VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZDENĚK SKALIČKA

Zdeněk Skalička / Slovácký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Stezka praturů, přírodní unikát Živé vody na Modré i na Moravě

Široké veřejnosti se na podzim otevře na Modré cesta za pratury, kteří tisíce let utvářeli naši krajinu – v dobách, kdy do ní člověk moc nezasahoval. Do finále se tu dostávají práce na čtyřsetmetrové stezce praturů, která bude součástí botanické sladkovodní expozice Živá voda.

Ve Zlámanci vzdali hold hodovým stárkům a mládkům

Krojovou pestrost historicky prvního setkání stárků a mládků, kteří byli v uplynulých padesáti letech ústředními postavami slováckých hodů s právem ve Zlámanci, dokreslila v sobotu ve sportovním areálu okouzlující atmosféra.  

Morkovický Pavel Žák vybojoval na Salašském drtikolu třetí místo

Sto třicet čtyři cyklistů z různých končin České a Slovenské republiky se v sobotu úderem poledne vydává z hřiště v obci Salaš na trasu III. ročníku závodu horských kol s názvem Salašský drtikol.

Anděl doprovodil kudlovický ženský sbor na Medové zpívání

Pro milovníky medu, včel, písniček a cimbálové muziky se v sobotu odpoledne otevřela šance navštívit ve dvoře a humně kudlovického domu Strmenských 12. ročník Medového zpívání.

I bez hodových stárků Jankovice o víkendu rozkvetly

Slovácké hody s právem, které patří ke koloritu Jankovic, byly o víkendu opět bez stárků. Přesto dědina na úpatí Chřibů rozkvetla pestrobarevnou krásou krojů na šohajích, děvčicích a muzikantech Staroměstské kapely, která zpívající a tančící hodaře tři hodiny po dědině doprovázela.

Při bitvě jsem upadl na sekeru či meč, nic vážného, říká vládce Velkomoravanů

V areálu opevněného slovanského hradiště, Archeoskanzenu Modrá, jímž kdysi kráčela historie, řinčí o druhém srpnovém víkendu chladné zbraně. V rámci 13. ročníku historického festivalu se zde odbývá raně středověká bitva s názvem Veligrad 2018 aneb Boj o hradiště.

Ozdobou folk-folkového večera byl ženský pěvecký sbor z Modré

Milovníci folku a folkloru měli v pátek svůj večer v Archeoskanzenu Modrá. Uskutečnil se tam patnáctý ročník folk-folkové večera, u jehož pomyslné kolébky stáli archeolog Luděk Galuška se starostou Modré Miroslavem Kovaříkem. 

Letní malování na Velehradě i v jeho okolí bavilo děti i dospělé

Týdenní program letního malování ve Škole vidění na Velehradě vyvrcholil vernisáží 88 olejomaleb, které v průběhu kurzu vytvořilo dvacet amatérských malířů a malířek z různých koutů České republiky.

Když je špaček nepřítel. Vinaři musejí hlídat nadějnou úrodu

Letošní sklizeň hroznů může být podle vinařů ze Slovácka nadprůměrná. Sklízet se začne dřív a lidé se mohou těšit na výborný ročník. Ovšem s několika výhradami. Pokud do sklizně nezasáhne vyšší moc a úrodu neponičí kroupy nebo nenasytní špačci, kteří dokážou ve vinohradech spolykat a poničit svými drápy bobule révy vinné ve velice krátkém čase.

Neckyáda přilákala k vodě tři stovky Salašanů i přespolních

FOTOGALERIE / Nebe na zemi, salašské fitko, řezník Krkovička, hokejová aréna Salaš. Čtyři groteskní plavidla i lodivodi v kostýmech odstartovali v sobotu odpoledne na vodní hladině požární nádrže za Salaší 17. ročník recesistické Neckyády.

Pavel Žalman Lohonka & spol. okouzlili posluchače v archeoskanzenu

Půl století obráží s písničkami Pavel Žalman Lohonka (72), muž s typickou hřívou šedivých vlasů, legenda českého písničkářství a folku, pódia po České republice.

Sonda do minulosti dala archeologům skvosty

Unikátním nálezem s neobvykle velkým hrobem, s kosterními ostatky příslušníka velkomoravské elity-velmože v deskové rakvi završili archeologové tříměsíční výzkum v zahradě Na Valách, v historické části Starého Města.

Při malování obrazů se inspiruji krásami přírody,“ říká mladá malířka

Zda čtyřiatřicetiletá Veronika Maňásková Daňková, rodačka z Modré, žijící se svým manželem Romanem v Tupesích, snila o kariéře malířky už v útlém dětství, to při páteční podvečerní vernisáži jejích obrazů a perokreseb v Muzeu Podhradí Buchlovice nedokázala s jistotou říci.

Salašská populární Neckyáda už posedmnácté

Máte tryskové necky? Ne? Nemějte strach, nebudeme vyzvídat tajnosti, s jakými neckami nebo groteskními plavidly byste vyrazili na nějakou neckyádu.

Nenechejte si ujít slavnostní rozsvícení Naganského expresu

Pokud chcete být u vyvrcholení projektu s názvem Velký přelet aneb Jak dostat velké dopravní letadlo po zemi z Prahy do Kunovic, ale zároveň být i u zahájení nové životní etapy letounu TU-154M, přezdívaného jako Naganský expres, zamiřte 3. srpna vpodvečer do Leteckého muzea v Kunovicích.

Houbařské žně jsou od konce května v nedohlednu, říká salašská mykoložka

Rostou, nerostou? Tuhle otázku se snaží v těchto dnech rozlousknout asi každý houbař, který si vyrazí s proutěným košíkem a kudlou do chřibských lesů.

Za Pavlem Žalmanem Lohonkou & spol. na Modrou

Pro fanoušky skladatele, textaře, zpěváka a kytaristy Pavla Žalmana Lohonky (72), který svým hlasem těší publikum půl století, bude jeho koncert s vlastní kapelou v Archeoskanzenu Modrá něčím novým a neoposlouchaným.

Na chytání ryb pod noční oblohou mělo 120 rybářů šestnáct hodin

FOTOGALERIE / První rybářští nadšenci se do 34. ročníku závodu v lovu ryb pod noční oblohou zapsali v sobotu 14 hodin, a to i navzdory dešti.

Buchlovice smrděly česnekem. Ale nádherně

Magnetem pro 4 800 milovníků rostliny Allium z různých koutů Česka a Slovenska, ctitelů dobré zábavy, folklorních souborů, dechovek, country kapel, cimbálovek a chutných česnekových pokrmů byl v sobotu 17. ročník Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice.

Za černou paní, temným přízrakem hradu Buchlova

Pokud zrovna nevíte, co budete dělat dnes nebo zítra večer, rozhodně si nenechejte ujít 13. ročník Buchlovských nocí s černou paní, které pořádá správa hradu Buchlova spolu s občanským sdružením HB Collegium. Po dva večery, od 19.30 hodin až do půlnoci, vás budou provázet starobylými komnatami středověkého hradu sličné průvodkyně v historických kostýmech.

Na česnekovém festivalu v Buchlovicích si najdete svého česnekáře

Pěstitelská renesance českého česneku přiměla Folklorní agenturu Buchlov proměnit o poslední červencové sobotě už posedmnácté městečko Buchlovice a jeho zámecký areál v největší česnekové tržiště s voňavou zeleninou v České republice.

Za černou paní, temným přízrakem hradu Buchlova

Pokud zrovna nevíte, co budete dělat o večerech 26. až 27. července, rozhodně si nenechejte ujít 13. ročník Buchlovských nocí s černou paní, jehož pořadatelem budou správa hradu Buchlova spolu s občanským sdružením HB Collegium.

Jak jsme si užívali pohádkovou cestu kudlovickými Paniháji

„Zapomeňme na pár hodin na starosti běžného života dospělých chlapů a pojďme si dnes odpoledne užívat návrat do dětských let v kudlovických Panihájích. Zcela určitě nám ten návrat přinese akce Pojďte s námi do pohádky,“ lákám v sobotu po obědě starostu Kudlovic Josefa Snopka.

Osmdesát tři manželských párů obnovilo na Velehradě vzájemné sliby lásky

Zvláštní, jedinečnou a slavnostní událostí pro 83 manželských párů z různých koutů České republiky, byla při páteční večerní bohoslužbě, kterou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě celebroval novokněz Václav Rylko, obnova vzájemného slibu lásky.  

Přes den se děti zabavily v muzeu keramiky, na noc byly doma

Pro aktivní a tvořivé děti, které mají rády hry a kamarády, ale nemají chuť přespávat mimo domov, byl ideální volbou ve třetím červencovém týdnu premiérový příměstský tábor v Muzeu keramiky Tupesy.

Náruče tetiček z dědiny byly dětem na Rochusu otevřené

Beru toho červencového dne za kliku brány Parku Rochus nad Uherským Hradištěm. Vstupuji do krásného prostředí parku, v němž u malebné boršické chalupy zní křik a smích hemžících se dětí, oděných do vesnických krojů.

České učitelky pracovaly ve velehradské škole na svém rozvoji

Výtvarná výchova tvořivě na základní škole, geometrie činnostně v 1. až 3. ročníku, činnostní učení ve výuce matematiky a v českém jazyku ve 4. až 5. ročníku, čtenářská a matematická pregramotnost tvořivě v poslední ročníku mateřské školy. To je výčet pestré nabídky kurzů 15. ročníku Letní tvořivé školy na Velehradě.

Včelaři očekávají menší úrodu medu

Produkce medu bude letos v jednotlivých regionech Slovácka různá. Včelaři tvrdí, že za slabší snůškou medu stojí rychlý průběh jara a dlouhodobé sucho.

Děti se zamkly v rozpáleném autě, vysvobodit je museli hasiči

Malé drama se událo v neděli 8. července na parkovišti u obchodního centra Tesco v Uherském Brodě.

Slovácko zažilo první výstavu ušlechtilých morčat

FOTOGALERIE / Jedinečnou podívanou široké veřejnosti i chovatelům nabídla v sobotu v polešovické sokolovně první Slovácká výstava ušlechtilých morčat s mezinárodní účastí. Na ní mohli návštěvníci obdivovat morčata krátkosrstá, dlouhosrstá a bezsrstá.

Vyhraje Anglie, Francie, Brazílie nebo Chorvatsko, tipuje Antonín Panenka

Mistrovství světa ve fotbale je sportovní událostí pro miliardy fanoušků z celého světa. K nim patří i Mistr Evropy a fotbalový internacionál Antonín Panenka (69), který už čtrnáctým rokem v rámci velehradských Dnů lidí dobré vůle převzal patronát nad soutěží ve fotbalových dovednostech malých fotbalistů a fotbalistek z České republiky.

Antonín Panenka testoval na Velehradě malé fotbalisty

FOTOGALERIE / Pestrý program Dnů lidí dobré vůle na Velehradě nabídl i letos turnaj v ping-pongu s názvem Propinkejte se až na Velehrad, ale i 14. ročník soutěže ve fotbalových dovednostech, pod patronací fotbalového internacionála a čestného prezidenta Bohemians Praha Antonína Panenky.

Bibli přepisovalo na Velehradě 342 dospělých a výtvarně doplnilo 76 dětí

V průběhu čtrnácti hodin dvou Dnů lidí dobré vůle na Velehradě se ručního přepisování Bible se takzvaný Velehradský rukopis rozrostl o další řádky i obrázky dětí.  

Modlitba za vlast rozezněla velehradskou baziliku

V předvečer Dne věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje se ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie sešli představiteli státu, zástupci nejrůznějších institucí, organizací i široká veřejnost ke společné slavnostní Modlitbě za vlast. Zúčastnily se jí také krojované páry z různých koutů naší vlasti.

Dobrá vůle lidí podala ruku potřebným částkou 1,5 milionu korun

Vlajkovou lodí 19. ročníku Večera lidí dobré vůle na Velehradě, který byl před patnácti lety rozšířen na Dny lidí dobré vůle, bylo postavit most mezi všemi lidmi dobré vůle a inspirovat je představením konkrétních plodů misie sv. Cyrila a Metoděje.

Lebka české světice Ludmily byla historicky poprvé vystavena na Velehradě

Pietně vystavená lebka svaté Ludmily, babičky a vychovatelky svatého Václava a chronologicky první české světice, byla jedním z vrcholů Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Jejich návštěvníci měli ojedinělou příležitost uctít vzácnou relikvii jedné z patronek naší země na oltáři velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, v její Královské kapli, ale také na hlavním oltáři při slavnostní poutní mši svaté.

Impozantní Military den v Kunovicích přilákal patnáct tisíc lidí

Letos padl poslední červnový den na sobotu. Ta pro školáky znamenala tři věci. Za prvé druhý den s vysvědčením v kapse, za druhé konec školních povinností a za třetí dva měsíce prázdnin.

Autem se na velehradské Dny lidí dobré vůle nedostanete

Bezplatným gigantickým parkovištěm automobilů pro účastníky největších oslav svého druhu u nás, devatenáctých Dnů lidí dobré vůle, bude 4. a 5. července obchvat Starého Města. Z něj se dostanou poutníci na Velehrad kyvadlovou dopravou nebo po Mariánské poutní cestě a cyklostezce. Dopravní uzávěra Velehradu totiž začne ve středu 4. července od 12 hodin.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě: celonárodní pouť i pěvecké hvězdy

Již podevatenácté ožije poutní Velehrad 4. a 5. července oslavami státního svátku u příležitosti Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Návštěvníci se mohou těšit na středeční koncert, kde vystoupí například Hana Zagorová, Hradišťan či Vašo Patejdl, na ruční přepisování bible, ale i na středeční celonárodní pouť na nádvoří velehradské baziliky či na sérii doprovodných akcí.

Antonín Panenka: Mistrovství světa ve fotbale budu sledovat i na Velehradě

Ani 19. ročník Dnů lidí dobré vůle v poutním Velehradě nebude ošizen o již tradiční soutěž ve fotbalových dovednostech, která je určena malým fotbalistům. Finálové klání soutěže, kterou pořádá křesťanská sportovní organizace Orel, se uskuteční na velehradském hřišti 4. července.

Ukradl kulečníkové koule

Je až s podivem, co všechno se může lidem hodit, a co jim stojí zato ukrást. Třeba i kulečníkové koule!

Práce ve spolcích mladé na Slovácku příliš neláká

Problémem mnohých spolkových organizací na Slovácku je vysoký věkový průměr jejich členské základny. Problematika stárnutí populace se nevyhýbá například základním organizacím myslivců či hasičů v regionu.

Na palouku pod Buchlovem si dali dostaveníčko mladí včelaříci

Rojením včelařské mládeže by se dalo nazvat Setkání včelaříků na palouku pod Buchlovem, které v pátek a v sobotu uspořádal odborně zaměřený včelařský kroužek Chřibští včelaříci pod hlavičkou zakladatele - základní organizace Českého svazu včelařů Buchlovice.

V romantickém zákoutí rybníků ryby v noci udicemi moc necloumaly

Je odpoledne předposlední červnové soboty. Ke Konventnímu rybníku a mokřadu Žabinec před velehradskou bazilikou se sjíždějí první příslušníci Petrova cechu, aby si na březích vodních ploch našli lovné místo, na němž se usídlí a úderem 18. hodiny se stanou účastníky 16. ročníku nočních rybářských závodů.

Na náměstí slovácké metropole bojovali mladí hasiči o poháry

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se v sobotu odpoledne uskutečnil 20. ročník soutěže O pohár starosty Okresního sdružení hasičů (OSH) Uherské Hradiště. Otevřeného klání se zúčastnilo v disciplínách štafeta dvojic a požárním útoku 28 družstev mladých hasičů a 2 družstva vedoucích ze Slovácka.

Dřevěnou gambijskou sošku Síla spojení vybojoval tým Poka

Ani o předposlední červnové sobotě nezůstala beachvolejbalová sportoviště v Uherském Hradišti opuštěná. Přestože předpovědi počasí hovořily o chladném a podmračeném počasí, a vyplnily se, 5. ročníku benefičního beach volejbalového turnaje pro společnost Kola pro Afriku se zúčastnilo 26 smíšených dvojic z různých koutů České republiky. Ty bojovaly o hodnotné ceny, z nichž tou první byla soška přivezená z Gambie a nesla název Síla spojení.

Výjimečná prezentace historických lihovárků našich babiček

Kdo chtěl strávit předposlední červnové sobotní odpoledne a večer na výstavě sbírkových předmětů, ten mohl Na Krájance, v zařízení babických zahrádkářů, navštívit výstavu lihových vařičů, které byly pokrokem v domácnostech našich babiček a některé používají hospodyňky dodnes.

Slunovrat ve skanzenu nabídl víc než nejkratší stíny v roce

Ačkoliv letní slunovrat, který ohlašuje první den astronomického léta, přišel letos ve čtvrtek 21. června sedm minut po poledni, tajemný mezník slunovrat slavili v Archeoskanzenu Modrá o dva dny později, o předposlední červnové sobotě.

Čtyři tisíce školáků poznávalo život na Velké Moravě

Tajemství starých říší, lidí i vládců na území bývalé Velké Moravy, se ve třetím a čtvrtém červnovém týdnu vydalo do Archeoskanzenu Modrá 4054 žáků základních škol z České a Slovenské republiky. Stalo se tak v rámci dvoutýdenního jarního výukového programu nesoucího název Život na Velké Moravě.

Huštěnovická škola dostane k letošnímu 130. jubileu nové hřiště

Přijetím současných i bývalých zaměstnanců huštěnovické základní a mateřské školy její ředitelkou Jitkou Šimíkovou, následně pak v obřadní síni radnice starostou obce Alešem Richtrem, který kantorům předal upomínkové listy a květinu, byly v sobotu před polednem zahájeny dvoudenní oslavy 130. jubilea od rozhodnutí o stavbě nové školy.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT