Putin chce obnovit Sovětský svaz

ANO: Ruský prezident označil rozpad Sovětského svazu za největší geopolitickou katastrofu. V posledních letech nenápadně rozšiřoval svou moc. Využíval separatismu a rozdělil Moldavsko a Gruzii. V roce 2014 zabral ukrajinský Krym a pomohl proruským silám získat část východní Ukrajiny. Tu pak v roce 2022 přímo napadl. Není žádná záruka, že se jeho agresivita zastaví.
NE: Vladimir Putin sám uznává, že NATO je silnější. To je nepopiratelný fakt, přes to, že některé evropské země, včetně Česka, málo investovaly do svých armád. Rusko buď bude poraženo už na Ukrajině, nebo se spokojí s tím, že mu zůstane část už dnes okupovaných území. Spíš než další agrese hrozí nová studená válka, která může trvat desítky let.

Nahrává se anketa ...

Rusové mohou po čase přepadnout Česko jako v roce 1968

ANO: Ruské sdělovací prostředky šíří mýtus o tom, že ukrajinští „nacisté“ jsou loutkami v rukou dekadentního Západu. Česko považuje Moskva za nepřítele číslo jedna. Pokud nebudou Rusové zastaveni na Ukrajině, budou mít po několika letech sílu zaútočit i na naši republiku. Není vyloučeno ani to, že se bude, v brutálnější formě, opakovat okupace z roku 1968.
NE: I když Putin zavedl válečnou ekonomiku, která chrlí tanky a děla, nemůže to stačit, pokud mají Západ a Česko vůli k obraně. A tu mají. Armády se modernizují, zvyšuje se kapacita zbrojovek. Západ ruská agrese nerozdrobila, naopak sjednotila. Neexistuje žádná možnost, že by NATO nechalo nějakou svou zemi napospas. Útočník by spáchal sebevraždu, a to ruský prezident ví.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Bude napaden člen NATO a čeští vojáci se zapojí do bojů

ANO: Ruské vedení chce zabrat jen území bývalého Sovětského svazu, nikoli jeho bývalých satelitů, jako je Česko. V blízké či vzdálenější budoucnosti Putin napadne Pobaltí. Vojáci Severoatlantické aliance včetně českých vyrazí na pomoc. Pro Ruskou armádu se Česko stane cílem a může být vystaveno například raketovým a dronovým útokům.
NE: Připusťme, že se Ukrajina může zhroutit nebo stát ruským vazalským státem, i když je to nepravděpodobné. V takovém případě musí Moskva vynaložit veškeré prostředky na její pacifikaci. Na další útok už nebude mít možnosti. NATO navíc posílí obranu východní Evropy natolik, že útok konvenčními zbraněmi bude nemyslitelný.

Nahrává se anketa ...

Použití jaderné zbraně změní konflikt ve světovou válku

ANO: Vojenští odborníci už dnes nevylučují, že pokud se ruská armáda ocitne pod tlakem, může použít taktickou jadernou bombu. Ta má sice omezený dosah a ničí jen vojáky a techniku, ale jeden výbuch může být spouštěčem globální atomové války. Putin je navíc tak nevyzpytatelný, že může jadernými střelami zaútočit i na evropská města.
NE: V roce 1962, kdy Sovětský svaz rozmístil jaderné zbraně na Kubě, byl světový jaderný konflikt doslova na spadnutí. Kennedy a Chruščov však věděli, že by to byla zkáza lidstva a nakonec se dohodli. Ani Putin nechce rozpoutat peklo, které by zcela jistě zničilo jeho zemi. Atomová válka se nedá vyhrát, nemá žádný smysl.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.