si tak verdikt vyslechl jenom obhájce někdejšího majitele klubu Iva Valenty. Podle dřívějších vyjádření advokátů zbylých obžalovaných lze však očekávat, že se všichni proti rozsudku odvolají. Lhůtu na rozmyšlenou si nechal i státní zástupce.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník