S takovým případem se v květnu setkali zlínští strážníci. Vrak staré škodovky našel v polovině května uprostřed lesa blízko sídliště Jižní Svahy tamní obyvatel. Ten to nahlásil i strážníkům.

„Podobných případů máme letos už pětadevadesát. Ve většině z nich nám je ohlásí lidé,“ sdělila mluvčí strážníků Šárka Škubalová. Dodala, že hlídka vždy takový případ zadokumentuje a předá ho odboru dopravy zlínského magistrátu.

Nezodpovědný majitel může zaplatit až dvacet tisíc korun pokuty

Na něm pak je, aby nezod-povědného majitele nalezl. „Ve dvou třetinách případů se nám jej podaří zkontaktovat a přesvědčit, aby vůz odvezl na vrakoviště. Zbytek musíme nechat odtáhnout. Samozřejmě pak po majitelích vozů můžeme vyžadovat náhradu vzniklých nákladů,“ podotkl stavební technik zlínského odboru dopravy Petr Vančík.

Stále menší počet vraků zaznamenávají každým rokem vsetínští strážníci. „Nyní jich evidujeme dvaadvacet. Loni to ve stejném období bylo čtyřicet. Lidé hodně využívají i akcí, kde se těchto vraků mohou zbavit zadarmo,“ sdělil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. Přesto i tam se strážníci setkali s nezvyklým odkladištěm nepojízdného auta. „Někdo ho umístil přímo pod cedulí, na níž bylo upozornění o zákazu zakládání černých skládek,“ upozornil ředitel.

Kroměřížští strážníci nacházejí autovraky nejčastěji na parkovištích, v ulicích nebo na sídlištích. „Ročně tak evidujeme několik desítek vraků,“ sdělil ředitel strážníků Miloslav Skřebský. Podle jeho slov se však ve většině případů podaří majitele auta přimět, aby se vraku zbavil tak, jak má. „Pokud se nám ho podaří zjistit, obdrží oznámení domů. V ostatních případech je tato výzva vyvěšena na městském úřadě. Ročně však i tak deset vozů musíme nechat odtáhnout,“ konstatoval Skřebský.

Podobné zkušenosti mají i v Uherském Hradišti. „Letos jsme našli pětačtyřicet odstavených aut na zcela běžných lokalitách jako parkoviště a podobně,“ řekl velitel strážníků Jaroslav Ježo.

Majitelé odstavených vozů mohou však v případě, že nemají zaplacené zákonné pojištění a není odhlášeno z registru motorových vozidel dostat nemalou sankci. „Může to být až dvacet tisíc korun a navíc zákaz řízení na jeden rok,“ upozornil Martinák.