Tu měl v jejím bytě v Lutopecké ulici v Kroměříži loni 10. prosince nejprve škrtit a dusit polštářem a pak jí zasadit patnáct bodných ran do zad. Zavražděnou ženu našli policisté až za dva dny po činu. Nevycházela totiž z bytu, na což poukázali její příbuzní i sousedé.

Nejprve ji rdousil, pak bodal

„Srazil ji z postele na zem, dusil ji a rdousil. Pak ji otočil na břicho a nezjištěným nástrojem ji nejméně patnáctkrát bodl do zad,“ sdělil krajský státní zástupce Roman Kafka. Žena pak zemřela na následky rozsáhlých vnitřních zranění.

Mladík včera u soudu vypověděl, že inkriminovaný den už od rána popíjel alkohol a taky vykouřil cigaretu marihuany. Odpoledne pak svou sousedku potkal s tím, že jí dá slíbená cédéčka s počítačovými hrami, a šli spolu do jejího bytu. Pak už si prý jen pamatuje, že ji škrtil.

„Mrzí mě to, nejraději bych to vrátil celé zpět. Nevím, proč se to stalo,“ kál se včera obžalovaný. Rodině zavražděné se ani při včerejším líčení neomluvil.
V přípravném řízení ale uvedl, že se žena při napadení bránila.

Vražedným nástrojem mohl být šroubovák

„Odhodil jsem polštář, kterým jsem ji dusil, otočil ji na břicho a šel do kuchyně. Tam jsem něco vzal ze šuplíku a několikrát ji bodl do zad,“ vypověděl v přípravném řízení Hrajnoha.

O jaký předmět šlo, už si nevzpomněl. Podle policií získaných informací se však měl mladík svěřit kamarádovi, že ženu ubodal vidličkou a škrabkou na brambory. Znalec Jan Krejsa, který pak u mrtvé ženy prováděl pitvu, včera uvedl, že vražedným nástrojem byl předmět o délce deseti centimetrů, půl centimetru široký. Podle toho tak o vidličku či škrabku nemohlo jít.

Byl ve stavu opilosti

Při ohledání místa zabavili kriminalisté i několik šroubováků. Právě některým z nich mohl podle Krejsy Hrajnoha ženu ubodat. Soud se rovněž zabýval otázkou, jaký vztah vrah i jeho oběť mezi sebou měli. Při pitvě se zjistilo, že zesnulá měla několik hodin před smrtí pohlavní styk. Hrajnoha však popřel, že to bylo s ním, navíc to neprokázala ani expertiza.

Podle odborníků z řad psychiatrie mladík trpí duševní poruchou a před činem u něj mohlo dojít k pudové a instinktivní agresivitě, aniž by k tomu měl mít důvod. Navíc u mladíka zjistili, že má sklony k fabulaci a stavět se v lepším světle, než jaká je skutečnost.

„Byl také ve stavu středně těžké alkoholové opojenosti a měl sníženou schopnost sebeovládání,“ vypověděla znalkyně z oboru psychiatrie a sexuologie Dagmar Bártová.

Zesnulou po činu okradl

Nezaměstnaný Hrajnoha, který má základní vzdělání, mimo obžaloby z vraždy čelí i obvinění z trestného činu krádeže a neoprávněného držení platební karty. Poté, co ženu zavraždil, jí totiž odcizil mobil, platební karty a počítač. Karty pak policisté našli v kontejneru, telefon v zastavárně. Počítač se však doposud nenašel. Svědci, kteří včera u soudu vypovídali, potvrdili, že Hrajnoha byl 10. prosince loňského roku hodně opilý, někteří ho dokonce viděli i v zakrváceném tričku. To si pak měl údajně převléct u sousedů, bydlících ve stejném domě. Pokud soud uzná Hrajnohu vinným, hrozí mu až patnáct let vězení. Rozsudek bude vynesen ve čtvrtek 10. dubna.

Jak se kauza kroměřížské vraždy vyvíjela se dočtete vpravo nahoře v oddíle Související články