VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Za záchranu pitné vody: čtyřicet starostů zamíří do Senátu bojovat proti těžbě

Hodonínsko – Mimořádný autobusový spoj vyrazí už ve tři hodiny ráno z Hodonína do Prahy. Poveze čtyřicítku starostů z Hodonínska do Senátu, kde se bude veřejně projednávat petice Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí! Proti těžbě štěrkopísku u Moravského Písku ji podepsalo jedenáct a půl tisíce obyvatel jihovýchodní Moravy. „Jednání se zúčastní starostové, aby vyjádřili obavy o pitnou vodu za obyvatele svých obcí,“ shrnula za petiční výbor starostka Moravského Písku Hana Habartová.

Pravnučka T. G. Masaryka přiletěla do Hodonína. Navzdory sněhové bouři

Hodonín /FOTOGALERIE/- Ani sněžná bouře Charlottu Kotíkovou neodradila. Ze Spojených států amerických přiletěla do střední Evropy, aby mohla být v den narozenin svého pradědečka v jeho rodišti. „Děkuji za krásné přijetí v Hodoníně, ve městě, kde se před 168 lety narodil velký muž Tomáš Garrigue Masaryk. Po mnoha letech mu jeho rodiště skutečně vzdává patřičnou a krásnou čest,“ napsala ve středu do pamětní knihy pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková.

Dělníci hodonínské armaturky protestují. Chtějí vyšší mzdy

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Armaturák, ne žebrák. Konec levné práce. Naše práce = fér mzda. To jsou jen některá z hesel, s nimiž vystupují zaměstnanci od pátečního rána před sídlem hodonínské armaturky. Chtějí zvýšit mzdy o dvanáct procent, tedy zhruba o tři a půl tisíce korun. „Chceme prostě za naši práci víc peněz. Myslím si, že si je zasloužíme, děláme to opravdu dobře,“ říká Petr Barvík, který už v podniku dělá čtyřicet let.

Blatnička pokořila republikový rekord. Zelí na koštu ochutnal i Drahoš

ANKETA /FOTOGALERIE/ – Blatnička. Vesnička, kde žije 417 obyvatel, se v sobotu stala místem zrození republikového rekordu. Jeho část na Koštu o najlepší kysané zelé na Slovácku ochutnal i prezidentský kandidát Jiří Drahoš. „Zapíšeme nový rekord, počet vzorků na tomto koštu je 267. Předchozí pocházel z Hluku, tam v roce 2011 vystavili 173 vzorků,“ řekl komisař Michal Jurečka z pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Baťův kanál zažil kalamitní stav. Nejhůř dopadl úsek mezi Strážnicí a Petrovem

Hodonínsko - Silný vítr a prudký déšť způsobil v noci na pátek kalamitu na Baťově kanálu. „Bouřky po sobě zanechaly popadané stromy a větve v korytě i v jeho okolí. Největší škody vítr napáchal v úseku mezi Strážnicí a Petrovem, kde byla v pátek uzavřená lodní doprava,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

AKTUALIZOVÁNO

Po srážce s vlakem ve Vracově zemřel řidič osobního auta

Záchranáři, hasiči i policisté vyrazili v úterý krátce před jedenáctou hodinou k železničnímu přejezdu nedaleko vracovské základní školy. Po srážce vlaku s osobním autem zahynul člověk.

Petice proti těžbě štěrkopísku míří do ulic dvou krajů

Na obavy z blížící se těžby štěrkopísku na hranicích kraje mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem zareagovali starostové okolních obcí.

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

AKTUALIZOVÁNO

Odcházím, vzkázala pohřešovaná žena. Doma nechala dvě děti

Kyjovsko – Po matce dvou dětí nyní pátrají policisté nejen z Hodonínska. „Naposledy byla viděna v pátek 24. března v místě svého bydliště v malé obci na Kyjovsku. Doma nechala své dvě děti, a bez jakýchkoliv náznaků nebo indicií o svém odchodu zmizela," informoval ve středu hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Drobné zvěře ubývá. Přichází divoká prasata

Více než jedenáct stovek lidí přilákaly do Městského kulturního střediska v Kyjově trofeje srnců, daňků či jelenů. A to těch nejcennější kusů, které v poslední sezoně ulovili myslivci na území hodonínského okresu. „Srnci tu bývají mimořádně dobří," uznal při hodnocení docent Josef Feuereisel, který přednáší na lesnických fakultách v Brně a Praze.

Radní se chtějí dohodnout, jak dál postupovat ohledně těžby štěrkopísku

Moravský Písek – Krajští radní příští týden projednají návrh dalšího postupu ohledně těžby štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem.

Zájezdový autobus vjel na červenou na železniční přejezd. Vlak ho těsně minul

Moravský Písek /VIDEO/ – Zahraniční zájezdový autobus jen těsně unikl srážce s mezinárodním vlakem. Dopravní policisté událost ze silvestrovského rána, která se stala v 9.35 na železničním přejezdu v Moravském Písku, nyní prošetřují.

Dva vodníci vydávali místo duší výherní ryby

Blatnička /FOTOGALERIE/ – Ani uzavírky a omezení na silnicích v okolí nezabránily milovníkům ryb vychutnat neopakovatelnou atmosféru tradičního výlovu přehrady Blatnička u stejnojmenné vesničky u hranic Jihomoravského a Zlínského kraje. I tentokrát přilákal výlov nádrže na vodním toku Svodnice do své blízkosti tisíce návštěvníků. „Je tady výborná atmosféra a samozřejmě možnost koupit si ryby. Aktuálně si beru kapra, amura a možná si letos poprvé domů odneseme i candáta, který je náročný na vzduch. Zprovoznili jsme totiž vzduchování," svěřil se Lukáš Vašíček, který přijel s kamarádem Lukášem Odrouškem z Topolné na Uherskohradišťsku. Oba se věnují sportovnímu rybaření a focení.

Houbaře z Hradišťska hledali ve bzeneckém lese vrtulníkem

Bzenecko – Až z Uherskohradišťska přijel s manželkou na houby do bzeneckého lesa. Nakonec ale muže musely hledat desítky policistů.

Za vjezd autem do lesa hrozí houbařům pokuta

Slovácko - Až pod vrcholem Velké Javořiny najdete v lesích na Uherskobrodsku vyjeté houbaře. Vjezd do lesa je však zakázaný jak zákonem o lesích, tak i dopravními značkami. Kdo to nerespektuje a zastaví svůj vůz mezi smrky a borovicemi, může si vykoledovat blokovou pokutu až dva tisíce korun. „Na houby jezdím na východní Slovácko.

OBRAZEM: Největší přístav na Baťově kanále pojme čtyřiačtyřicet lodí

Petrov – Ať žije Petrov a jeho přístav. S těmito slovy si lidé v sobotu odpoledne připíjeli na tamním molu. Nově otevřenému největšímu přístavu na Baťově kanálu, který je připravený pojmout čtyřiačtyřicet lodí, požehnal strážnický římskokatolický farář Lukáš Karpinski.

AKTUALIZOVÁNO

Požár na hranicích. Hasiči tam potřebují dostat vodu

Javorník – Pět jednotek hasičů z Jihomoravského kraje a další ze Slovenska zasahuje od pátečního rána v těžko přístupném terénu Bílých Karpat v moravskoslo­venském pohraničí nedaleko kopce Machová. Požár měli nahlášený před půl desátou dopoledne.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Útočník pobodal v Šardicích manželský pár. Policie ho dopadla v Praze

Šardice – Dvoutisícová obec ve čtvrtek zažila policejní manévry. Vesnicí projížděly hlídky, v severní části Šardic úřadovali vyšetřovatelé. Všichni hledali podezřelého pětatřicetiletého Pavla Štipčáka. „Ten se měl ve čtvrtek v ranních hodinách v obci Šardice dopustit násilného skutku a zranit dva lidi," informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Rojení. Miliony chroustů útočí

Slovácko - Za poslední čtyřletý cyklus způsobil chroust maďalový na stromech v Moravské Sahaře milionové škody.

Těžba štěrku u Uherského Ostrohu dostala zelenou

Uherský Ostroh, Moravský Písek - Spor o dopadu plánované těžby štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem chtělo vyřešit ministerstvo dalším hodnocením. Jeho souhlasné stanovisko jde ale proti přání asi čtrnácti tisíc lidí, kteří podepsali petici proti záměru. Bojí se o zdroj pitné vody.

Velické náměstí zaplnilo čtyři sta horňáckých krojů

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ – Je sobota krátce po čtvrté hodině odpolední. Ve stínu přes třicet stupňů Celsia, na slunci ještě o něco víc. Z nejníže položené části Velického náměstí vychází i vyjíždí desítky krojovaných ze všech devíti horňáckých obcí.

Přímá volba starosty? Ale s podporou

Slovácko - Voliči si za volební plentou budou moci vybrat přímo osobu starosty, kterého podporují, a svou volbu stvrdit vhozením hlasu do urny.

AKTUALIZOVÁNO

Policie dopadla vraha chlapce z Dubňan. Má čtrnáct let

Dubňany - Pouhých čtrnáct let. Právě to je věk vraha, který zabil kousek od Dubňan o rok staršího mladíka. Informovala o tom včera policie. Podle zpráv, které kolují po městě, mladý násilník zastřelil chlapce čtyřmi ranami z pistole. Tu měl vzít otci.

EXKLUZIVNĚ

Utajovaná vražda: v dubňanském lese našli mrtvého mladíka

Dubňany – Ubodali ho čtrnácti ranami? Čtyřikrát ho postřelili, zbili ho a ukopali k smrti? I to se včera honilo hlavou lidem v Dubňanech. Jeden z místních tam v sobotu našel v lese mrtvého mladíka. Měl patnáct let a bydlel právě v jejich městě. Deník Rovnost získal informace o vraždě, kterou policie zatím tají.

AKTUALIZOVÁNO

Přívalový déšť zaplavil v Hodoníně sklepy a vyvrátil stromy

Hodonín - Přívalový déšť způsobil v pátek na Hodonínsku četné problémy. Hasiči jedenáctkrát vyjížděli k čerpání vody ze zaplavených sklepů a na čtyřech místech museli likvidovat vyvrácené stromy, které zatarasily silnice.

AKTUALIZOVÁNO

Z trojice zmizelých vodáků už hasiči našli tělo dívky a muže

Strážnicko - Hrozné neštěstí, ale zároveň i úleva. Slova, která zazněla po objevení těla osmadvacetiletého Marka Kvaltína ze Sudoměřic a šestileté dívky z Petrova. Hasiči je objevili včera, po více než týdenním pátrání. Nezvěstný je stále otec dívenky, šestatřicetiletý Zdeněk Bačík z Petrova.

AKTUALIZOVÁNO

Pátrání je u konce. Řeka Morava vydala i třetí tělo

Petrov, Strážnice – Také v pátek se vydali hasiči a policisté na řeku Moravu. Pátrali tam po poslední osobě, pohřešované od středy prvního května. Tělo šestatřicetiletého muže z Petrova nalezli v brzkých ranních hodinách.

OBRAZEM: Nejlepší čabajku připravil "domácí" Kružica

Velká nad Veličkou – „Konečně zůstal král doma," říkali při odchodu z velické sportovní haly hosté devátého ročníku koštu klobás – O krála slováckéj klobásky. V soutěži, v níž si vybíralo téměř čtyři sta návštěvníků akce ze sto klobásek, zvítězila Kružicova čabajka od Jana Kružici, kterou vyrábí Řeznictví a uzenářství Velká nad Veličkou.

AKTUALIZOVÁNO

Pátrání po vodácích na řece Moravě pokračovalo hlavě z člunu

Slovácko – Pátraní po třech hledaných, kteří se ztratili ve středu při projížďce po řece Moravě, bude pokračovat i po víkendu.

AKTUALIZOVÁNO

V Kyjově ráno zemřela jednadvacátá oběť otravy jedovatým alkoholem

Kyjov - V Kyjově dnes v šest hodin ráno zemřela jednadvacátá oběť otravy metylalkoholem. Devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou ležel v nemocnici více než týden v kritickém stavu, podle ředitele nemocnice Petra Svobody mu jedovatý alkohol nenávratně poškodil mozek a další orgány. Na jihu Moravy je to druhý zemřelý, už minulý týden otravu nepřežil dvaačtyřicetiletý muž z Havířovska, kterého přijali ve znojemské nemocnici.

AKTUALIZOVÁNO

Uherskohradišťsku se otrava metylalkoholem zatím vyhýbá

Uherské Hradiště – Jedovatý alkohol dál děsí lidi v celé republice. Obětí neustále přibývá stejně jako lidí hospitalizovaných v nemocnicích. Ta v Uherském Hradišti sice podle mluvčího Ludvíka Valoucha zatím žádný podobný případ neeviduje, ale například ve Zlíně leží osm lidí, kteří 
se pančovaným alkoholem 
otrávili.

Maratón cimbálovek: krize přišla o půl páté ráno

Bukovany – Zajímavý hudební rekord se o minulém víkendu zrodil v Bukovanském mlýně na Kyjovsku. Od sobotního večera tam čtyřiadvacet hodin bez přerušení vyhrávala cimbálová muzika.

AKTUALIZOVÁNO

Les u Bzence hoří už druhý den. Na místo se vrátily vrtulníky

Bzenec /VIDEA/ – Hašení požáru lesa u Bzence stále nekončí. Na místo se ráno vrátily vrtulníky, které museli hasiči ve čtvrtek pozdě večer odvolat. Podle neoficiálních zpráv se během noci opět vzněcovala místa, která už den před tím byla uhašena. Na místo dorazily další jednotky, některé z hodně vzdálených míst. Ráno vystřídaly ty, které na místo dorazily jako první. V noci už jich na místě bylo sedmadvacet.

Štafeta keltských ohňů začne na vrcholu Velké Javořiny

Slovácko - Velká Javořina, Náklo a pak Karlínský kopec. V tomto pořadí se začne rozsvěcet letošní Keltský telegraf. První světelné poselství se rozzáří na vrcholu Bílých Karpat v sobotu přesně ve 20 hodin.

Na Svatomartinské přitáhli i Napoleonovi vojáci

Bzenec /FOTOGALERIE/ – Francouzští, rakouští a ruští vojáci odstartovali druhý den Svatomartinských slavností v Bzenci. Ti již tak posedmé připomněli, že na konci roku 1805 nesnášelo útrapy války jen slavkovské bojiště, ale i civilní obyvatelstvo Bzence.

Soubory věnovaly svá vystoupení Vaculíkovi

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ – Obec Velká nad Veličkou ve spolupráci s Agenturou AV pořádala v sobotu už podeváté předvánoční setkání lidových sborů, sólistů a muzik Došli sme k vám na koledu…

Čtyřkoalice poslala starostu do opozice

Blatnice pod Sv. Antonínkem – Zajímavé rozuzlení přinesly komunální volby ve více než dvoutisícové Blatnici. Vítězný Josef Vavřík, který získal více než pět set hlasů, po osmi letech končí ve funkci starosty.

Zimák nabízí další atrakci

Hodonín - Hodonínu od května přibyla další možnost sportovního vyžití – umělá in –line plocha, která po ukončení zimní sezony na zimním stadionu TEZA je připravena pro širokou sportovní veřejnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT