VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZDENĚK SKALIČKA

Zdeněk Skalička / Slovácký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V edici Chřiby záhadné a mytické vyjde třináctý svazek

V nakladatelství Buchlov Milana Železníka vyjde v první listopadové dekádě nová kniha z edice Chřiby záhadné a mytické, svazek třináctý. Ponese název Chřiby – Pověsti z hor i podhůří.

Krev daruji zdarma ze solidarity s lidmi, kteří ji potřebují, říká Karel Smetka

Pětapadesátiletý Karel Smetka, výpravčí nádraží v Uherském Hradišti patří k velké armádě bezpříspěvkových dárců krve, životodárné tekutiny, která možná proudí v žilách i některého čtenáře Slováckého deníku.

Polešovická stárka je držitelkou neoficiálního titulu histrión

Dvacetiletá studentka Vysokého učení technického v Brně, letošní polešovická hodová stárka Lucie Korvasová, se nejen ráda baví, ale také se snaží napomáhat vytvoření lidové zábavy a pěkné atmosféry pro všechny občany a návštěvníky, kteří do Polešovic a na Slovácko zamíří.

Polešovické hody s právem. Dvě stě krojovaných a tisíc lidí

Hlavní slavností krojovaného svátku v Polešovicích, slováckých hodů s právem, byla v sobotu obchůzka chasy městysem, doprovázená dechovou hudbou Straňanka, místními občany a jejich hosty. Z náměstíčka si dvě hodiny po poledni vyrazili k polešovické sokolovně pro stárka a dva podstárky.

Břesteckou podzimní klasikou je šlapání zelí dívčíma nožkama

V multifunkční sportovní hale v Břestku pod Buchlovem se ve znamení dávných tradic a zvyků odvíjela o druhém říjnovém sobotním odpoledni pro veřejnost přitažlivá akce, a to Šlapání zelí dívčími nožkami.

Chráněné bydlení je šancí na lepší život hendikepovaných

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, radní téhož kraje Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, neziskový sektor a rodinnou politiku, místostarosta Kunovic Pavel Vardan a ředitel Sociálních služeb (SSL) Uherské Hradiště Bronislav Vajdík přestřihli v pátek slavnostně symbolickou pásku od nového chráněného bydlení pro hendikepované.

Slet draků na Velehradě. PODÍVEJTE SE

Padesát jednošňůrových kupovaných igelitových draků i papírových doma vyrobených, létajících uměleckých dílek, si přinesli kluci a holky v neděli odpoledne do improvizovaného leteckého areálu. Tím se na dvě hodiny stal kopec mezi Modrou a Velehradem, jemuž vévodí historický kříž s košatou lípou.

Krojované hody s právem byly v Traplicích lidovou slavností

Lidé, kteří chtěli zažít v Traplicích atmosféru slováckých hodů s právem, měli k tomu jedinečnou šanci o první říjnové sobotě. V obci na úpatí Chřibů se do lidových krojů vyšňořili mladí i starší, protože k tomu byla jedna z mála příležitostí v roce.

Chřibská třiatřicítka byla pro turisty pravým zážitkem

Slunce rozdalo v letošním jaru i létu mnoho hřejivých paprsků. Skoupé na ně nebylo ani o první říjnové sobotě, v den konání 46. ročníku Chřibské třiatřicítky.

Komunální volby na Velehradě. V poutní obci volí i obyvatelé Vincentina

REPORTÁŽ / Je 13 hodin čtyřicet minut prvního říjnového pátku roku 2018. Na schodech před obřadní místností Obecního úřadu Velehrad, která se na 14 hodin promění v místnost volební, postává skupina velehradských voličů.

Kateřina Kňourková patří k těm, kteří přišli k volbám poprvé v životě

Sympatická studentka Obchodní akademie v Uherském Hradišti Kateřina Kňourková z Tupes dovršila v únoru 18 let. Jen o měsíc ji utekla možnost zúčastnit se voleb prezidenta republiky.

Nablýskané staré krásné stroje zamířily na Velehrad a Salaš

Majitelé téměř padesáti historických automobilů a motocyklů se o poslední zářijové neděli zúčastnili takzvané Cílové jízdy Slováckého Veteran Car Clubu Uherské Hradiště.

Slovácké hody v Tupesích v historických i novodobých fotografiích

Cimbálová muzika Džbánek, mužský pěvecký sbor Tupešané, slovo starosty obce Oldřicha Vávry a ženský sbor Tupeské parádnice, se v neděli postarali v Muzeu keramiky Tupesy o důstojný start výstavy s názvem Slovácké hody s právem ve fotografiích.

Poutníci vyrazili z Velehradu na třídenní cestu na sv. Hostýn

S cyrilometodějskými kříži na prsou dorazilo v neděli na sv. Hostýn patnáct poutníků. Na třídenní šedesátikilometrové putování se vydali v Den české státnosti po polední modlitbě Anděl Páně od papežského kříže, stojícího na nádvoří před velehradskou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Michalské hody s právem ve Starém Městě byly opět se vší parádou

Ve velkolepém stylu se rozhodli pojat Michalské slavnosti a hody s právem ve Starém Městě. Že se budou hody konat, oznámila městská rada občanům s dostatečným předstihem.

Mykologové pozvali veřejnost na dvanáctý ročník výstavy hub

Lesy kolem Salaše jsou proslulé bohatstvím hub. Rok co rok se do nich v čase houbových žní sjíždějí lidé z různých koutů Zlínského kraje. Jinak tomu není od poloviny letošního září, kdy začala ta pravá houbařská sezona.

Nový zvon na opravené kapličce mlčí. Není zvoníků

Kaplička Panny Marie ve Starých Hutích, jejíž vznik se datuje do poloviny 19. století, září po rekonstrukci novotou. V Den české státnosti požehnal omlazené kapličce P. Vladimír Jesenský, duchovní správce koryčanské farnosti.

Trh v podhradí nabídl v neděli to nejlepší nejen z Buchlovic

Jubilejní, v pořadí už pátý ročník buchlovického Trhu v podhradí, který byl spojen s dožínkami a děkovnou mší svatou za letošní úrodu polních plodin, jíž v neděli dopoledne sloužil v tamním kostele sv. Martina buchlovický farář P. Rudolf Chmelař, měl hned několik novinek.

Jalubské hody s právem ukázaly pestrost krojů i jinou parádu

Tradice slováckých hodů s právem se táhne v Jalubí řadu let. Konají se většinou ve třetí zářijové dekádě, tedy v období babího léta. Jejich veselost, bohatost a podoba se drží neměnné tradice. V posledních dvou letech ale provázely chasu, která si šla pro své vládce, dešťové kapky.  

V Kovozoo přivedly děti na svět nová zvířata

FOTOGALERIE / Noví zvířecí obyvatelé a další užitečné předměty přibyli o předposlední zářijové sobotě v Kovozoo REC Group Staré Město, jediné tohoto druhu v Evropě.

Hendikepovaní si poměřili své síly v netradičních disciplínách

Vztyčením vlajky soudržnosti s emblémy čtyř domovů pro osoby se zdravotním postižením (DOZP), projevem vedoucí velehradského Vincentina Mileny Marečkové, společný zpěv písně Chválím tě, země má. Tak důstojně byly na sportovišti v obci Salaš zahájeny 17. sportovní hry hendikepovaných osob.

Houby konečně rostou. Mykologové je ukážou na výstavě

„Houbám se od konce letošního května v lesích Chřibů nedařilo. Na velice bídné houbařské sezoně se podepsala tropická vedra, sucho a větrno. Naštěstí zapršelo.

Na Velehradě kolaudují nové multifunkční hřiště. Podívejte se, jak jej budovali

Někdejší fotbalový plácek za Základní školou Velehrad, tenisovými kurty, dětským a beachvolejbalovým hřištěm se od konce letošního května proměnil v nové multifunkční sportoviště s umělým povrchem. Vybudovala jej obec za přispění Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.

Byl jsem při zajetí generála Dietricha von Müllera, vzpomíná statečný partyzán

„Proč tady ještě žiji. Možná proto, že se neuvěřitelně průměrný věk dožití prodloužil a já mám to štěstí, že jsem se dožil dvaadevadesáti let,“ řekne s pousmáním Ladislav Verner, někdejší člen partyzánského oddílu Olga, jehož velitelem byl Josef Houfek, zvaný Pepek, jehož zástupkyní byla Olga Františáková, po níž byl oddíl pojmenován.

Ladislav Verner navštívil po třiasedmdesáti letech místa partyzánského odboje

Na svou činnost v odboji za II. světové války přijel z Loun o třetí zářijové sobotě zavzpomínat do obcí Salaš a Velehrad dvaadevadesátiletý Ladislav Verner, jeden ze zakládajících členů partyzánského oddílu Olga.

Třeba za dva tři roky vezmu roli stárka staršího, míní Dominik Krpal

Premiéru v roli mladšího stárka si o víkendovém hodovém veselí v Kostelanech nad Moravou odbyl Dominik Krpal (20), student ekologické a evoluční biologie na Masarykově univerzitě Brno. Zkušenosti, jak bude se starším stárkem kralovat hodové chase, v ní sbíral v minulých pěti letech.

Břestečtí uctili při osmé pouti Sedmibolestnou Pannu Marii

S písní Tisíckrát pozdravujeme Tebe, kterou hudebně doprovázela dechovka Buchlovjané, se vydalo v neděli odpoledne od budovy břestecké mateřské školy pouťové procesí ke kapličce Panny Marie Sedmibolestné, nacházející se při cyklostezce v Hlůšku za obcí.

Vinobraní na Modré, svátek vína, burčáku i dobré zábavy

Třetí zářijová sobota byla na Modré plná moravského vína, burčáku, dobrot, hudby, folkloru, rozmanitého programu, dobrých lidí a samozřejmě příjemné zábavy. To všechno bylo spjato s 22. ročníkem Modřanského vinobraní, jehož pořadatelem byla obec spolu s tamními vinaři.

Za rok v říjnu budeme mít svatbu, svěřili se vládci hodů v Kostelanech

Zatímco loni začal skrápět déšť účastníky kostelanských hodů s právem při sobotním programu u památníku padlých a v neděli musela být kvůli němu obchůzka s právem po dědině dokonce zrušena, počasí o letošních hodech se vydařilo. Na krojovanou chasu, kostelanské i jejich hosty se po oba dny usmívalo sluníčko.

Jablečný mošt, učiněný elixír života, tekl v Huštěnovicích proudem

Měsíc září je už sedmým rokem v Huštěnovicích zaslíbený moštování ovoce, koštu a vůni burčáku, tedy ještě velmi nezralému vínu, takříkajíc v pubertě.

Slévárenství je dnes profese na vysoké úrovni, říká Jarmil Cileček

V oblasti slévárenství se sedmdesátiletý Jarmil Cileček pohybuje 45 let. Protože slévárenství je jeho životem, rozhodl se v roce 2000 založit slévárnu přesného lití hliníkových odlitků metodou vytavitelného vosku. Slévárna dostala název ALUCAST. Jaké byly její začátky, to byla první otázka, na kterou nám Jarmil Cileček, jednatel zmíněné firmy odpověděl.

V Alucastu zavládla hrdost z nové haly i odlitků pro krásu a užitek

Dvě mimořádné lahůdky slavnostně představila společnost ALUCAST Tupesy sto dvaceti svých zaměstnanců, ale i široké veřejnosti. Tou první bylo otevření zbrusu nové třetí výrobní haly o rozloze 1200 metrů čtverečných, která je vybavena nejmodernějšími špičkovými technologiemi nutnými pro výrobu přesných hliníkových odlitků.

Staré dožínkové obyčeje si připomenuli při dožaté v Jalubí

Jalubské dožínky nebyly v neděli odpoledne jen ukončením sklizně zlatého obilí kombajny v lánech zemědělských podniků nebo kosami na záhumencích, ale také ukázkou starých dožínkových obyčejů.

Občané v Buchlovicích se dočkali víceúčelové sportovní haly

Byla neděle 2. září 2018. Zdánlivě obyčejná, jako každá jiná. A přece se právě toto datum zapsalo do kroniky městečka Buchlovice. Do užívání tam byla školákům a široké veřejnosti předána úplně nová víceúčelová hala Cihelna.

Velkomoravský koncert tentokrát s mezinárodní účastí muzikantů i zpěváků

Několik stovek lidí zaplnilo vpodvečer první zářijové neděle náměstí Velké Moravy ve Starém Městě. Ojedinělý kulturní zážitek jim na něm poskytl osmý benefiční Velkomoravský koncert, kulturní událost vycházející z bohaté historie města. To bylo spolu s římskokatolickou farností jeho pořadatelem.

Lehkoatletické hry udělaly na Salaši tečku za prázdninami

Zaujetí, bojovnost, pravý nefalšovaný zápal pro měření sil byly cítit v neděli při 11. ročníku lehkoatletických her na fotbalovém hřišti v údolí obce Salaš. Pořadatelem sportovního akce, při níž 29 děvčat a 31 chlapců ve věku do 19 let nebojovalo v bězích, skocích a hodech lstí a zradou, ale fair play, byl tamní obecní úřad.

V archeoskanzenu byl v hlavní roli med, medovina a máslo

Sladká slavnost aneb Den medu a medoviny přilákala do Archeoskanzenu Modrá šest stovek mlsounů, kteří se chtěli v sobotu od 10 hodin až do večera dobře bavit, byť několikrát akci trochu narušily dešťové přeháňky.

Voňavá trnková procedura s křtem knihy O břesteckých pokrývačích

Když se řekne švestky, mnohému z nás se vybaví slivovice, jinému švestková povidla, která patří mezi klenoty tradiční české i slovácké kuchyně. Členové Spolku pro udržení tradic (SUT) v Břestku dobře vědí, že nachově modré ovoce patří do beček, ale také, že s naobíranými a vypeckovanými švestkami lze naložit i jinak. Třeba z nich uvařit povidla.

Hodům s právem vládlo velehradsko-moderské duo

Slovácké hody s právem jsou na Velehradě ustáleným pojmem. Ačkoliv se tu neváží k svátku žádného světce, konají se tu už osmnáct let vždy o první zářijové sobotě. A místní i přespolní si na to zvykli.

Buchlovičtí otevřou v neděli novou víceúčelovou halu

Dlouho očekávanou víceúčelovou sportovní halu Cihelna si bude moct poprvé prohlédnout veřejnost o první zářijové neděli. Ke slavnostnímu přestřižení symbolické pásky a odhalení pamětní desky sochaře Ondřeje Olivy dojde v 15 hodin.

Ryby chycené na Konventním rybníku na talířích neskončily

Osmatřicet dětí ve věku do 15 let, členů i nečlenů Moravského rybářského svazu, padesát ryb, které skončily na háčcích jejich udic, změřených a puštěných na svobodu. Tak by se daly stručně charakterizovat historicky první rybářské závody dětí, které se uskutečnily na Konventním rybníku pod obcí Modrá.

V zámeckém parku děti vysvobodily zakletou princeznu

Ani nedělní dopolední deštík neodradil rodiny s malými dětmi od šestého ročníku procházky zámeckým parkem v Buchlovicích.

Zlechovská dožatá, jedinečná slavnost žní a chleba

Ani zakaboněná obloha, z níž tu a tam padaly drobné dešťové kapky, neodradily v neděli odpoledne zlechovskou krojovanou chasu, občany obce a přespolní, od uspořádání 2. ročníku zlechovských dožínek, konce sklizně stříbrného žitka a pšeničky zlaté.  

Festival Šroubek zněl Zimním sálem Stojanova gymnázia

Kdo přišel v sobotu do Zimního sálu Stojanova gymnázia na Velehradě na 12. ročník hudebního festivalu Šroubek těsně před 19. hodinou, jen stěží hledal místo k sezení. V historickém sále se už musel spokojit se stáním ve vchodových dveřích nebo dokonce venku.

Jsem o dva měsíce starší než Československo, říká stoletá Vlasta Srncová

Vždycky mě jímá úcta, když se tu a tam setkám s babičkou nebo dědečkem přírodou vyvolenými, kteří se dožili magické stovky, a mají daleko více života za sebou než před sebou.

Čtyři stovky poutníků dorazily na Velehrad. Děkovalo se i za déšť

FOTOGALERIE / Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, která je jako perla do prstenu zasazena do poutního Velehradu, se stala v sobotu dopoledne cílem čtyř stovek věřících poutníků.

Baziliku rozezněly písně Foerstrova komorního pěveckého sdružení

V nádherném prostředí a inspirující akustice baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě zněl ve čtvrtek večer až zázračně zklidňující zpěv čtyřicetičlenného Foerstrova komorního pěveckého sdružení (FKPS).

Věřící poutníci šlapou k Velehradu už poosmnácté

Velehrad Viditelným znamením na hrudích 220 věřících poutníků, kteří od neděle míří na Velehrad, a to od Syrákova a Újezda, jsou dřevěné kříže.

Korunu folklornímu večeru s babickou Kalinou dali verbíři

Pódium ve dvorním traktu Muzea myslivců a pytláků Na Mýtince se v sobotním podvečeru a večeru stalo pravou obecní scénou pod širým nebem. V rámci Babického kulturního léta se tam uskutečnil pořad Mýtinkafest aneb Setkání s folklorním souborem Kalina a jejími hosty.

Neděláme vína pro soutěže, ale aby chutnala našim zákazníkům,“ říká Vaďura

Jsou vinaři, které v širokém okolí každý zná. Vinaři, kteří si udělali jméno dobrou prací ve vinohradě, výborným vínem, ale i znalostmi a zkušenostmi při pěstování hroznů, výrobě a degustaci vína.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT