Čím vysvětlit tento rozpor? Fandové pistolí a pušek jsou mocná lobby, jinak by sotva prosadili právo na obranu střelnou zbraní i do ústavy. Nyní si pravděpodobně dali navzájem vědět a klikají na tlačítko „Ne“. Na tom není nic špatného, anketa není průzkum veřejného mínění, a pokud se chce nějaká skupina domluvit a ovládnout ji, nic jí v tom nezabrání. Výsledek je pak ale zkreslený a je na daném médiu, v tomto případě na nás v Deník.cz, vše čtenářům popsat v kontextu. Pořadatelé Zlatého slavíka a řady televizních hlasovacích soutěží o tom vědí své, jen to neřeknou, aby nekazili prestiž svých pořadů.

Průzkumy veřejného mínění se na rozdíl od anket tážou reprezentativního vzorku obyvatel. Do něj jsou zahrnuty zástupci vzdělanostních, věkových či profesních skupin. Výsledek nemusí být zcela přesný, ale je blízký skutečnosti.

Deník získal unikátní data z registru zbraní:

I v mailech zaslaných redakci jednoznačně převažují ty proti zpřísnění: „Dobrý den, náš zákon o zbraních je jeden z nejlepších, ne-li nejlepší na světě. Není třeba ho zpřísňovat. To, co se stalo v Praze, je totální selhání systému, ne zákona o zbraních,“ píše čtenář, který chce být podepsán jako Honza F. Často pisatelé argumentují tím, že zbraní může být cokoli - klacek, nůž, auto… Pistole či puška jsou kusem kovu, zabíjí s nimi zlý člověk. Pro toho dobrého naopak mohou být záchranou. Velký výběr z čtenářských názorů přinese Deník.cz  v pátek devátého února.

Zapojte se do ankety Deníku i vy:


Nahrává se anketa ...

Argumenty příznivců i odpůrců zpřísnění přineseme už v úterý v dalším díle projektu Černá a bílá Martina Komárka.

V anketě mohou  stále hlasovat i ti, kdo chtějí zbraně omezit či neomezovat. Dovolujeme si vás, čtenáře Deníku a Deníku.cz vyzvat, abyste stiskli tlačítko v anketě a poslali i svůj názor na adresu cernaabila@denik.cz. 

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.