Jeho bezvládné tělo našli na podlaze vedle postele, v místnosti nad hořícím suterénem. Informoval o tom mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

„Jako první na místo dorazili dobrovolní hasiči z Březové. Ti také při průzkumu domu našli v obytné místnosti nad kotelnou tělo sedmašedesátiletého majitele domu. Bez známek života ho vynesli na zahradu domu, kde lékař konstatoval smrt a vyloučil vliv jiné osoby,“ popsal tragické okamžiky mluvčí. Požár podle něj zjistil švagr zemřelého, který ho přišel před polednem navštívit. „Poté, co sáhl na kliku vstupních dveří, ucítil neobvyklé teplo. Jakmile otevřel, vyvalil se ven hustý kouř,“ upřesnil Mitáček. Další svědci si všimli plamenů za sklepním oknem a hustého kouře vycházejícího ze všech komínů domu.

Stopy ukazují na práci po svařování

Plameny zachvátily hromadu uskladněného dřeva, která byla uložena ve společné místnosti s kotelnou a malou dílnou. Vyšetřovatelé nalezli stopy ukazující na práci po svařování a řezání v těsné blízkosti hořlavého materiálu. Pravděpodobně došlo k odlétnutí žhavých částí nebo zapadnutí žhavé okuje do dřeva a k následnému vzniku požáru. Další možností bylo zapadnutí nedopalku cigarety do dřevěných špalků.

„Samotný požár mohl vzniknout v nočních hodinách a v době, kdy majitel spal. Utlumený požár dřeva a dalších hořlavých materiálů z dílny vyprodukoval značné množství nebezpečných zplodin hoření. Ty se dostaly ze sklepa přes všechny vnitřní otevřené dveře do obytných místností v domě. Kouř tak zřejmě usmrtil i majitele, který ležel na podlaze u své postele,“ konstatoval mluvčí.

U likvidace plamenů bylo nezbytné použít dýchací přístroje. Zásahem hasičů se podařilo zabránit dalšímu šíření do okolí a uchránit tak dům před zničením. Požár zdevastoval část vybavení kotelny, dílny i uskladněné palivové dřevo, vše v hodnotě 300 tisíc korun.

V obci na úpatí Velkého Lopeníku jsou požáry spíše výjimkou. „Na to, že by tady někdo v minulosti uhořel, si nevzpomínám. V předminulém roce si vyžádal oběť na životě požár v nedalekém Lopeníku. U nás jsme vloni museli hasit naštěstí pouze hořící suchou trávu,“ prozradil starosta Březové Josef Trecha.

Tento případ znovu potvrzuje slova hasičů, kteří varují veřejnost před požáry v domácnostech a doporučují instalaci vhodných požárních hlásičů.