Voják, který slouží u útvaru v Přáslavicích na Olomoucku se měl protiprávního jednání dopustit letos v létě. „Na formuláři o ukončení pracovní neschopnosti přepsal datum a do práce nastoupil později.

Policejní komisař v těchto dnech zahájil trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny a zároveň pro trestný čin svémocného odloučení od vojenského útvaru,“ sdělila olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Pokud soud mladíka uzná vinným z výše uvedených trestných činů, hrozí mu pokuta nebo až dva roky vězení.

Podobné případy jsou poměrně časté. „Lidé si na neschopenkách přepisují datum vystavení i ukončení. Jedná se však o trestný čin, za který jim hrozí peněžitý trest nebo až pět let vězení. Nemocenské dávky dostanou jen za dobu, kterou lékař uznal jako pracovní neschopnost,“ uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.

Odhalit případy falšování neschopenek je pro sociální správu i zaměstnavatele velmi jednoduché. „Stačí, když porovnají evidenci ošetřujícího lékaře s údaji příslušné správy sociálního zabezpečení. Lidé si neschopenku většinou sami prodlužují o několik dní. V Jindřichově Hradci si ji však letos občan zfalšoval o celý měsíc,“ dodala Filipová.