„Většinou se jednalo o lehčí zranění, ve dvou případech šlo ale o vážnější záležitosti. Jeden muž utrpěl zlomeninu nohy, další byl odeslán na speciální vyšetření s podezřením na poranění páteře. Počet zraněných se ale neustále mění, někteří lidé začali cítit potíže až několik hodin po nehodě, v tuto chvíli se počet ošetřených lidí zastavil na čísle čtrnáct,“ sdělil včera odpoledne mluvčí zlínských záchranářů Petr Olšan. Ještě hodinu po události se okolo převráceného autobusu pohybovali i někteří vyděšení cestující. Jednalo se především o teenagery, kteří cestovali do Zlína do školy.

„Stalo se to hrozně rychle, autobus sebou začal najednou házet, ozvalo se pištění gum a pak už si uvědomuji až okamžik, kdy autobus ležel převrácený na boku, všude bylo plno křiku a sténání, bylo to fakt hrozné,“ prohlásil sedmnáctiletý Tomáš Žáček z Velikové.

Vedle stojící šestnáctiletá Tereza Kopečná svému kamarádovi přitakávala. „Byly to nejhorší chvíle v mém životě, v prvním okamžiku jsem nevěděla, jestli se můžu hýbat, držela jsem se pevně madla a to mě zřejmě zachránilo, vyvázla jsem bez zranění,“ sdělila.

Doprava mezi Velikovou a Štípou byla obnovena tři hodiny po události. Vyšetřovatelé mezitím zkoumali příčiny nehody, hodně vysvětlovat musel především řidič autobusu, který z karambolu vyvázl jen s lehkými oděrkami. „Policie nyní prošetřuje několik možných variant. V tuto chvíli se zdá, že jde o řidičovo selhání, který na kluzkém povrchu nezvládl řízení. Vyloučit ale zatím nemůžeme ani technickou závadu vozidla,“ informovala zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková. Na tom, že řidič autobusu jel velmi rychle, se shodují i postávající svědci.

„Kolikátkou jel si netroufnu říct, ale říkal jsem si, že to pěkně honí,“ potvrdil Žáček. Případnou řidičovu vinu nyní zkoumají i samotní bezpečnostní technici z Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice. „V tuto chvíli je na jakékoliv závěry příliš brzy. Musí rozhodnout až znalecký posudek, ten bude vypracován až za několik dnů. Každopádně musím říct, že se jednalo o velmi zkušeného řidiče, který šoféruje už pětatřicet let. Nedokážu si to vysvětlit,“ prohlásil ředitel DSZO Josef Kocháň.