Hrál tam s kamarádem na počítači. Vniveč tak přišlo několik desítek tisíc korun.

„Krátce po půlnoci oznámil čtyřiatřicetiletý muž ze Strání na linku 158, že od pondělí od 12 hodin pohřešuje svého syna. Hoch prý odešel za kamarádem také z obce Strání pro kolo na motocykl JAWA 50. Když si však kolo převzal, tak odešel neznámo kam. Domů se nevrátil,“ popsal noční telefonát uherskohradišťský policejní mluvčí Jaroslav Krejčíř.

Policisté po chlapci pátrali skoro šest hodin. Nalézt jej pomohl až telefonát od sousedů z vesnice. „Otci pohřešovaného hocha volal v 5.45 člověk, který mu nastínil možný pobyt syna. Měl celou dobu být u rodiny jeho kamaráda,“ prozradil Krejčíř.

Chlapec byl skutečně jen několik desítek metrů od domova, a to už začátku pohřešování. S kamarádem hrál v dětském pokoji hry. „Bylo to pro nás překvapení. Právě rodiny bydlící v tomto domě se totiž otec pohřešovaného dítěte po svém synovi ptal. Hoši z obou rodin jsou totiž kamarádi. Chlapec byl však na návštěvě tajně. Kamarádovi řekl, že ho nesmí nikomu prozradit, a pak u nich bude spát,“ informoval Krejčíř s tím, že policisté pohřešovaného hocha vrátili rodičům bez známek zranění.

Chcete vyjádřit svůj názor? Hlasujte v anketě vpravo nebo se zapojte do diskuze pod článekem.

Náklady na pátrací akci však přesáhly hranici padesáti tisíc korun. Ty půjdou z peněz daňových poplatníků. „Museli jsme zaplatit povolaným policistům. Náklady byly také na pohonné hmoty. Nejdražší je však vrtulník,“ poznamenal Krejčíř. Hodina provozu vrtulníku přijde na několik desítek tisíc korun. „Hodina letu L–410 stojí asi 25 tisíc korun. Provoz vrtulníku je ještě dražší,“ vysvětlil někdejší zalétávací pilot Letu Kunovice František Srnec.
U dvanáctiletých dětí podle uherskohradišťské psycholožky Hany Hořákové v takových případech sehrává velkou roli touha po dobrodružství. „Dítě touží něco zajímavého zažít. V takových případech nejsou vhodné následné fyzické tresty jako výchovná metoda. Spíše je třeba dítěti vysvětlit, čeho se dopustilo a jaké chování se od něj očekává,“ uvedla odbornice.

Podle starosty Strání Pavla Mimochodka se v obci jedná o zcela mimořádnou událost. „Slyšel jsem, že po hochovi pátral vrtulník i s termovizí. Ale u nás v obci je to skutečně zcela ojedinělá událost,“ podotkl Mimochodek.