VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZDENĚK SKALIČKA

Zdeněk Skalička / Slovácký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dětské folklorní soubory roztančily Lázeňské náměstí v Luhačovicích

Ačkoliv město Kunovice spolu s občanským sdružením Kunovjan nesou už čtvrt století domovské právo významného mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto, jeho ochutnávku si mohli v sobotu dopoledne užívat rekreanti a lázeňští hosté na Lázeňském náměstí v Luhačovicích.

Velehradské klášterní zahrady počtvrté ožily návštěvníky

Do celostátní osvětové akce Víkend otevřených zahrad se zapojila už počtvrté Římskokatolická farnost Velehrad. Komentované prohlídky klášterními zahradami s průvodkyní Anežkou Jelínkovou vycházely od základů opatského domu na východní straně baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. 

Areál jízdy králů v Kunovicích žil premiérovým Gulášfestem

Prvního ročníku mezinárodního festivalu amatérských družstev ve vaření kotlíkového guláše s názvem Gulášfest Kunovice 2018 se v sobotu v Areálu tamní jízdy králů zúčastnilo devět tří až pětičlenných týmů. Osm jich bylo z Kunovic, jen Turanci přijeli ze Slovenska.

Nový kříž Andělů strážných bdí nad obcí Vážany

Nenahraditelnou pamětí krajiny, příběhů, paměti lidí a orientačním bodem v terénu je zbrusu nový kříž Andělů strážných na Kyjovské cestě u farmy ve Vážanech. V nedělním podvečeru mu při krátké bohoslužbě požehnal polešovický farář P. Jozef Červeň.

Miroslavovo Evangelium, v České republice poprvé k vidění na Velehradě

V sále kardinála Tomáše Špidlíka Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje (VDCM) byla v sobotu představena poprvé v České republice faksimilie Miroslavova Evangelia z roku 1180.   

Kněz požehnal tupeským hasičům nové dopravní auto

Nový devítimístný dopravní automobil Renault Master DA10-L1MS, který bude sloužit Sboru dobrovolných hasičů Tupesy, požehnal v pátečním podvečeru za účasti hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka velehradský kněz. Stalo se tak po poutní mši svaté v kapli Navštívení Panny Marie.  

Strhující zábavou dětského dne byla projížďka na lodi

Obecní úřady Velehrad a Modrá dopřály dětem, aby si s denním zpožděním užily Dětský den. Ty, které neodolaly tomuto pokušení, opustily v sobotu odpoledne své milované hračky i monitory počítačů a vydaly se samy nebo v doprovodu svých rodičů a prarodičů k velehradskému turistickému centru, kde byl start příjemné rodinné procházky, končící na dva kilometry vzdáleném hřišti v sousední obci Modrá.

Vinné sklepy v Kudlovicích otevřeli potřinácté

Do podvědomí ctitelů vína se před třinácti lety dostala Hubáčkova ulice v Kudlovicích. Majitelé tamních vinných sklepů v ní každým rokem na začátku června pořádají akci s názvem Kudlovický vinný žleb aneb Otvírání sklepů.

Giro de Pivko po čtyřiačtyřicáté. Z Hradiště vyrazili recesisté na kolech

Giro ve znamení zrádných osmiček. To byl v sobotu slogan 44. ročníku věhlasné jízdy recesistů na historických jednostopých vozidlech, poháněných silou lidských svalů, která nesla název Giro de Pivko aneb cesta na kole proti konzumu a totalitě.

Ve skanzenu Modrá bylo podepsáno memorandum o spolupráci

Významný dokument, Memorandum o vzájemné spolupráci, podepsali v úterý večer v knížecím paláci Archeoskanzenu Modrá, generální ředitel Moravského zemského muzea (MZM) Jiří Mitáček a starosta obce Modrá Miroslav Kovářík.  

Pratuří stezka, spojená se Živou vodou Modrá, bude stát za návštěvu

Dalšího moravského prvenství se v průběhu prázdnin dočká turistický komplex Skanzen Modrá. Hojně navštěvovaná botanická a sladkovodní expozice Živá voda, bude propojena s letos vybudovanou hektarovou aklimatizační obůrkou, která se v únoru stala druhým domovem dvěma jalovičkám a jednomu pratuřímu býkovi, můstkem, naučným chodníkem, nadzemními dřevěnými lávkami a dvoupatrovou pozorovatelnou.

Česko-slovenský koncert v bazilice patřil dvěma významným výročím

V bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje se v nedělním podvečeru uskutečnil pod taktovkou Františka Macka slavnostní Česko-Slovenský koncert. Hudební vystoupení bylo věnováno 100. výročí vzniku Československa, ale také 10. výročí prohlášení centra poutního Velehradu, a to baziliky a přilehlých budov s areálem, za národní kulturní památku.

Maturita byla zkouška nervů, strach, dřina, legrace i radost

Byla to bitva. Málo platné, maturita už asi jiná nebude. Ani na Stojanově gymnáziu Velehrad. Šestapadesáti studentům ve dvou třídách utekly čtyři roky jako voda a ve čtvrtém květnovém týdnu je čekala zkouška z dospělosti před jednou ze dvou komisí.

Na kvetoucí zámecké louce budou znít Písně kosecké

Víc než dvěma stovkám sekáčů, sekáček, zpěváků, zpěvaček, muzikantů a muzikantek z Moravy a Slovenska bude stát za to, aby si o poslední květnové neděli výjimečně přivstali a zamířili do zámecké zahrady v Buchlovicích na XXIII. ročník Písní koseckých, které jsou jakýmsi Svátkem ranního rozbřesku.

Čas od času je dobré osvěžit oči a ducha někde ve světě, říká Jiří Rohel

V pátečním podvečeru se pro veřejnost otevřela v Turistickém centru Velehrad výstava fotografií s názvem Cestou domů.

Velehradská bazilika se letos do Noci kostelů zapojí pošesté

Akce Noc kostelů bude i letos na Velehradě příležitostí k tomu, pozvat co nejširší veřejnost do poutní baziliky a ve večerní a noční atmosféře nabídnout široké veřejnosti nesmírně pestrý kulturně duchovní program, na němž se budou podílet zaměstnanci i dobrovolníci velehradské farnosti. Pošesté se propojí při Noci kostelů svět duchovní se světským v památné bazilice. A o ní jsme si povídali s farářem P. Petrem Přádkou.

Polešovičtí vinaři otevřou svoje sklepy pro veřejnost

Vinaři z Polešovic, kteří jsou známí svou pohostinností a srdečností, chystají na sobotu I. ročník Otevřených sklepů. Ve známé Vinařské ulici jich bude od 15 do 22 hodin otevřeno patnáct. Široká veřejnost nejenže bude moct ve tři sta let starých sklepech poznat jejich majitele a vína, ale také se od nich dozví, jak se vinné moky vyrábějí.

Velehrad navštívila viceprezidentka Bulharska Ilijana Iotova

Viceprezidentka Bulharské republiky Ilijana Iotova navštívila v sobotu odpoledne poutní Velehrad, kde vyvrcholila její třídenní pracovní návštěva v České republice. Před velehradskou radnicí ji přivítal starosta obce Aleš Mergental s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.

Vůně trávy posečené kosami provoněla v sobotu Babice

/FOTOGALERIE/ Parta folkloristicko-recesistického sdružení Baňa Babice si pozvala na třetí květnové sobotní ráno své přátele z mužského sboru Lajbl Kostelany nad Moravou a ze severomoravského řeckého Javorníka na 12. ročník sečení humna u zahrádkářského zařízení Krájanka.

Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím

V červnu uplyne čtrnáct let od slavnostního otevření Archeoskanzenu Modrá. V jeho zděném knížecím paláci byla ve čtvrtečním podvečeru slavnostně otevřena v pořadí už šestá významná výstava s názvem Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím.

Na Velehradě zazněl zvon pro kapli v Provensálsku

Krátce poté, co ohlásily zvony na velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje poledne, začala pobožnost u tamního II. zastavení na Poutní cestě křesťanskou Evropou, s kapličkou, kterou zdobí soška Pražského Jezulátka.

Jsem snad nejstarší kouzelnický profesionál, tvrdí o sobě kouzelník Jiří Hadaš

ROZHOVOR / Publikum všech generací ohromil od pátku do neděle v Uherském Hradišti VII. ročník Magic festivalu, přátelského setkání profesionálních i amatérských kouzelníků z Evropy. 

AKTUALIZOVÁNO

Buchlovice finišují se stavbou víceúčelové haly za 45 milionů

Stavební práce na jedné z největších letošních investic buchlovické radnice, moderní víceúčelové sportovní hale Cihelna, vyrůstající od loňského června v sousedství tamní základní školy a v místech někdejší cihelny, jsou ve finiši.

Zpíváním od srdíčka vzdaly buchlovické děti hold maminkám

Kouzlo Dne matek dýchlo v neděli odpoledne v sále restaurace U Páva v Buchlovicích převážně na ženy-matky, které tam přilákaly písničky, tance, tóny dvou cimbálových muzik a houslového kvarteta v rámci pořadu Zpívání od srdíčka.

Jarní zábava při cyklovyjížďce za krásami Slovácka byla pestrá

Gastronomie a cestování patří neodmyslitelně k sobě. Na Slovácku to platí dvojnásob. A tak není divu, že se v sobotu uskutečnil II. ročník jednodenního gastrotour festivalu Tour de Slovácko 2018, jehož mottem Na kole po krásách Slovácka s vůní daleké Aljašky.

Dětského sportovního dne se zúčastnil rekordní počet chlapců a děvčat

Městský fotbalový a atletický stadion Miroslava Valenty a víceúčelová hřiště v Uherském Hradišti se v sobotu mezi desátou až 18. hodinou proměnily ve velké sportovní kolbiště, na nichž se za účasti tří tisíc návštěvníků uskutečnil II. ročník Dětského sportovního dne.

Svátek moderní magie: přátelské setkání kouzelníků amatérů a profesionálů

V metropoli Slovácka se od pátku do neděle uskutečnil VII. mezinárodní festival moderní magie s názvem Magic festival, který nejenže měl opět svoji noblesu, ale také patřil k nejvěhlasnějším akcím svého druhu v České republice. Jeho pořadatelem byl opět hradišťský iluzionista Jiří Hadaš (44), který nejenže je třetím rokem prezidentem českých kouzelníků, ale bezesporu patří k české kouzelnické špičce.

Košt vína ve Starém Městě nabídl pětistovku vzorků

U milovníků vinných moků zabodoval v sobotu 9. ročník regionální výstavy vín ve Starém Městě. Šlo letos o předposlední jarní košt ušlechtilých nápojů z hroznů Slovácku. Ve společensko-kulturním centru jej uspořádal staroměstský Klub přátel vína.

Burza krojů nabídla vzácné skvosty lidových oděvů

Na tržiště s kroji a krojovými součástkami pro milovníky folkloru se proměnilo v sobotu kulturní zařízení Pálenice v Kunovicích. Rodinná firma Antik&Starožitonosti, kroje Staré Město tam uspořádal třetí ročník burzy krojů a součástek k nim ze Slovácka, Horňácka, Kyjova a okolí.

Z Velehradu podvacáté na kolech i pěšky za krásami Chřibů

Vyjet si na bicyklu nebo vyšlápnout si pěšky do Chřibů, a přitom ještě poznávat krásy jejich přírody a pamětihodnosti v nich, to bylo v sobotu cílem 20. ročníku Velehradského přechodu a cyklopřejezdu chřibského pohoří.

Hradišťská férová snídaně byla v zahradě Lišky Bystroušky

Dům dětí a mládeže Uherské Hradiště Šikula se v sobotu opět zapojil do celorepublikové akce s názvem Férová snídaně, která se každoročně koná v rámci oslavy Světového dne pro fair trade. Celorepublikový piknikový happening je pořádán na podporu pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Babicko: zákaz napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí aut pitnou vodou

S účinností od 1. února letošního roku došlo ke změně názvu společnosti Sdružení obcí pro výstavbu skupinového vodovodu v oblasti „Babicko“.

Kuličkiádu uspořádali v Buchlovicích na náměstí

V oázu klidu a her se o úterním státním svátku odpoledne proměnilo náměstí Svobody v Buchlovicích. Úderem 14. hodiny začal na jeho asfaltové ploše 4. ročník kreativního zápolení s barevnými křídami, do něhož se zapojil rekordní počet čtyřiadvaceti rodinných týmů, složených ze zástupců minimálně dvou generací.

Vydařený den otevřených dveří v tupeské základní škole

Každý chodil do školy, ale ne každý, se do školy rád vrací. Přesto se to v Základní a mateřské škole Tupesy rok co rok pokoušejí změnit. Letos ten správný čas nastal o první květnové neděli, kdy byly pro veřejnost dveře školy otevřené dokořán.

Hradišťský domov pro seniory má nové oddělení pro lidi s Alzheimerem

Senioři trpící nemocemi stáří, Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence vůbec, se dočkali v prvních květnových dnech v Domově pro seniory v Uherském Hradišti zbrusu nového oddělení se zvláštním režimem. To má upravené podmínky pro své klienty ve smyslu zajištění bezpečnosti, vyššího dohledu a cílené systematické aktivizace.

Kam na prázdniny. K tetičce do Muzea keramiky v Tupesích

Oblíbenou alternativou prázdninového pobytu dětí mimo domov jsou chvíle strávené u prarodičů, tetiček a strýčků na dědině nebo v příměstských táborech. A ony na Slovácku přežily od počátku 80. let minulého století.

Ve Zlechově koštovali víno, klobásy, sýry a olivy

Snad o žádném nápoji není v historii tolik zmínek, jako o vínu. V sobotu sloužil hroznovému moku sál a suterén Agra Zlechov, v nichž se v režii tamních Milovníků vína a žen uskutečnil 6. ročník Zlechovského koštování.

V Tupesích postavili hasiči máj a představili nové auto

Také letos si vzali dobrovolní hasiči v Tupesích na svá bedra úkol postavit klasickým způsobem v centru vesnice 22 metrů vysokou májku. Veřejnosti také představili svůj nový automobil značky Renault Master.

Čarodějné létání na košťatech v opevněném hradisku Modrá

Už léta patří k populárním lidovým zvykům na Modré magická filipojakubská noc, kdy se do tamního archeoskanzenu slétávají čarodějnice, čarodějové a čarodějčata.

Ve Vápenicích uctili po třiasedmdesáté památku salašských hrdinů

Jako každý rok, i letos obec Salaš na úpatí Chřibů slaví slavné osvobození. A protože o něm tamější obyvatelé chtějí mluvit a slavit jej, scházejí se o poslední dubnové sobotě kilometr za obcí, v údolí zvaném Vápenice.

Buchlovice si po třiasedmdesáté připomenuly památku osvoboditelů

Pietním aktem, položením věnců a kytic u pomníků obětem dvou válečných konfliktů na náměstí Svobody uctili představitelé Buchlovic společně s delegací výsadkových veteránů plukovníka Vladimíra Maděry ze Zlína a Svazem letců generála Janouška Přerov památku obětí II. světové války, ale zároveň si připomněli 73 let od osvobození městyse od nacistické okupace.

Hosty akce Studentského Velehradu byli Tomáš Halík i populární herečka

FOTOGALERIE / Až o 700 studentů vysokých škol z českých, moravských a slezských univerzit, středoškoláků, ale také mladých pracujících lidí ve věku od 18 do 30 let, a to bez ohledu na vyznání se o uplynulém víkendu rozrostl Velehrad.

Salašským horám slíbili mykologové věrnost a úctu

„Hory naše salašské, otvírám vás poprvé. Prosím, dopřejte nám dary své. Otvírám vás podruhé, prosím, přidejte i chvíle radostné. Za to vše vám děkuji, za nás všechny úctu a věrnost vám slibuji,“ recitoval a otáčel v sobotu dvě hodiny po poledni velkým zlatým klíčem na úpatí chřibských lesů člen salašského mykologického klubu Jindřich Kotek.

Vítězem rybářských závodů se stal Radek Trnčák ze Zlechova

Patnáctý ročník rybářských závodů v atraktivní lokalitě, v revíru dvouhektarového slepého ramena Moravy s názvem Přední Kopaná v Kostelanech nad Moravou, si v sobotu od sedmi do 14 hodin náležitě užilo čtyřiadevadesát dospělých a sedm malých vyznavačů Petrova cechu-rybářů ze Slovácka, východní a jižní Moravy.

Dojdou rybáři při závodech v Kostelanech uspokojení?

Patnáctý ročník rybářských závodů uspořádají v sobotu od 7 do 14 hodin příslušníci Petrova cechu v Kostelanech nad Moravou.

Zastřílet si v Kunovicích z luku nebylo vůbec složité

Rozhodně jako aprílový žertík nevyzněly plakáty a pozvánky města Kunovice na sobotní Lukostřelecký den do tamního areálu Jízdy králů. Že tomu tak opravdu nebylo, o tom se tam v sobotu odpoledne za krásného slunečného počasí přesvědčilo několik stovek dětí i dospělých.

Zvídálkové, vzhůru do muzea za jízdou králů

Co je to jízda králů, v kterém období probíhá, co všechno je spojeno s jejími přípravami, co je pro její organizátory nejnáročnější, podle čeho se vybírá trasa jízdy, po níž družina pojede, kdo jsou pobočníci a legrúti doprovázející celou jízdu? To všechno se děti i jejich rodiče dozvědí v neděli v hlavní budově Slováckého muzea Uherské Hradiště.

V Leteckém muzeu Kunovice umývalo 170 dobrovolníků aeroplány

Do Leteckého muzea v Kunovicích přicházím o druhé dubnové sobotě vybavený fotoaparátem a diktafonem, ale také jako dobrovolník s vědrem, hadry, kartáčem rýžákem, čističem skel, jelenicí a rukavicemi s tím, že ze čtvrtého ročníku Akce U aneb Velké umývání letounů napíši nejen reportáž, ale že v rámci mé víkendové služby budu umývat ten největší letoun v muzeu.     

Vítězství Slovácka pokazilo jedenáct fanoušků

Sobotní moravské derby v kopané mezi Slováckem Uherské Hradiště a Zbrojovkou Brno navštívilo 5 048 diváků, z toho kolem 250 fanoušků bylo z hostujícího týmu.

Jaro je tou nejlepší dobou pro poslech ptačího zpěvu

Pro všechny zájemce, kteří rádi poslouchají ptačí zpěv, připravili na sobotní odpoledne v botanické a sladkovodní expozici Živá voda na Modré zajímavou akci s názvem Ptačí zpěvy – poslové jara.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT