Ten potrestal všech sedm bývalých rozhodčích a tři funkcionáře podmíněnými tresty a pokutami v rozmezí od 50 tisíc do 350 tisíc korun. Mimo bývalého majitele uherskohradišťského klubu Iva Valenty udělil kroměřížský soudce Karel Rašín všem obžalovaným i zákaz činnosti ve fotbale v rozmezí od 2 do 5 let. Právě podmíněnými tresty zpřísnil soudce svůj původní verdikt, proti němuž už se jednou všichni obžalovaní odvolali v lednu roku 2006.


Podle obžaloby se na podzim roku 2003 a na jaře příštího roku všichni dopustili trestných činů podplácení nebo přijímání úplatků, což podle soudce Rašína prokázaly i odposlechy.

Odposlechy byly prý nelegální

Právě na ně se advokáti všech deseti obžalovaných odvolávali k vyšší instanci. Podle nich totiž byly pořízeny nelegálním způsobem. Advokát rozhodčího Václava Zejdy Karol Hrádela navíc senát upozornil, že letos v lednu liberecký soud zprostil jeho klienta viny právě z důvodů nelegálně pořizovaných záznamů.

„Navíc neexistuje důkaz o tom, že mému klientovi byla učiněna nabídka proto, aby porušil svou povinnost. Pokud přišla proto, aby jako rozhodčí plnil řádně své povinnosti, pak se tím nedopustil žádného trestného činu,“ hájil včera svého klienta Hrádela. Zejdu navíc i brněnský a olomoucký soud v minulosti zprostily viny, naopak ostravský soud ho loni v květnu pravomocně odsoudil k podmíněnému sedmiměsíčnímu trestu.

Platí původní tresty

Podle předsedkyně senátu Marie Káňové, která odvolání zamítala, se senát ztotožnil s rozhodnutím kroměřížského okresního soudu. „Po prvním zrušujícím rozsudku soud odstranil procesní pochybení a provedl velmi obsáhlé důkazy. Odvolací soud tedy neměl možnost napadené rozhodnutí změnit, protože nenašel nic, co by bylo v rozporu s obsahem provedených důkazů,“ vysvětlila soudkyně své rozhodnutí.

Podle původních rozsudků kroměřížského soudu obdrželi půlroční podmínky a stotisícové peněžité tresty Stanislav Hruška a bývalý sportovní ředitel klubu Jaroslav Hastík. Eduard Cichý a Petr Řehoř zaplatí o padesát tisíc méně.

Sudímu Petru Dvořáčkovi soud uložil podmíněný trest na pět měsíců a padesátitisícový peněžitý trest se zákazem činnosti na dva roky. Čtyři měsíce obdržel někdejší majitel klubu Ivo Valenta, který navíc zaplatí 350 tisíc. Další bývalý funkcionář klubu Igor Štefanko dostal trest o měsíc kratší a padesátitisícový peněžitý trest. Bohuslav Krátký a Jaromír Hlaváč odešli s osmiměsíční podmínkou a stotisícovým peněžitým trestem a zákazem činnosti na tři roky.

Nejvyšší trest dostal právě Václav Zejda. Soud totiž přihlédl k ostravskému rozsudku. „Kvůli tomu mu byl uložen souhrnný trest a následně i adekvátní tresty ostatním,“ vysvětlil loni v říjnu své rozhodnutí předseda senátu Rašín. Zejda tak odešel s desetiměsíčním podmíněným trestem, dvousettisícovou pokutou a navíc má na pět let zákaz činnosti.

Obhájci: Podáme dovolání

Hastíkův advokát Oldřich Chudoba po skončení líčení sdělil, že zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Stejně tak i advokát Zejdy Karol Hrádela. „Soud rozhodl tak, jak jsme očekávali. Dovoláme se, a pokud neuspějeme, tak podáme i stížnost k Ústavnímu soudu,“ řekl včera.