Opilý Kunovjan telefonoval na záchranku i policii, aby jej nechali přenocovat na náklady státu

Rychlá záchranná služba však do Kunovic nevyrazila. Operátor totiž muže poznal už po hlase. Zjistil, že se jedná o známou firmu. Lékaři tedy vyhodnotili, že výjezd by nebyl opodstatněný, neboť Kunovjan je notorický oznamovatel sebevražd.

„Muž zatelefonoval oznámení o spáchání sebevraždy na linku 158 a žádal výjezd policistů. Operační důstojník mu však oznámil, aby se dostavil na služebnu. Tam také Kunovjan vzápětí dorazil a uvedl, že sebevraždu spáchat nechce. Nemá prý ale kde přespat, chce proto zavést do psychiatrické léčebny, aby mohl nocovat na náklady státu. Muž také uvedl, že jestli mu nebude vyhověno, bude na tísňové linky volat dál,“ uvedla hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Policisté muže upozornili, že je podezřelý z přestupku zneužití tísňové linky. Muž se však domáhal svého. Vzhledem k tomu, že by se situace mohla opakovat, policisté Kunovjana umístili do cely, odkud jej však v ranních hodinách propustili. Případ nyní zašlou k projednání jako přestupek na Český telekomunikační úřad.

„Takových případů není mnoho. Podobný jsme řešili asi před dvěma lety. Jedná se o porušení paragrafu číslo 33, za což můžeme viníkovi udělit až stotisícovou pokutu,“ vysvětli Pavel Schwarz z Českého telekomunikačního úřadu, který se zabývá rozhodováním sporů. O vymahatelnosti případné pokuty však úředníci spekulují. „U sociálně slabších případů jsou to nedobytné pohledávky. Je také otázkou, zda případný postih bude mít alespoň nápravný charakter,“ připustil Schwarz.

Jako vypočítavé označuje opilcovo chování hradišťský psycholog Ondřej Novotný. „V tomto případě se nejedná o hledání pomoci. Zřejmě ani nebyl v duševně pohnutém stavu. Jeho chování byl kalkul s chladným rozumem,“ podotkl Novotný.